Porady dotyczące pielęgnacji roślin z użyciem nawozu ASTVIT

ASTVIT - z dostępnych w Polsce nawozów naturalnych i organicznych jedynie ASTVIT dokarmia i zapewnia całkowitą ochronę biologiczną roślin, likwidując insekty i choroby grzybowe - do wszystkich roślin, całkowicie bez chemii, leczy, dokarmia i uodparnia, zastępuje mikoryzę, zastępuje ukorzeniacz – zalecany do produkcji ekologicznej. Zapobiega oraz likwiduje m. in. zarazę ziemniaka na pomidorach, mączniaka, mszycę porzeczkowo-czyściecową, stonkę ziemniaczaną oraz wszelkie inne insekty i choroby.

Na poniższych fragmentach z programu telewizyjnego "Zielono Mi" prof. Nowosielski...


...wyjaśnia działanie i dobroczynny wpływ Astvitu na rośliny. Na drugim filmie - Jak stosować nawóz ogrodniczy ASTVIT

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Państwa pytania:

  1. Co to jest ASTVIT?

  2. Jak uprawiać rośliny bez chemii z wykorzystaniem ASTVITu?

  3. Jak możliwa jest naturalna uprawa roślin i naturalne rolnictwo przy użyciu ASTVITu?

  4. Jak możliwa jest naturalna uprawa drzew i krzewów ozdobnych przy użyciu ASTVITu?

  5. Jak pielęgnować Storczyki ASTVITem?

  6. Czy można pielęgnować Borówkę Amerykańską nawozem naturalnym ASTVIT?
    +Przepis na zakwas dla roślin kwaśnolubnych.

  7. W jaki sposób zastosować nawóz naturalny ASTVIT do takich roślin jak: Milin,Powojniki i Róże?

  8. Wiem, że są różne grupy roślin które potrzebują odpowiedniego stosunku NPK w nawozie. Jak to się ma do tego że Astvit można stosować uniwersalnie do wszystkich roślin? Jest to dla mnie ważne bo mam w domu dość dużą kolekcję roślin. Mam bardzo dużo kaktusów i innych sukulentów(chyba z 60),oczywiście dużo roślin ozdobnych z liści, kilka paproci, cytrusów, kwitnących. Jestem wielkim maniakiem roślin doniczkowych i bardzo zależy mi na tym by prawidłowo się rozwijały.

  9. Czy występowanie w nawozie pożytecznych mikroorganizmów ma jakiś związek z szczepionkami mikoryzowymi?

  10. Czy można zamiast płynnego Astvitu użyć do nawożenia dolistnego tego w postaci sypkiej? Nie mogę w swoim miejscu zamieszkania nigdzie znaleźć tego płynnego.

  11. Czy przygotowana zawiesina (nawóz sypki + woda) musi być od razu zużyta czy może jakiś czas poczekać na swoją kolej? Zawsze przygotowuję wielkie wiadro i nieraz dużo zostanie, a szkoda mi trochę to wylewać.

  12. Jak pielęgnować Gwiazdę Betlejemską aby przetrwała do Nowego Roku?

  13. Czy Astvit nadaje się do nawożenia bambusów, wyczytałem że ta roślina potrzebuje dużo przyswajalnego azotu?

  14. Jestem zainteresowana zakupem nawozu ASTVIT, mam jednak pytanie w jakiej dawce powinien być stosowany pod drzewka/drzewa i krzewy owocowe oraz co jaki okres czasu należy przeprowadzać nawożenie? Posiadam glebę gliniastą silnie zbitą, (do tej pory nie było stosowane żadne nawożenie). Kolejne moje pytanie to w jakiej formie do tego celu będzie lepszy w formie płynnej czy sypkiej?

  15. Ostatnio nabyłam u Pana nawóz w płynie i w proszku, mam kilka rododendronów, którym zaczynają brązowieć liście. Co należy w takiej sytuacji zrobić?

  16. Mam trzy 9-letnie TUJE posadzone obok siebie. Na początku kwietnia zasiliłem je nawozem (…). Od kilku dni zauważyłem, iż igły zaczynają brązowieć i robią sie suche. Kupiłem Astvit w postaci sypkiej i płynnej. Proszę o poradę jak w najprostszy sposób mam uratować chore tuje.

  17. Czy ASTVITem należy spryskiwać rośliny dolistnie wieczorem, kiedy nie ma już słońca? Spryskałam płynem dolistnie rośliny, a tu nagle spadł bardzo obfity deszcz. Czy mam ponownie jutro czynność spryskiwania powtórzyć? Kiedy mogę to zrobić powtórnie.

  18. Zakupiłem worek 25kg ASTVITu sypkiego. Przystępuję do praktycznego stosowania otrzymanego nawozu. Zgodnie z otrzymaną instrukcją zasilę sypkim nawozem jeszcze w tym miesiącu drzewka owocowe i krzewy. Przystępuję również do sporządzenia nawozu dolistnego. Mam kilka pytań:
    - W jakich warunkach i jak długo można przechowywać nawóz sypki po otwarciu worka?
    - Jaka jest najlepsza woda do sporządzania nawozu dolistnego (deszczowa, wodociągowa pH, REDOX)?

  19. Proszę o poradę w kwestii zastosowania Państwa nawozów. Posiadam ogród ok. 10 arowy: Kilka dużych rabat bylinowych, ok. 10 letnie iglaki, kilka „starych” krzewów róż pnących, kilkanaście krzewów kwitnących typu: hibiskusy, hortensje, forsycje, tawuły, itp., trochę trawnika, zakładam warzywnik. Teren trudny - stok górski, ziemia glina z kamieniami, miejscami za mokro lub zbyt sucho.

  20. Jakie jest pH Astvitu? Jak wygląda stosowanie ASTVITu do roślin kwaśnolubnych?

  21. Niektóre moje rośliny (sukulenty) podlewam rzadko, np. co 3 lub 4 tygodnie. Czy jeśli co taki czas roślina otrzyma podczas podlewania Astvit nie spowoduje to tego, że działanie Astvitu nie będzie takie jak powinno?

  22. Czy jeśli stosuje się sypki Astvit do podlewania roślin konieczne jest też nawożenie dolistne płynnym Astvitem?

  23. Jaka jest dla rośliny różnica między nawożeniem dolistnym a doglebowym?

  24. Jak uprawiać czosnek? (Polecamy książkę Prof. dr hab. Rocha Włodzimierza Doruchowskiego)

  25. Jaka jest karencja po oprysku warzyw lub owoców Astvitem?

  26. Jak należy podlewać rośliny sypkim Astvitem tzn. czy oprócz powstałego roztworu trzeba wlać do doniczki nierozpuszczoną część w postaci stałej?
    Po drugie czy można łączyć nawożenie Astvitem z nawożeniem innymi nawozami organicznymi lub sztucznymi?

  27. Zastanawiam się czy używając wody chlorowanej przypadkiem nie zabijam bakterii zawartch w Astvicie?
    Czy Państwa produkty zawierają bakterie mlekowe?

  28. W jakiej formie i jak stosować Astvit jako ukorzeniacz i mikoryzę?

  29. Jeżeli jeden krzak z porzeczkami się zmikoryzuje, to czy ta mikoryza dojdzie do kolejnego krzaczka w odległości metra, i czy połączy się z kolejnym krzakiem?

  30. Czy stosując oprysk interwencyjny (np. stężenie 5-krotne) rośliny są w stanie przyjąć całą dawkę, która pozostanie na roślinie (jaką ma siłę dokarmiającą)?

  31. Co może spowodować oprysk o stężeniu większym niż ten 5-krotny ?

  32. Czy zbyt częste opryski interwencyjne mogą zaszkodzić roślinie?

  33. Kiedy należy zakończyć oprysk zasilający lub oprysk interwencyjny (jeżeli są różnice) aby rośliny mogły przygotować się do zimowego spoczynku (z podziałem na rośliny zdrewniałe np. iglaki, bukszpan, drzewka i krzaki owocowe oraz rośliny zielone wieloletnie )?

  34. Czy są inne informacje na temat stosowania koncentratu (przeznaczenia, wpływu na rośliny, skuteczności, zasad)?

  35. Jak długo rozpuszczony sypki Astvit w mojej 200 l beczce zachowuje odpowiednie właściwości (praca często nie pozwala mi na użycie tego nawozu w ciągu 1 dnia, bywało, że używałem go dopiero po 3-6 dniach)?

  36. Ostatnio zakupiłem kilka litrów Astvitu i chciałbym go wykorzystać jako "ukorzeniacz" w czasie sadzenia malin. Dodam iż kawałek, który chcę obsadzić jest to gleba klasy V na której zastosowany będzie dodatkowo obornik i mączka bazaltowa. Czy jest sens jeszcze stosować Astvit? Myślałem o rozcieńczeniu go z wodą i moczeniu sadzonek przed wysadzeniem. Z kolei na wiosnę zamierzam już na szeroką skalę go stosować jako oprysk dolistny. Czy zastosowanie tu opryskiwacza "dmuchawy" będzie właściwe? Jak radzi sobie Astvit z chorobami grzybowymi liści? W tym roku niestety było to dość odczuwalne z uwagi na to, iż prowadzę gospodarstwo ekologiczne. Proszę o jakieś rady.

  37. Czy konieczne jest równoczesne stosowanie dwóch metod dostarczania roślinom nawozu tzn. mieszania suchego nawozu z ziemią oraz podlewania mieszanką powstałą przez zalanie Astvitu sypkiego wodą?

  38. Czy tylko stosowanie tej pierwszej metody (mieszanie sypkiego Astvitu z glebą) chroni przed patogenami i powoduje wytworzenie się mikoryzy czy podlewanie roztworem nawozowym też daje takie efekty?

  39. Czy żeby uzyskać efekty w postaci odpowiedniego dostarczenia składników pokarmowych jak i ochronienia roślin przed patogenami konieczne jest podlewanie roztworem co najmniej 2 razy w tygodniu?

  40. W programie (film video w Poradach) wspominał Pan coś o podawaniu roślinom oprócz Astvitu samej wody. Nie zrozumiałam o co chodzi. Czy może zanim roślina dostanie nawóz ma zostać nawodniona czystą woda? A może chodzi o to, że należy wlać trochę nawozu a potem uzupełnić wodą? Proszę to wytłumaczyć.

  41. Mówił też Pan (w filmie video w Poradach), że jeśli chodzi o przygotowanie mieszanki do podlewania jest ona gotowa do użytku ok. 3-4 godziny po zalaniu proszku wodą. Nie zrozumiałam czy jeśli ta mikstura leży dłużej to ilość mikroorganizmów się zwiększa czy zmniejsza? Czy należy dążyć do tego żeby tych organizmów było jak najwięcej?

  42. Mam ziemię kwaśną i wiosną chcę posiać Nostrzyk biały - roślinę, która rośnie na ziemiach wapnistych (wręcz nie rośnie na kwaśnych). Czy zastosowanie sypkiego Astvitu wiosną wraz z wysiewem nasion wystarczy, czy jednak muszę jeszcze w tym roku odkwasić (zwapnować) glebę?

  43. Czy nawozem Astvit mogę podlewać rośliny przez cały rok (chodzi mi o pokojowe), czy w okresie zimowym dać im odpocząć?

  44. Mam w butelce 5l rozpuszczony 1kg astvitu. Butelka była przez miesiąc otwarta, ponieważ nie miałem pompki napowietrzającej, następnie przez dwa miesiące leżała zamknięta, bo nabrała dziwnego zapachu. Teraz nie wiem co zrobić by móc używać ten nawóz? Aktualnie posiadam pompkę napowietrzającą. Czy ten nawóz można używać w zmechanizowanych systemach hydro i aero ponicznych?

  45. Czy ten nawóz można używać w zmechanizowanych systemach hydro i aero ponicznych?
    Jak wygląda sprawa używania Astvitu w aeroponice podczas okresu wegetacji roślin? Astvit zawiera 'azotobakterie', ale czy te bakterie działają w środowisku bezglebowym? Z ciekawości, jeśli działają to jak z innymi bakteriami, mikoryzą itp.?
    Jakie powinno być EC roztworu? Bez tego raczej ciężko uprawiać w hydro/aero.

  46. Zakupiłem dziś Astvit w płynie. Czy można go używać do sadzonki kawy, pomarańczy i innych egzotyków? Jeśli tak proszę i informację jak najlepiej go stosować? Czy codziennie podlewać nim rośliny i zraszać czy tylko co jakiś czas. Szczególnie proszę o informację co do kawy bo kawę trzeba codziennie zraszać i dużo podlewać.

  47. Jestem rolnikiem ekologicznym prowadzącym towarową produkcję zwierzęcą. Płody rolne prawie w całości wykorzystuję na pasze. Zapoznałem się z Waszą stroną internetową, a szczególnie z zakładką "O produkcie- stosowanie". W związku z tym mam kilka pytań:
    - Czy preparat stosować można w uprawach roślin zbożowych i motylkowatych drobnonasiennych (lucerna)? Jakie jest dawkowanie i jak często trzeba przeprowadzać oprysk? Czy zabieg można/trzeba powtarzać?
    - Czy zwykły opryskiwacz ciągnikowy sobie z tym poradzi? (nie będzie się zapychał), a jeżeli tak to jakie ciśnienie trzeba ustawić?
    - Czy po zastosowaniu pogłównym w formie oprysku należy spulchnić glebę np. poprzez bronowanie?
    - Czy preparat działa na stonkę ziemniaczaną i rdze zbożowe?
    - Czy efekt jest widoczny jest w pierwszym roku, czy trzeba podobnie jak EM-y stosować kilka lat?
    - Czy można stosować preparat na ściółkę w produkcji zwierzęcej lub z wodą do picia (koncentrat płynny?)
    - Z góry dziękuję za odpowiedź. Spróbuję zamówić dwie formy preparatu "na próbę" w uprawach warzywnych - szpinak, jarmuż, marchew i ziemniaki.

  48. Czy ma Pan jakieś wskazania odnośnie nawożenia ziemniaków i roślin z ogródka warzywnego: czosnek, pomidor i ogórek pod folią, bób, itp.?

  49. Chcąc wypróbować nawóz Astvit przed przyszłym zastosowaniem też na innych roślinach i na większym areale proszę o informację na temat uprawy ziemniaków z zastosowaniem nawozu Astvit:
    - Jaka jest potrzebna ilość nawozu (sypkiego) do uprawy ziemniaków ok. 5 ar, na ziemi w drugim roku po oborniku - ogólnie dość żyznej?
    - Jak zastosować nawóz, czy jednorazowo po posadzeniu sadzarką zmieszać w rzędzie nawóz z ziemią jak najbliżej posadzonych sadzeniaków, czy trzeba podzielić stosowanie na kilka tur., czy może rozsypać nawóz przed posadzeniem na całej powierzchni - co jest najbardziej efektywne? Czy może trzeba jeszcze podlewać rośliny nawozem i stosować dokarmianie dolistne?
    - Czy zastosowanie nawozu jako ochrony przed chorobami grzybowymi i np. zarazą ziemniaczaną i insektami np. stonką ziemniaczaną jest tak samo skuteczne jak stosowanie ochrony chemicznej?
    - Jak wykonać oprysk chroniący lub leczący roślinę przed w/w chorobami i szkodnikami, w jakiej częstotliwości, czy stosowanie oprysku na spodnią stronę liści związane jest tylko z ochroną rośliny przed promieniami słonecznymi? Czy może o odpowiedniej porze dnia i pogodzie można stosować dokarmianie lub oprysk ochronny na całą powierzchnię rośliny, czy oprysk mgiełką jest najbardziej wskazany?
    - O ile można zwiększyć plon stosując nawóz Astvit?
    - Czy sadzeniaki przed sadzeniem można zaprawić przez namaczanie w roztworze nawozowym 0,5 l na 100 wody, tak jak nasiona czy przyniesie to jakiś efekt?
    - Czy bakterie azotobakter pobierają azot pod ziemią czy tylko na powierzchni?

  50. Mam amatorski ogród ok. 2000m² (trawnik, byliny, thuje, różaneczniki, krzewy ozdobne, róże, wrzosy) i od zeszłego roku próbuję poradzić sobie bez chemii, choć nie ukrywam, że jest to dosyć trudne.
    Mieszkam na pięknym, zalesionym przez 70 letnie sosny i spore dęby terenie, ale przez to mam także typowe dla takich lasów choróbska i szkodniki na swoich roślinach. Widzę teraz także, że zima dała się moim roślinom we znaki i są nią mocno zmęczone - czekam aż stopnieje śnieg. Gleba jest piaszczysta i sucha, każdą roślinę sadzę w specjalnie przygotowane podłoże (ziemia z obornikiem, rodzimie piaszczyste podłoże i torf). W zeszłym roku do zasilania gleby stosowałam Humus Activ oraz Rosahumus ograniczyłam także mocno środki chemiczne - co niestety poskutkowało słabą kondycją roślin przed zimą.
    Obecnie chciałabym wprowadzić produkty ASTVIT oraz dalej stosować do poprawy jakości gleby Rosahumus oraz Humus Activ.
    Mam zatem pytanie - od kiedy i w jakiej formie zacząć stosować ASTVIT - czy opryskiem "dać siłę na start" swoim roślinom a dalej postępować z Pana zaleceniami? Nie chciałabym stosować juz żadnej chemii a na pewno mam problem z osutką sosny (kosodrzewiny), fytoftorozą (wrzosy), na jabłonce licznie występuje parch a na jarzębinie rdza. Oczywiście zawsze jest problem z różami - mączniak, plamistość, rdze...

  51. Przymierzam się do wysiewu papryk chilli w doniczkach i chciałem zastosować Wasz produkt w postaci sypkiej jako domieszkę do gleby. Moje pytanie brzmi: ile należy dodać nawozu na litr ziemi do doniczki? Tak mniej więcej - najlepiej w łyżkach stołowych.

  52. Zwracam sie do państwa z pytaniem czy nawóz astvit można też stosować do odkażania tuneli foliowych w celu pozbycia się wszystkich chorób i przygotowaniu podłoża do uprawy?

  53. Jak pielęgnować groszek zielony?

  54. Jak stosować ASTVIT do pomidorów?

  55. Uprawiam warzywa i owoce wyłącznie stosując naturalne nawozy (wyjątkiem jest tu Asahi SL) mam jednak kilka pytań:
    - Czy na mączniaka agrestu mogę mieszać Pana produkt z wywarem ze skrzypu polnego? (opryski)
    - Czy nie przeszkadza Astvitowi oprysk na mszyce na różach wykonany z naparu z tytoniu?
    - Czy mogę mieszać Astvit płynny z gnojówką z pokrzyw i mlecza również w formie oprysków? (pomidory)
    - Czy można stosować Astvit (płynny) łącznie z BIOstymulatorami takimi jak Asahi SL i Tytanit(mineralny!)? Czy nie zabijają przypadkiem pożytecznych mikroorganizmów zawartych w Astvicie? Chodzi mi o zmieszanie wszystkiego w jednym opryskiwaczu bo przyznam się, że tak wcześniej robiłem. Wiadomo, dokarmiałem dolistnie Astvitem dużo częściej (raz w tygodniu), ale też przy okazji (raz w miesiącu) dodawałem w/w biostymulatory.

  56. Chciałbym prosić o opinię jak uratować kwiaty w naszym domu. Jakiś czas temu na "palmie" pojawiły się białe robaczki, które wraz z wiekiem stały się czarne. Zniszczyły nam 90% liści nim udało się nam je na jakiś czas pousuwać. Jednak pojawiły się ponownie i to nie tylko na tym kwiecie ale również na innych, przez co nasze obawy o nie wzrosły o 1000%. Nie wiem co to za robactwo i czym je zwalczyć. Kiedyś użyliśmy jakiegoś nawozu co to miał je zlikwidować ale na nic to się zdało. Polecano nam przecieranie denaturatem czy nawet coca-colą ale jakoś nie mam zaufania. (...)

  57. Mam ogród o pow. 3600m², w którym są różne problemy, między innymi:
    - Mam od 2 lat oczko wodne i walczę w nim z glonami nitkowatymi. Rośliny wodne takie jak lilie rosną w nim słabo, tj. mają mało i niewielkie liście. Mam pytanie czy mogę zastosować astvit w płynie i czy on nie zaszkodzi rybom, których jest ok 60 szt. w stawiku z 25000L wody? Jeśli tak to proszę o podanie jak to zrobić.
    - Drugi mój problem to hortensje, które bardzo lubię, ale z uwagi na to, iż mój ogród jest na Wyspie Sobieszewskiej w odległości ok 1,5 km od morza, narażony jest na zimne wiatry i zimą mi przemarzają mimo okrywania, nie wydając urokliwych kwiatów. Stosuję nawożenie nawozami do hortensji, posadzone są w kwaśnym torfie, ale kwiaty przemarzają. Proszę o pomoc.

  58. Czy dodawanie melasy lub gnojówki z pokrzyw do roztworu astvitu to dobry pomysł? Czy takimi roztworami można dokarmiać dolistnie czy tylko normalnie podlewać?

  59. Czy jest możliwe, że jeśli podlewam albo mieszam z ziemią astvit sypki, to przez zwiększenie ph do 8 może to doprowadzic do tego, że roślina będzie słabiej przyswajała azot?

  60. Z zainteresowaniem przeczytałem informacje nt. Astvit, szczególnie wobec tego, że o pozytywnym działaniu środków poprawiających strukturę gleby przekonałem się stosując od trzech lat na mojej winnicy i ogrodzie EMy. Plantację winogron zakładałem na zdegradowanej, zmineralizowanej glebie lessowej, o znikomej ilości humusu. Aktualnie sytuacja ustabilizowała się; wróciły dżdżownice i krety. Stosowanie Astvitu idzie w podobnym czy wręcz identycznym kierunku. Jestem gotowy na stosowanie Astvitu (...), proszę informacje:
    - Porównanie technologii Astvitu i EMów?
    - Rokowania w zakresie ochrony winorośli przed chorobami grzybowymi i insektami?

  61. Chciałbym dowiedzieć się jak zbić PH roztworu przed podlaniem roślin? Astvit ma Ph8, a czytałem o dodaniu do nawozu i wody małej łyżeczki melasy, której PH wynosi 4 jednostki. Wówczas Ph całej pożywki stabilizuje się do optymalnej wartości. Czy to jest sprawdzona metoda oraz czy znają Państwo jakieś inne sposoby na obniżenie Ph mieszanki, którą będę podlewał rośliny?

  62. Czy o tej porze roku sensowne będzie wykonanie oprysku dolistnego Państwa nawozem ASTVIT? W ogrodzie który posiadam mam zarówno krzewy jak i drzewa owocowe. Myślę o wykonaniu oprysku całości ze względu na kiepską kondycję roślin. Tak np.: brzoskwinie mimo oprysku wczesnowiosennego Sylitem nie uniknęły kędzierzawości liści -liście obecnie są jasnozielone a owoce były drobne mimo przerywania zawiązek. Jabłoń to problem z parchem. Śliwy były mocno zaatakowane przez mszyce i również ciekawie nie wyglądają. Kilka drzew wiśni jest obecnie praktycznie pozbawiona liści ze względu na drobną plamistość. Posiadam krzewy porzeczki, agrestoporzeczki, malin, borówki amerykańskiej - i jeśli nie ma przeciwwskazań chciałbym również je opryskać aby wzmocnić jeszcze przed zimą. Pytanie tylko czy obecnie ma to sens? W tunelu foliowym uprawiam corocznie pomidory, w tym roku mocno zaatakowane przez zarazę ziemniaczaną - jak poprawić właściwości gleby i ją odgrzybić? Czy posypać lub polać ASTVITEM i ją przed zimą przekopać? Mam małe dziecko i zależy mi bardzo aby to co zbieram było wolne od preparatów chemicznych i może dlatego też stan moich roślin jest taki a nie inny. Szukając ekologicznych sposobów na uprawę natrafiłem w Internecie na informację o Państwa produkcie, który zamierzam zakupić we Wrocławskim sklepie i jeszcze w tym roku zastosować. Będę wdzięczny za praktyczne wskazówki i odpowiedzi na postawione powyżej pytania, a moje wątpliwości wynikają z obawy czy nie jest za późno na wykonywanie dolistnych oprysków na poszczególne krzewy i drzewa biorąc pod uwagę porę roku, jednak chciałbym poprawić kondycję roślin, co może przyniesie pozytywne efekty przezimowania i plonowania w przyszłym sezonie.

  63. Czy można zastosować nawóz astvit do przygotowywania podłoża na wiosnę w ogrodzie?? Chodzi o zamieszanie go z obornikiem przed wsadzaniem roślin. I czy w takiej mieszance po wsadzeniu roślin naturalnie zacznie się rozwijać mikoryza?? Jak postępować w przypadku obornika granulowanego?

  64. Jak należy stosować ASTVIT jako nawóz dolistny w przypadku winorośli. Chodzi o program nawożenia, czyli jak często w jakich dawkach i od kiedy do kiedy?
    Drugie pytanie dotyczy zwalczania białej mszycy na cytrusach i innych kwiatach doniczkowych. W mojej oranżerii zagnieździło się to trudne do zwalczenia robactwo i nie wiem za bardzo jak sobie z tym poradzić?

  65. Mam bardzo gęsto posadzony 1 ar czosnku ozimego. Ziemia pod ten czosnek była nawożona obornikiem końskim. Chciałbym zwiększyć plon tej uprawy i zastosować Astvit koncentrat tylko dolistnie. Proszę napisać ile tego koncentratu powinienem zakupić dla 1 ara tej uprawy, na cały czas wzrostu czosnku? Jak często go stosować? Jak długo? W jakich proporcjach go rozcieńczyć? Ile czasu musi minąć od rozcieńczenia koncentratu do momentu opryskania roślin dolistnie? Ile litrów samego koncentratu trzeba zużyć na jedno opryskanie roślin?
    Mam jeszcze jedno pytanie. Gdybym nawiózł ziemię obornikiem w zbyt dużych ilościach tzn. więcej niż 600kg/ar ziemi, co by się stało z czosnkiem posadzonym na tej ziemi? Czosnek zostałby posadzony pół roku po nawiezieniu? Czy czosnek nie nadawałby się do jedzenia? Jakie by były tego konsekwencje?
    Chciałbym jeszcze o coś zapytać. Czy jeśli na 100m2 ziemi -uprawa czosnku- dam 600 kg nawozu końskiego i jest to max. ilość nawozu to czy zastosowanie astvitu ma sens? Czy zwiększy on jeszcze wielkość plonu czosnku?

  66. W nawiązaniu do naszej rozmowy w Traczu proszę o
    - przypomnienie ilości cukru jaką należy wsypać do roztworu
    - choruje mi migdałek na Brunatna zgnilizna drzew pestkowych w jakim stężeniu go pryskać aby nowe gałęzie nie były porażone?
    - chorują oczywiście róże
    - oraz mam szarą pleśń na piwoniach
    Więcej nie wymieniam bo podejrzewam, że na wszystkie choroby podacie Państwo jedno stężenie. Proszę podać ilość koniecznych oprysków i czasookres oprysków.
    Czy Państwa preparat zawiera Eemy?

  67. Zakupiłam Astvit i podlewam nim pomidory balkonowe. Dziś natknęłam się na taką wiadomość - cytuję: "Zabrania się stosowania płynnych nawozów naturalnych podczas wegetacji roślin przeznaczonych do bezpośredniego spożycia przez ludzi". Proszę o wypowiedzenie się, czy mogę nadal stosować Astvit do pomidorów.
    Astvitem podlewam też wszystkie swoje rośliny doniczkowe, które pięknie przyrastają. Zastanawiam się natomiast, czy mogłabym podlewać nim Strelicję królewską, która nie toleruje nawozów naturalnych tylko mineralne o małej zawartości azotu. Jeżeli nie nadużywam Pana uprzejmości, to chciałabym wiedzieć jakie jest Pana zdanie na ten temat.

  68. Czy Astvitem można prowadzić hortensje, używając tego nawozu jako jedynego?
    Mam kilka hortensji w ogrodzie w gruncie i kilka w donicach, które na zimę wędrują do widnej piwnicy. Oczywiście, muszę utrzymywać wilgoć w tych donicach. Mam pytanie, czy zimą też dodawać do wody Astvit czy tylko w okresie wegetacji?

  69. Proszę o informację czy astvit zwalcza stonkę i mszycę oraz czy działa jako środek grzybobójczy. Jednym słowem proszę o pełną informację na temat zastosowania tego środka.

  70. Czy w waszej firmie znajdę coś skutecznego na jajeczka, larwy, gryzonie liści, „opuchlaki”?

  71. Interesuje mnie data przydatności preparatu ASTVIT?

  72. Piszecie Państwo, że aby rozmnożyć pożyteczne organizmy w odżywce Astvit należy do 10 litrowego roztworu dodać rozpuszczoną uprzednio łyżeczkę cukru. Moje pytania brzmią następująco:
    - Po jakim czasie można tak dokarmione żyjątka używać do oprysku lub do podlewania?
    - Czy można dokarmiać melasą i czy jest to lepszy sposób niż cukrem?
    - Czy mikroorganizmy mogą zostać dodatkowo zasilone np.: świeżym sokiem z selera, czy cukier lub melasa będą w zupełności wystarczające?
    - Czy tak wzmocniona (nawet samym cukrem) odżywka nie będzie miała zbyt dużego stężenia? Jednym słowem, czy należy ją rozcieńczyć?
    Rafał [10.12.2014].

  73. Mam 2h porzeczki czarnej jednorocznej i 2h dwuletniej z której 1/5 siedzi w ziemi i od dwóch lat nie chce rosnąć, owszem słabsza ziemia, kupiłem astvit sypki rozcieńczyłem 1/20 t/j 5kg na 100L wody i co dalej? Myślę że doglebowo jak i dolistne tylko kiedy? Leszek
    Leszek [04.02.2015]

  74. Jestem zainteresowany stosowaniem środków ochrony jako Waszego Astvitu. Dane: porzeczka czarna - 2-lata, klasa gleby - III, jesienią zeszłego roku rozsypałem nawóz - Polifoskę, powierzchnia uprawy 1.2ha. Prosiłbym o program dawkowania, koncentracji, i czy płynny czy sypki - choć ten ostatni zabiera czas na jego sporządzenie.
    Radosław [16.05.2015]

  75. Ile czasu można przechowywać ASTVIT rozcieńczony nawóz do nawożenia dolistnego? Czy jednorazowo trzeba go zużyć go po rozcieńczeniu?
    Rafał [10.05.2015]

  76. W zeszłym roku tak na próbę podlałem ok. 10 metrów kwadratowych pola z czosnkiem większą ilością wody. Niestety czosnek na tej częsci pola mi zgnił. Czy da się ASTVITEM "naprawić" te pole? Jak go zastosować? Ile czasu musi minąć by można było znowu tam posadzić czosnek?
    Tomasz [02.06.2015]

  77. Posiadam odmiany ziemniaków denar, vineta, red fantasy - areał 4 ha. W nawiązaniu do dzisiejszej rozmowy o ziemniakach podaje co zastosowałem: - po żniwach poplon z gorczycy
    - na jesień 4 q/ha polifoski 8 i 1 q/ha soli potasowej
    - na wiosnę 2 q/ha mocznika
    - zaprawa prestige
    - na chwasty mistral 70 WG 24 dk/ha - po jego użyciu bardzo mocno przyżółkły, miejscami przypalone (zwłaszcza vineta)
    - titus 25 WG 30 g/ha
    - dokarmianie verduro 3,75 l/ha
    - asahi SL 0,5 l/ha
    Dziś wysłałem Państwu próbki mojej ziemi.
    Andrzej [07.06.2015]

  78. Nie bardzo mogę zdecydować się na postać nawozu płynną czy sypką - rozumiem różnicę jeśli chodzi o nawożenie dolistne - mnie chodzi o podawanie nawozu do gleby. Czy mogę prosić o poradę? Chciałabym pielęgnować kwiaty domowe - co lepsze: płynna postać czy sypka do zrobienia roztworu?
    Czy nawóz płynny po rozcieńczeniu w wodzie nie musi stać kilka godzin jak ten sypki zalewany wodą? Płynny jest gotowy zaraz po rozcieńczeniu, czy dobrze rozumiem?
    Interesuje mnie jeszcze sprawa wody. Woda jaką mam z wodociągu jest bardzo złej jakości, potwornie twarda itd. czyli musi ona najpierw odstać kilka godzin by chlor opadł na dno? A co dalej? (co z tym chlorem na dnie skoro potem mam mieszać nawóz?) - wsypuję ten sypki nawóz i taki roztwór znowu musi odstać kilka godzin, tak?
    Czy woda deszczowa zbierana w beczkach nie nadaje się do Astvit-u? A jeśli chodzi o wodę butelkowaną czy ona by się nadawała?
    Jeśli chodzi o postać płynną czy sypką to która jest lepsza doglebowo, czy to bez różnicy? Z Poważaniem,
    Ewa [11.06.2015]

  79. Czy sypki nawóz Astvitu można stosować jesienią w formie rozsypanej na powierzchni ziemi przed nadejściem zimy?
    Jeżeli nie to, w jakim terminie rozsypać przed posianiem warzyw.
    Kiedy najlepiej podsywać iglaki oraz trawnik?
    Jaka jest wydajność 1kg na m kwadratowy?
    Jaka jest cena za 1kg astvitu sypkiego, czy można zamówić telefonicznie nawóz albo przez sklep, który sprzedaje nawóz?
    Anna Sz. [01.10.2015]

  80. Witam przed zakupem waszego produktu Astvit chciałem dowiedzieć sie ile w 100 litrach płynnego koncentratu znajduje się składników odżywczych w przeliczeniu na kilogramy NPK-Ca-Mg-So zdaje sobie sprawę ze będą to pewnie szacunkowe wyliczenia ale chociaż orientacyjnie.
    Paweł [12.11.2015]

  81. Do którego roku będzie miał ważność Astvit kupiony teraz?
    Dorota Ch. [18.11.2015]

  82. Czy teraz mogę poratować różaneczniki i oleander przechowywane w domu?
    Dorota Ch. [19.08.2022]

  83. Dzień dobry, czytałam , że tego specyfiku też można używać do ukorzeniania sadzonek? Proszę mi powiedzieć jak to stosować do ukorzeniania??
    Dorota Ch. [12.10.2022]

  84. Proszę o informację czy nawóz płynny Astvit można stosować bez rozcieńczenia do pielęgnacji roślin iglastych (tuja, cis, jałowiec)? Dodatkowo czy oprysk we wrześniu nie zaszkodzi roślinom? Do kiedy najpóźniej rekomendują Państwo pielęgnację w oprysku oraz zasilanie doglebowo?
    Kasia G. [30.08.2022]




  1. Co to jest ASTVIT? ^
  2. Naturalna pożywka hydroponiczna ASTVIT jest zalecana do uprawy ekologicznej w dwóch sposobach aplikacji - dostarczana do korzennie poprzez system kropelkowy i dolistnie poprzez opryski. Posiada olbrzymią ilość pożytecznych saprofitycznych mikroorganizmów w wielkości 2 mikronów. Pożywka ta żywi efektywnie roślinę a duża część jej składników pokarmowych, a zwłaszcza azotu, fosforu, siarki występuje w ciałach mikroorganizmów i innych związkach organicznych w tym w antyutleniaczach, wchodząc w skład soku komórkowego i wyścielając komórkę mikroorganizmami od wewnątrz, utrudnia rozwój patogenów chorobotwórczych oraz uodporniona roślinę na tyle, że roślina chroni się sama przed insektami, dlatego pożywka ta świetnie żywi roślinę i jednocześnie uodparnia ją na patogeny. Gleba zmienia barwę na próchniczną, zaczyna inaczej pachnieć, jednocześnie wzrasta jej pojemność wodna. W wyniku podjętych prób w Instytucie Warzywnictwa w Skierniewicach, przez prof. O. Nowosielskiego oraz współpracowników, wyjaśnienia tych zjawisk okazało się, że Astvit sypki jest właściwie naturalną skoncentrowaną pożywką hydroponiczną. W 100 kg zawiera po 4 kg wapnia Ca, fosforu P i krzemu Si, po 2 kg azotu N, potasu K, po 0,4 kg siarki S-S04 i Magnezu Mg, wszystkie potrzebne roślinie i zwierzętom mikroelementy Fe,Mn,Zn,Cu,B,Mo i ultramikroelementy Ti,Se,Co,V,J a ponadto mikroorganizmy i związki próchniczne oraz koloidalną krzemionkę. Roztwarzanie 10 ml = 10 g Astvitu sypkiego w litrze wody daje litr pożywki, w postaci zawiesiny zawierającej wszystkie składniki pokarmowe potrzebne roślinie w proporcji i stężeniu zbliżonym do klasycznych pożywek hydroponicznych Knoppa i in. Litr takiej pożywki zawiera min. ~997 g wody, po około 400 mg Ca,P,Si, po ~200 mg N,K i po 40 mg S i Mg, wszystkie makro i mikroelementy, a ponadto dużą populację mikroorganizmów - miliardy oraz drobiny koloidalnej próchnicy huminowej i fulwowej wielkości 0,001 mm średnicy i koloidalną krzemionkę. Astvit sypki jest zatem pożywką hydroponiczną 100-krotnie skoncentrowaną. Z 10 ml tego Astvitu i litra wody przygotowuje się litr pożywki hydroponicznej. Duża część jej składników pokarmowych a zwłaszcza azotu, fosforu, siarki występuje w ciałach mikroorganizmów i innych związkach organicznych w tym w antyutleniaczach. Pożywka ta świetnie żywi roślinę i jednocześnie uodparnia ją na patogeny. Skuteczność uprawy uzależniona jest od przygotowania podłoża do uprawy, oraz zaawansowania choroby roślin. Czym wcześniej, a najlepiej od samego początku uprawy wprowadzamy pożywkę hydroponiczną ASTVIT tym szybsze i większe są potem efekty w postaci zdrowej rośliny oraz dużego obfitego i przedłużonego plonowania. Pożywka hydroponiczna ASTVIT nie zawiera żadnych dodatków chemicznych.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  3. Jak uprawiać rośliny bez chemii z wykorzystaniem ASTVITu? ^
  4. Prof. dr hab. Olgierd Nowosielski doradza:
    "Z zadowoleniem zawiadamiam, że różne rośliny pod osłonami i w polu można uprawiać bez chemii przy użyciu wyłącznie pożywki Astvit. Pożywka ta świetnie żywi rośliny i jednocześnie uodparnia na patogenny. Stosując taką uprawę zwiększa się plony, poprawia ich jakość a przez to i zdrowie nasze i jednocześnie próchnicuje glebę i chroni ją i wody przed zanieczyszczeniami, też wykorzystuje do intensywnej uprawy najsłabsze gleby w tym nieużytki. Koszty takiej uprawy są mniejsze niż uprawy tradycyjnej, integrowanej czy ekologicznej. Warto zacząć taką uprawę od zaraz, u siebie np. w ogródku i zachęcać do niej sąsiadów, znajomych, znanych plantatorów w okolicy lub innych częściach kraju. W ten sposób dzielimy się dobrą nowiną z innymi. Warto też wiedzieć, że Pan Ast. wytwórca pożywki Astvit dostarcza ją w dwóch postaciach sypkiej i klarownej. Użytkownik najkorzystniej sprowadza Astvit sypki i z niego oraz wody, sporządza u siebie w domu czy gospodarstwie Astvit klarowny otrzymując przy tym stosowany dokorzeniowo Astvit zawiesinowy lub ziemisty. Zachęcam do prób wdrażania uprawy bez chemii u siebie i u innych od zaraz."
    (...)

    UWAGA!!! Jest to jedynie fragment opracowania. Poniżej załączam pełny opis zasady uprawy roślin bez chemii przy użyciu wyłącznie naturalnej pożywki Astvit ("Uprawa roślin bez chemii - przy użyciu wyłącznie naturalnej pożywki ASTVIT z olbrzymią ilością pożytecznych mikroorganizmów. - 28.01.2008r."), aby go przeczytać kliknij POBIERZ... :

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  5. Jak możliwa jest naturalna uprawa roślin i naturalne rolnictwo przy użyciu ASTVITu? ^
  6. Prof. dr hab. Olgierd Nowosielski doradza:
    "Dzielimy się bardzo doniosłą wiadomością dla wszystkich ludzi. Opracowana przez nas żywa pożywka hydroponiczna (Urząd Pat. RP: P381465 z 2 stycznia 2007) umożliwia naturalną uprawę roślin oraz naturalny chów zwierząt... Zmienia ona „oblicze ziemi tej ziemi” i ma fundamentalne znaczenie dla niepodległości Polski. Jesteśmy przekonani, że jest ona darem Opatrzności dla Polski podobnie jak geotermia wdrażana przez zespół prof. R. Kozłowskiego. Wdrażanie jej wymaga współpracy państw na zasadach cywilizacji miłości, a więc niepodległości państw. Tę drogę przeciwstawną globalistycznej drodze cywilizacji śmierci poleca także prof. T. Higa z Japonii dla świata, jeśli ten się rozwijać a rozwijać się może tylko jeśli narody wzajemnie nie wyzyskują się.
    Zgodnie z zasadą cywilizacji miłości powinno się informować o naturalnej uprawie roślin wszystkich ludzi, gdyż zapewnia ona:

    • bezpieczeństwo żywnościowe Polsce i innym krajom
    • ochronę środowiska z zachowaniem różnorodności gatunków
    • większe plony niż dotychczas stosowana uprawa tradycyjna, integrowana bądź „ekologiczna”
    • i co najważniejsze świetną jakość plonów i w wyniku zmniejsza ryzyko występowania chorób cywilizacyjnych (zawałów, nowotworów, uczuleń i in.).

    Jednocześnie naturalna uprawa roślin jest tańsza i łatwiejsza niż dotychczasowe sposoby uprawy co umożliwia rolnikowi poprawę opłacalności gospodarowania. Stosuje się w niej wyłącznie:
    • Astvit sproszkowany jako zapobiegacz doglebowy i dokorzeniowy
    • Astvit klarowny bezzapachowy jako zapobiegacz dolistny i też doglebowy.
    Astvity w stężeniu nawet 10 razy większym od użytkowego stosowane dolistnie i doglebowo nie są fitotoksyczne."
    (...)

    UWAGA!!! Jest to jedynie fragment opracowania. Poniżej załączam całość zasad pielęgnacji przy użyciu wyłącznie naturalnej pożywki Astvit ("Naturalna uprawa roślin i naturalne rolnictwo przy użyciu ASTVIT'u tj. żywej pożywki hydroponicznej 18.12.2008r."), aby je przeczytać kliknij POBIERZ... :

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  7. Jak możliwa jest naturalna uprawa drzew i krzewów ozdobnych przy użyciu ASTVITu? ^
  8. Prof. dr hab. Olgierd Nowosielski doradza:
    "Naturalna uprawa drzew i krzewów ozdobnych wspomagana żywą naturalną próchnicą hydroponiczną Astvit jest powrotem do uprawy jaką stosowaliśmy przed wprowadzeniem nawozów sztucznych, pestycydów i GMO (genetycznie modyfikowanych organizmów). Astvit uzupełnia w niej nawozy organiczne w tym obornik. Jednocześnie taka uprawa chroni środowisko naturalne i utrzymuje różnorodność gatunków jest łatwiejsza i bezpieczniejsza dla człowieka, a jednocześnie tańsza od dotychczas stosowanych metod uprawy: tradycyjnej, integrowanej i ekologicznej. Wdrażana obecnie naturalna uprawa drzew i krzewów ozdobnych przy wspomaganiu żywą naturalną próchnicą hydroponiczną Astvit jest już od kilkunastu lat stosowana z powodzeniem głównie w amatorskiej uprawie jednak fakt, że Astvit sproszkowany jest żywą próchnicą hydroponiczną, optymalnie żywiącą roślinę i że jednocześnie uodparnia roślinę na wszelkie patogeny odkryto dopiero ostatnio (Urząd Pat. RP: P 381465 z 2 stycznia 2007 r.). Odkrycie naturalnej uprawy nastąpiło w wyniku skojarzenia i przemyślenia właściwości żywych próchnic ze znajomością uprawy hydroponicznej w tym metody tacowo-kontenerowej i płaskiej hydroponiki polowej oraz z innymi wynikami badań własnych i światowych."
    (...)

    UWAGA!!! Jest to jedynie fragment opracowania. Poniżej załączam całość zasad pielęgnacji i uzasadnienie opłacalności uprawy drzew i krzewów przy użyciu wyłącznie naturalnej pożywki Astvit ("Naturalna uprawa drzew i krzewów ozdobnych w pojemnikach i w gruncie przy użyciu żywej naturalnej próchnicy hydroponicznej ASTVIT 26.02.2009r."), aby przeczytać kliknij POBIERZ... :

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  9. Jak pielęgnować Storczyki ASTVITem? ^
  10. ASTVIT zawiera wszystkie makroskładniki i mikroelementy łatwo przyswajalne przez każdą roślinę, jak również dla Rodziny ORCHIDACEAE. Pomimo tego, że rośliny te nie wymagają wapnia, które ASTVIT zawiera w ilości 4%, zawartość tlenku wapnia w ASTVICIE powoduje, że krzemionka i związki krzemu, które to ASTVIT zawiera w ilości około 4% są łatwiej przyswajalne przez roślinę. Roślina jest sztywniejsza, przy odczynie lekko zasadowym, ma możliwości przetrwania w trudniejszych warunkach, do których należy brak wody i krótki czas naświetlenia.
    Wapń uaktywnia związki krzemowe i jest w takich związkach jak metakrzemianach lub siarczanach, które nie są rozpuszczalne w soku komórkowym rośliny. On jest, ale roślina nie reaguje na tą substancję. Roślina wybiórczo pobiera substancje odżywcze, które są jej w danej chwili potrzebne. Dlatego poleca się stosowanie ASTVITU w pielęgnacji Storczyków. W przeciwieństwie do pielęgnacji nawozami mineralnymi rośliny kwitną bardzo długo, nawet do 1,5 roku nie mając przerw w kwitnieniu, wytwarzając nowe przyrosty kwiatowe. Nawozami mineralnymi nawozimy tylko od wiosny do jesieni. Nawozem naturalnym ASTVIT nawozimy regularnie przez cały rok utrzymując roślinę w pełnej kondycji i kwiatostanie.

    Zaleca się zanurzyć 1 raz w tygodniu na jedna godzinę całą doniczkę z podłożem z kory w roztworze z ASTVITU zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

    Rośliny z innym podłożem podlewamy umiarkowanie 1 raz w tygodniu miękką wodą, pozwalając na lekkie podeschnięcie podłoża przed kolejnym podlaniem, nie doprowadzając do przelania.
    Drugi sposób to: 1 raz w miesiącu posypać po 1 łyżeczce od herbaty ASTVIT-u w proszku do doniczki (tak jak sypie się sól), następnie w ciągu tygodnia zraszać tylko wodą opryskując do doniczki-sposób ten zalecany szczególnie, gdy mamy więcej Storczyków. Światło i stanowisko-światło przefiltrowane, trzymamy roślinę z dala od pełnego słońca. Stosując regularne dokarmianie ASTVITEM roślina jest zabezpieczona przed szkodnikami jak Czerwce, Przędziorki i inne oraz przed chorobami grzybowymi. Pielęgnując rośliny Nawozem Naturalnym ASTVIT nie ma potrzeby stosowania innych nawozów oraz chemicznych środków ochrony roślin.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  11. Czy można pielęgnować Borówkę Amerykańską nawozem naturalnym ASTVIT? ^
  12. W produkcji Borówki Amerykańskiej nawóz Astvit daje rewelacyjne wyniki ponieważ zawarte w nim mikroorganizmy potrafią wybiórczo przekazać roślinie niezbędne składniki odżywcze, które to ASTVIT w całości posiada. Pamiętać należy, że dbamy o podłoże o odczynie kwaśnym używając do tego zakwasu z naturalnych produktów takich jak np. rabarbar.

    PRZEPIS NA ZAKWAS DLA ROŚLIN KWAŚNOLUBNYCH:

    2 kg pokrojonych łodyg rabarbaru zalewamy 5 l wody, odstawiamy na 2 tyg. (mieszając co jakiś czas) a potem rozcieńczamy w proporcji 1:5 i podlewamy wszystkie rośliny kwaśnolubne. Zabieg ten wykonujemy 3 razy w sezonie w równych odstępach.

    W glebach kwaśnych pomimo tego, że rośliny te nie wymagają wapnia, które ASTVIT zawiera w ilości 4%, to zawartość tlenku wapnia w ASTVICIE powoduje, że krzemionka i związki krzemu są łatwiej przyswajalne przez roślinę. Roślina jest sztywniejsza, przy odczynie lekko zasadowym ma możliwość przetrwania w trudniejszych warunkach, do których należy brak wody i krótki czas naświetlenia. Wapń uaktywnia związki krzemowe i jest w takich związkach jak metakrzemiany lub siarczany, które nie są rozpuszczalne w soku komórkowym rośliny. On jest, ale roślina nie reaguje na tą substancję. Roślina wybiórczo pobiera substancje odżywcze, które są jej w danej chwili potrzebne przy współudziale mikroorganizmów.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  13. W jaki sposób zastosować nawóz naturalny ASTVIT do takich roślin jak: Milin,Powojniki i Róże? ^
  14. Milin - jest wrażliwy na mrozy. Powinno się nasadę krzewu przykryć ziemią. Również często narażony jest na choroby grzybowe. ASTVIT jest idealnym nawozem, który nie tylko dokarmia roślinę ale zabezpiecza przed grzybami. Regularna pielęgnacja zregeneruje w całości ziemię, system korzeniowy i w końcowym efekcie całą roślinę, dzięki pożytecznym mikroorganizmom występującym w nawozie. Należy po okresie zimowym usunąć wszystkie suche części rośliny, wokół rośliny rozsypać nawóz w ilości 2 łyżek stołowych, wymieszać go z ziemią i teren zwilżyć. Po 2 tygodniach należy 1 raz w tygodniu podlewać roztworem sporządzonym wg przepisu lub robić opryski dokarmiające wg przepisu Prof. O. Nowosielskiego. Po regeneracji zmniejszać dokarmianie. Należy kilka razy w roku ziemię wokół rośliny wzruszyć w celu napowietrzenia dając możliwość rozmnażania się mikroorganizmom.

    Powojniki-Clematis - nie lubią za dużo wilgoci. Ziemia ma być przepuszczalna, wymieszana z torfem oraz aby pod korzeniami był kamień drenażowy zmniejszający nadmiar wilgoci. W przeciwnym razie roślina dostaje chorób grzybowych, co powoduje usychanie rośliny. System korzeniowy zabezpieczyć przed bezpośrednim słońcem, sadząc przed rośliną inną roślinę o wysokości około 0,5m. Prace pielęgnacyjne ASTVITem jak powyżej.

    Róże - wielkość cięcia w zależności od wielkości rośliny. Niskopienne róże redukujemy aż do 3-5 oczka, ostatnie oczko ma być zewnętrzne, aby roślina mogła się rozrosnąć wszerz. Zaraz po przymrozkach 1 łyżkę nawozu wymieszać z ziemią, po 2 tygodniach 2 razy w tygodniu zasilać roztworem przygotowanym wg przepisu. Regularna pielęgnacja zabezpiecza roślinę przed chorobami grzybowymi i insektami. Mszyca, która zawita na roślinie po 2-3 dniach przeniesie się w inny, niepielęgnowany ASTVITem rejon. Należy również 1 raz w miesiącu wokół rośliny hakać, umożliwiając rozwój mikroorganizmom. Proszę nie robić żadnych chemicznych oprysków i nie stosować innych nawozów.

    W sytuacji gdyby efekty były niezadawalające, należy dawki nieco zwiększyć a czas pielęgnacji przedłużyć. Efekty uzależnione są od zasobności gleby.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  15. Wiem, że są różne grupy roślin które potrzebują odpowiedniego stosunku NPK w nawozie. Jak to się ma do tego, że Astvit można stosować uniwersalnie do wszystkich roślin? Jest to dla mnie ważne bo mam w domu dość dużą kolekcję roślin. Mam bardzo dużo kaktusów i innych sukulentów (chyba z 60), oczywiście dużo roślin ozdobnych z liści, kilka paproci, cytrusów, kwitnących. Jestem wielkim maniakiem roślin doniczkowych i bardzo zależy mi na tym, by prawidłowo się rozwijały. ^

  16. Astvit jest doskonałą pożywka hydroponiczną zawierającą wszystkie potrzebne roślinom składniki pokarmowe w proporcji hydroponicznej i powoduje optymalny wzrost biomasy, zarówno w korzeniach jak i w części nadziemnej. 100kg ASTVIT–u sypkiego zawiera m.in.: 4kg Azotu, 4kg P - czyli 10kg P2O5, 10kg Ca i przeszło 12kg krzemionki koloidalnej SiO2 i wszystkie Makroskładniki i Mikroelementy. Astvit zawiera pożyteczne mikroorganizmy, w tym mikroorganizmy wiążące trwałą próchnicę oraz wiążący Azot z powietrza – AZOTOBAKTER. Przy współudziale mikroorganizmów roślina pobiera wybiórczo składniki odżywcze, w danym momencie jej potrzebne. Składniki, których roślina nie potrzebuje również są obecne, ale roślina na nie nie reaguje.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  17. Czy występowanie w nawozie pożytecznych mikroorganizmów ma jakiś związek ze szczepionkami mikoryzowymi? ^
  18. Mikroorganizmy występujące w ASTVICIE tworzą mikoryzę i nie ma potrzeby polecać dodatkowych szczepionek. Szczepionki Mikoryzowe ASTVITU dostają impuls od rośliny jakie składniki są jej potrzebne i te przepuszczają w pierwszej kolejności do rośliny. Roślina jest odpowiednio dokarmiona i zabezpieczona przed patogenami chorobotwórczymi.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  19. Czy można zamiast płynnego Astvitu użyć do nawożenia dolistnego tego w postaci sypkiej? Nie mogę w swoim miejscu zamieszkania nigdzie znaleźć tego płynnego. ^
  20. Nie jest to możliwe, aby roztwór z nawozu sypkiego był nawozem dolistnym. Nawóz dolistny może Pani sobie sama przygotować z nawozu sypkiego, ale jest to jednak pewna praca którą należy wykonać. 1kg Nawozu Naturalnego sypkiego ASTVIT zalewa się 5 litrami wody. Do pojemnika tego wprowadza się pompkę z akwarium co na okrągło dotlenia wprowadzony do pojemnika z wodą nawóz. W tym momencie utajone mikroorganizmy (które mając formę przetrwalnikową jako beztlenowce) dostając tlen rozmnażają się, doprowadzają do odpowiedniego zasolenia koncentratu. Proces dotleniania trwa około 1 miesiąca. Po tym okresie wysyła nam Pani około 100ml gotowego koncentratu, który przelała Pani przez sito mleczarskie albo gazę itp., my sprawdzamy czy jest to już nawóz dolistny (usługa ta jest gratis). Jeżeli wykonanie koncentratu sprawi Pani problem, proszę zakupić Astvit płynny poprzez nasz sklepik internetowy: www.astvit.com.pl lub Allegro: www.allegro.pl

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  21. Czy przygotowana zawiesina (nawóz sypki + woda) musi być od razu zużyta czy może jakiś czas poczekać na swoją kolej? Zawsze przygotowuję wielkie wiadro i nieraz dużo zostanie, a szkoda mi trochę to wylewać. ^
  22. Przygotowana zawiesina nie musi być zaraz zużyta, należy tylko zostawić trochę dostępu powietrza, dla życia biologicznego, do którego należą mikroorganizmy tlenowe. Mikroorganizmy mikoryzują system korzeniowy, (zabezpieczają przed chorobami grzybowymi), uaktywniają wszystkie składniki, które wprowadziliśmy wcześniej do podłoża, wchodzą do wewnątrz komórki roślin ze składnikami odżywczymi, uodparniając roślinę przed chorobami i insektami, mikroorganizmy wybiórczo przekazują roślinie składniki odżywcze, których ta roślina potrzebuje. Jeśli jakiegoś składnika roślina nie może wchłonąć następuje dzięki mikroorganizmom blokada. Produkt ten jest wokół rośliny, ale nie zostanie przez roślinę wchłonięty. Pożyteczne mikroorganizmy ASTVITowe wytwarzają trwała próchnicę oraz wiążą AZOT z powietrza - azotobakter. Stosując ASTVIT nie wprowadzamy innych nawozów, czy to naturalnych, organicznych jak również mineralnych. Jeśli wcześniej wprowadzaliśmy inne nawozy, ASTVIT - wraz z mikroorganizmami potrafi uaktywnić wszystko co wcześniej wprowadziliśmy. 150 kg ASTVITu, który powinien wystarczyć na 1ha upraw zastępuje 10 ton obornika.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  23. Jak pielęgnować Gwiazdę Betlejemską aby przetrwała do Nowego Roku? ^
  24. Codziennie wlewamy do doniczki 50g. (czyli 1 kieliszek) gotowego roztworu nawozowego. Tym sposobem nasza Gwiazda przy sprzyjających pozostałych warunkach potrafi kwitnąć nawet do sierpnia kolejnego roku.


    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  25. Czy Astvit nadaje się do nawożenia bambusów, wyczytałem że ta roślina potrzebuje dużo przyswajalnego azotu? ^
  26. Oczywiście, ASTVIT posiada pożyteczne mikroorganizmy, w tym mikroorganizmy wytwarzające stałą próchnicę oraz wiążące AZOT z powietrza – Azotobakter i w ten sposób przekazują roślinie odpowiednie jego ilości w zależności od temperatury otoczenia, warunków klimatycznych oraz od pory dnia. Warunkiem powodzenia jest wentylacja otoczenia oraz częste wietrzenie zamkniętych pomieszczeń.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  27. Jestem zainteresowana zakupem nawozu ASTVIT, mam jednak pytanie w jakiej dawce powinien być stosowany pod drzewka/drzewa i krzewy owocowe oraz co jaki okres czasu należy przeprowadzać nawożenie? Posiadam glebę gliniastą silnie zbitą, (do tej pory nie było stosowane żadne nawożenie). Kolejne moje pytanie to w jakiej formie do tego celu będzie lepszy w formie płynnej czy sypkiej? ^
  28. W celu całkowitego zabezpieczenia drzew przed chorobami grzybowymi i insektami należy pielęgnację prowadzić w dwojaki sposób: wprowadzając dawki koncentratu sproszkowanego w system korzeniowy oraz robiąc opryski dolistne dokarmiające roślinę i zabezpieczające przed chorobami i insektami. System korzeniowy drzew wielkości około 4m w koronie zasilamy 3 krotnie w roku dawką 1 kg podzieloną na 3 części. Wiosna, lato i jesień - okresy zabezpieczania systemu korzeniowego i dokarmiania całej rośliny poprzez korzeń. Robimy kilkanaście do kilkadziesiąt otworów wokół drzewa w zależności od jego wielkości, w różnej odległości od pnia na głębokości około 10 cm, wsypując do otworów po 1 łyżeczce nawozu. ASTVIT dokarmia roślinę rozkładając się całkowicie w okresie od 3-6 miesięcy, mikroorganizmy ASTVITowe mikoryzują system korzeniowy - chronią przed chorobami korzeni (Phythophthora sp. i inne), poprzez mikoryzowanie systemu korzeniowego poprawia się kondycja i wzrost roślin, ogranicza i niweluje stres środowiskowy (niewłaściwe pH, zasolenie, susza itp.) Mikroorganizmy ASTVITowe wybiórczo przekazują roślinie składniki odżywcze, które są jej niezbędne dla prawidłowego i zdrowego wzrostu. Jedynym problemem jest woda w dużych ilościach. Podłoże przy roślinach powinno być przepuszczalne. Gliniaste podłoża należy wzbogacić w próchnicę, wprowadzając przefermentowane komposty-odpady organiczne, torfy, piasek kwarcowy, itp. Mikroorganizmy ASTVITowe wspomagają w próchnicowaniu gleby, należy jednak naturze trochę pomóc i przy dostępie powietrza, a poprzez wprowadzenie próchnicy wprowadzamy również powietrze do podłoża, próchnicowanie obumarłych szczątek roślin następuje szybciej. Dzięki próchnicy w podłożu podłoże staje się chłonne składników odżywczych, zostaje wchłaniana wilgoć, następuje dostęp powietrza. Nawóz ASTVIT można wprowadzać zawsze, obojętnie czy nawożenie wcześniej było przeprowadzane, czy nie. Nie powinno się wprowadzać nawozów mineralnych ani chemicznych środków ochrony roślin po stosowaniu ASTVITu, ponieważ zakłócimy i zniszczymy życie biologiczne, które to zaszczepiliśmy w podłożu. Jeśli używaliśmy wcześniej nawozy mineralne, mikroorganizmy ASTVITowe uaktywniają wszystko co wprowadziliśmy do podłoża i pomagają roślinie wchłonąć składniki odżywcze, zabezpieczając je przed wypłukaniem do wód podskórnych. Jednocześnie stosując nawóz w postaci sypkiej należy zrobić kilka-kilkanaście oprysków dolistnych. Wykonując te czynności likwidujemy całkowicie nawozy mineralne i chemiczne środki ochrony roślin. Częstotliwość oprysków dokarmiających i chroniących roślinę podajemy na naszej stronie internetowej w tabeli z dnia 28.01.2008r. (Patrz: Porada nr 2). W sytuacji jakichkolwiek problemów z roślinami zwiększamy dawki albo ich częstotliwość podawania. Nie pomagamy chemią bo w tym przypadku przeszkadzamy naturze.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  29. Ostatnio nabyłam u Pana nawóz w płynie i w proszku, mam kilka rododendronów, którym zaczynają brązowieć liście. Co należy w takiej sytuacji zrobić? ^
  30. Stosując nawóz ASTVIT sypki do Rododendronów należy postać sypką dodać wokół krzewu (ilość zależna od wielkości rośliny - średnia wielkość: 3 łyżki stołowe czubate) i zagrzebać w ziemi, potem podlać wodą. Następnie proszę wykonać oprysk z płynnego koncentratu w stężeniu 5 zakrętek na 1 litr wody i wykonać oprysk 3 razy w ciągu 2 dni - oczywiście pod liśćmi najwięcej. W następnych tygodniach podlewać 2x w tygodniu roztworem (100ml na 4 litry wody) lub 4 łyżki sypkiego ASTVITu na 10 litrów wody. Oprysk powtórzyć a w mniejszym stężeniu – 3 zakrętki na 1 litr 1x w tygodniu.
    Należy również zakwasić glebę wg przepisu na naszej stronie w poradach (Patrz PORADA 6): 1kg rabarbaru na 5litrów wody - posiekać, zalać wodą a po 2 tygodniach rozcieńczyć 1:5 i otrzymujemy 25 litrów zakwasu do podlewania roślin kwaśnolubnych.
    W okresie jesiennym zaleca się spady jabłkowe posiekać, rozrzucić pod roślinę i przykryć ziemią, następnie podlewać roztworem nawozowym, który przyspieszy rozkład oraz zakwasi podłoże.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  31. Mam trzy 9-letnie TUJE posadzone obok siebie. Na początku kwietnia zasiliłem je nawozem (…). Od kilku dni zauważyłem, iż igły zaczynają brązowieć i robią sie suche. Kupiłem Astvit w postaci sypkiej i płynnej. Proszę o poradę jak w najprostszy sposób mam uratować chore tuje. ^
  32. Zanim rozpoczniemy proces regeneracji należy oczyścić roślinę z wszelkich suchych igieł i gałęzi. Jeżeli tuje są podsypane korą to należy ją usunąć ponieważ powoduje tworzenie pleśni a ziemia nie oddycha, w wyniku czego system korzeniowy ma ograniczony dostęp do tlenu. Następnie proszę widłami ponakłuwać ziemię wokół tuji w celu jej napowietrzenia.
    Dla tuji mierzących do 1m wysokości wykonujemy ok. 4-6 otworków w różnych odstępach od pnia, do których wsypujemy po 1 łyżeczce nawozu sypkiego, zasypujemy ziemią i podlewamy wodą. Czynność tą wykonujemy profilaktycznie 3 razy ciągu w sezonu (wiosna-lato-jesień) dla zdrowej rośliny, a w przypadku chorej częstotliwość można zwiększyć do 5 razy w ciągu sezonu, dzięki czemu cały system korzeniowy zostanie zmikoryzowany - zabezpieczony przed chorobami grzybowymi. Nie wolno zapominać o regularnym podlewaniu wodą, której tuje potrzebują bardzo często.
    W międzyczasie wykonujemy roztwór z sypkiego nawozu wsypując 4 płaskie łyżki do 10litrowej konewki (co wystarcza na 10 roślin) i podlewamy chore rośliny wokół pnia 2 razy w ciągu tygodnia.
    W zależności od stanu rośliny bez żadnego ryzyka możemy wykonać oprysk 1 raz w tygodniu z koncentratu w płynie ASTVIT, który dodatkowo dokarmi i wzmocni roślinę dolistnie. Dla chorej rośliny polecamy silniejsze 3-krotne stężenie (300ml na 2litry wody), które nie tylko dokarmi ale i zabezpieczy roślinę przed wszelkimi insektami i chorobami grzybowymi.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  33. Czy ASTVITem należy spryskiwać rośliny dolistnie wieczorem, kiedy nie ma już słońca? Spryskałam płynem dolistnie rośliny, a tu nagle spadł bardzo obfity deszcz. Czy mam ponownie jutro czynność spryskiwania powtórzyć? Kiedy mogę to zrobić powtórnie. ^
  34. Około 4-5 godzin nie powinno padać. Jeśli po opryskach zaczęło padać należy powtórzyć oprysk w najbliższym czasie. Spłukany do podłoża ASTVIT będzie dobrą pożywką dokorzenną dla roślin. Oprysk wykonujemy do godziny max. 9:00 rano, albo po południu po 16:00.
    Opryski dokarmiające roślinę należy kierować pod spodnią część liści.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  35. Zakupiłem worek 25kg ASTVITu sypkiego. Przystępuję do praktycznego stosowania otrzymanego nawozu. Zgodnie z otrzymaną instrukcją zasilę sypkim nawozem jeszcze w tym miesiącu drzewka owocowe i krzewy. Przystępuję również do sporządzenia nawozu dolistnego. Mam kilka pytań:
    - W jakich warunkach i jak długo można przechowywać nawóz sypki po otwarciu worka?
    - Jaka jest najlepsza woda do sporządzania nawozu dolistnego (deszczowa, wodociągowa pH, REDOX)?
    ^
  36. - Po wydobyciu produktu z worka pozostałość zasznurować i przechowywać w suchym, niesłonecznym pomieszczeniu, najlepiej na palecie. Okres przechowywania gotowego koncentratu płynnego praktycznie bezterminowo. Mikroorganizmy tlenowe rozmnażające się w trakcie produkcji z chwilą braku dostępu tlenu zamieniają się w beztlenowe. Brak dostępu tlenu następuje w momencie zakorkowania butelki jak i również ustania dotleniania.
    - Do sporządzenia nawozu płynnego najlepsza będzie woda ze studni albo wodociągowa.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  37. Proszę o poradę w kwestii zastosowania Państwa nawozów. Posiadam ogród ok. 10 arowy: Kilka dużych rabat bylinowych, ok. 10 letnie iglaki, kilka „starych” krzewów róż pnących, kilkanaście krzewów kwitnących typu: hibiskusy, hortensje, forsycje, tawuły, itp., trochę trawnika, zakładam warzywnik. Teren trudny - stok górski, ziemia glina z kamieniami, miejscami za mokro lub zbyt sucho. ^
  38. Dla zasilenia 10 arowego areału, rozpoczynając pielęgnację Nawozem Ekologicznym ASTVIT z życiem biologicznym należy w pierwszym roku zasilania zastosować 25 kg nawozu.
    (250 kg/ha - 150 kg ASTVIT-u zastępuje 10 ton obornika).
    ASTVIT oprócz tego, że jest nawozem biologicznym, ekologicznym środkiem poprawiającym właściwości gleby i dokarmiającym rośliny, szczepionką życia biologicznego w martwym podłożu, to jest również biologicznym środkiem ochrony roślin zarówno w postaci sypkiej, przy regularnej pielęgnacji podłoża i roślin, jak i w postaci koncentratu płynnego (opryskując kilkakrotnie roślinę i podłoże 3-5 krotnym stężeniu likwidujemy insekty i choroby grzybowe, wracając później do regularnego podlewania).
    Trudny teren do którego należy ziemia gliniasta z kamieniami ze stokiem górskim należy wzbogacić w organikę. Nie wyrzucać niczego z ogrodu, odpady organiczne kompostować i przekompostowany produkt wymieszać bezpośrednio wokół korzeni. W sytuacji jak rozpoczyna Pani uprawę i nie ma Pani kompostu należy wprowadzić mieszając z glebą torf 5,5-6ph, aby podłoże wokół roślin było chłonne wilgoci i składników odżywczych. Poprzez luźne podłoże wprowadzamy tlen umożliwiając mikroorganizmom tlenowym życie. Mikroorganizmy Saprofityczne - tlenowe uaktywniają wszystko co uprzednio wprowadziliśmy do podłoża, próchnicują glebę, łączą Azot z powietrza tzw. Azotobakter, przekazują wybiórczo roślinie składniki odżywcze, które są jej niezbędne do życia albo blokują ich wchłonięcie jeśli czegoś roślina nie może wchłonąć.
    Wokół każdego iglaka ziemię ponakłuwać w różnych odstępach, robiąc kilka-kilkanaście otworów (w zależności od wielkości rośliny ) i wprowadzić do nich po pełnej łyżeczce sypkiego ASTVITu. Dzięki temu dokarmiamy rośliny, wzmacniamy je przed mrozami a Mikroorganizmy ASTVITowe mikoryzują system korzeniowy zabezpieczając jednocześnie przed chorobami grzybowymi.
    Wokół wszystkich innych roślin również wprowadzamy ASTVIT sypki, uprzednio wprowadzając kompost albo torf. Nie ma możliwości przenawożenia. Aby zastosować z pełnym powodzeniem ASTVIT na trawnik należy uprzednio aeratorem porobić otworki i sypki produkt wprowadzić w głąb gleby. Dawka 1kg na 10-40m2 w zależności od żyzności gleby.
    Nowy warzywnik proponuję zwapnować wapnem magnezowym, jak również cały 10arowy areał. Na wiosnę wprowadzić do podłoża torf albo kompost, wymieszać z ASTVITem - w pierwszym roku 1kg na 10m2 warzywniaka. W następnych latach wystarczy 1kg na 40m2 z chwilą wprowadzenia do podłoża organiki.
    Rośliny korzenne jak pietruszka, marchewka, ziemniaki zasilamy ASTVITem sypkim, dla innych roślin robimy roztwory wodne i regularnie podlewając nie tylko dokarmiamy ale też tworzą się na roślinach otoczki biologiczne zabezpieczające roślinę przed insektami. Od wiosny do jesieni należy robić roztwory z sypkiego ASTVITu i dokarmiać rośliny.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  39. Jakie jest pH Astvitu? Jak wygląda stosowanie ASTVITu do roślin kwaśnolubnych? ^
  40. Sproszkowany ASTVIT w obrocie jest suchym preparatem mikrobiologiczno-próchnicznym. Składa się z próchnicy trwałej i pokarmowej zasiedlonej pożytecznymi mikroorganizmami. Ma odczyn lekko zasadowy pH 8,3, stężenie soli wg wzorca z NaCl~ 30g w litrze. Preparat jest wolny od odoru, ma pełny zestaw pożytecznych saprofitycznych mikroorganizmów, w tym mikroorganizmów wytwarzających trwałą próchnicę oraz wiążący azot z powietrza- azotobacter. Tylko takie pożywki efektywnie żywią roślinę i jednocześnie utrudniają rozwój patogenom. Ma ciężar objętościowy bliski 1, jeden jego litr waży około 1 kg. Jest zasiedlony przez olbrzymią populację pożytecznych mikroorganizmów (miliardy w 1ml) powodującą intensyfikację życia biologicznego każdego środowiska glebowego (również kwaśnego) i hydroponicznego. Zawiera wszystkie składniki potrzebne żywym organizmom, w tym człowiekowi. Preparat ten zawiera wszystkie potrzebne roślinie składniki pokarmowe w stosunku zrównoważonym względem wymagań pokarmowych roślin. Całkowita zawartość azotu N, potasu K i wapnia Ca wynosi w nim po ~20g w litrze, a całkowita zawartość fosforu P, siarki S-SO4 i magnezu Mg po ~4g w litrze. Zawiera też zrównoważone ilości mikroelementów (Fe,Mn,Zn,Cu,B,Mo), ultramikroelementów ( Se,Ti,Co,V,J ) oraz krzem w postaci koloidalnej krzemionki. Mikroorganizmy ASTVIT-u jednocześnie uodparniają roślinę na wszelkie patogeny, choroby i szkodniki i dlatego zbędne stają się środki grzybobójcze, owadobójcze i inne pestycydy. ASTVIT zawiera 4% tlenku wapnia i wydawałoby się, że nie nadaje się do upraw kwaśnolubnych. Zawartość 4% tlenku wapnia powoduje, że krzemionka i związki krzemu, które to ASTVIT zawiera w ilości około 4% są łatwiej przyswajalne przez roślinę. Roślina jest sztywniejsza przy odczynie lekko zasadowym, ma możliwość przetrwania w trudniejszych warunkach, do których należy brak wody i krótki czas naświetlenia. Wapń uaktywnia związki krzemowe i jest w takich związkach jak metakrzemianach lub siarczanach, które nie są rozpuszczalne w soku komórkowym rośliny. Wapń jest, ale roślina nie reaguje na ta substancję. Dzięki mikroorganizmom roślina wybiórczo pobiera te substancje odżywcze, które są jej w danej chwili potrzebne. Dlatego poleca się stosowanie ASTVIT-u do pielęgnacji i upraw wszystkich roślin (rośliny ozdobne, trawniki, warzywa, owoce, wszystkie uprawy szklarniowe i polowe), bez żadnego innego nawożenia. Przy trudnych uprawach poleca się jedynie dolistne dokarmianie roślin nawozami jednocześnie utrudniającymi rozwój patogenów takimi jak ASTVIT płynny klarowny o 3-krotnym stężeniu (informacja na stronie www.astvit.com.pl – w Dziale OFERTA I REKOMENDACJE – „Uprawa roślin bez chemii z dnia 28.01.2008r.”) w celu uniknięcia potrzeby stosowania fungicydów i insektycydów oraz przyspieszenia wzrostu.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  41. Niektóre moje rośliny (sukulenty) podlewam rzadko, np. co 3 lub 4 tygodnie. Czy jeśli co taki czas roślina otrzyma podczas podlewania Astvit nie spowoduje to tego, że działanie Astvitu nie będzie takie jak powinno? ^
  42. Na pewno podlewa Pani rzadko sukulenty (co 3-4 tygodnie). Jeśli jednak regularnie otrzymają odżywkę, to powinno być takie samo działanie. Gdyby okazało się, że coś jest nie tak i zobaczy Pani insekty, albo słaby wygląd, ponieważ w okresie zimowym słabsze wietrzenie pomieszczeń może do tego doprowadzić, proszę silniejszym 3-krotnym stężeniem zrobić opryski dolistne, po całej roślinie koncentratem płynnym ASTVIT, a przede wszystkim spodnią część liścia (jeśli jest to roślina liściasta). W sytuacji niedoboru składników odżywczych dodatkowo dokarmi Pani roślinę natychmiast w ciągu ok. 4 godzin, likwidując jednocześnie robactwo.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  43. Czy jeśli stosuje się sypki Astvit do podlewania roślin konieczne jest też nawożenie dolistne płynnym Astvitem? ^
  44. W sytuacji stosowania sypkiego ASTVITu, czy to w postaci sypkiej, mieszając produkt z podłożem, czy to w postaci zrobionego z wodą roztworu i w postaci płynnej wprowadzając do podłoża w zasadzie nie ma konieczności nawożenia dolistnego poprzez oprysk płynnym ASTVITem. Tylko w sytuacji gdy pojawią się jednak insekty czy inne negatywne objawy uzupełniamy nawożeniem dolistnym min. 3-krotnym silniejszym stężeniem.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  45. Jaka jest dla rośliny różnica między nawożeniem dolistnym a doglebowym? ^
  46. Różnica między nawożeniem dolistnym a glebowym jest taka, że poprzez nawożenie dolistne roślina dokarmiona jest w ciągu ok. 4 godzin, natomiast poprzez system korzeniowy ten proces trwa 4-5 dni, a i to uzależnione jest od warunków glebowych i klimatycznych. Zwiększając stężenie 3-5 krotnie dodatkowo likwidujemy robactwo i choroby grzybowe, jednocześnie dokarmiając roślinę. Nawożenie dolistne wykonujemy rozcieńczonym koncentratem płynnym (dokarmianie dolistne: 1 nakrętka na 0,6l wody; a oprysk interwencyjny: 3-5 nakrętek na 0,6l wody).

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  47. Jak uprawiać czosnek? (Polecamy książkę Prof. dr hab. Rocha Włodzimierza Doruchowskiego) ^
  48. Mamy przyjemność polecić Państwu książkę pt.: "Warto uprawiać czosnek" wydawnictwa Hortpress, której autorem jest Profesor dr hab. Roch Włodzimierz Doruchowski - wydanie III poszerzone i zaktualizowane. Książka ta zawiera wyczerpujące informacje i porady dotyczące różnych upraw czosnku, w tym m. in. z zastosowaniem ASTVITu. Serdecznie zapraszamy do księgarń, cena ok. 19zł. Polecamy!














    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  49. Jaka jest karencja po oprysku warzyw lub owoców Astvitem? ^
  50. Nie ma okresu karencji po oprysku. Owoce lub warzywa należy umyć i bez obawy konsumować. Owoce miękkie jak maliny czy truskawki opryskujemy przed zbiorami w celu zabezpieczenia przed procesem gnilnym przy dłuższym przechowywaniu bez chłodni. Po umyciu zaraz można skonsumować. Gdyby dziecko zjadło owoc albo warzywo bezpośrednio po opryskach nie myjąc, nie ma zagrożenia życia.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  51. Jak należy podlewać rośliny sypkim Astvitem tzn. czy oprócz powstałego roztworu trzeba wlać do doniczki nierozpuszczoną część w postaci stałej?
    Po drugie czy można łączyć nawożenie Astvitem z nawożeniem innymi nawozami organicznymi lub sztucznymi?
    ^
  52. Aby podlewać rośliny ASTVITem należy zrobić roztwór wodny, który jest nawozem dokorzennym. Do 10 litrowej konewki wsypać 4 płaskie łyżki stołowe nawozu sypkiego ASTVIT i zalać wodą. Zostawiamy go na kilka godzin, aby nasączył się i po części rozpuścił. Nawóz jest suchy i jak zalejemy go wodą uniesie się na powierzchnię wody. Po kilku godzinach opadnie na dno i gotowy jest do dokarmiania roślin, do podlewania. Przed podlewaniem za każdym razem roztwór wymieszać, aby nierozpuszczalna część, czyli tzw. maź, została wprowadzona do podłoża. W mazi jest siedlisko mikroorganizmów, które to przy wzruszeniu gleby np. haczką zostają wprowadzone do podłoża i przy dostarczaniu powietrza oraz wody rozmnażają się. Mikroorganizmy nie znoszą światła dziennego, dlatego należy od czasu do czasu podlewając rośliny roztworem z sypkiego ASTVIT-u wzruszyć glebę, dzięki czemu wprowadzamy maź głębiej. Część organiczna nie rozpuszcza się, tylko poprzez wprowadzenie do gleby rozkłada się w podłożu. Przed pielęgnacją chorych roślin należy wprowadzić do podłoża ASTVIT sypki. Jest to nie tylko nawóz posiadający makroskładniki i mikroelementy, ale i szczepionka życia biologicznego, które wprowadzamy do podłoża. Mikroorganizmy mikoryzują system korzeniowy - zabezpieczają przed chorobami grzybowymi. ASTVIT zastępuje w pełni Mikoryzę i na dodatek dokarmia rośliny. Mikroorganizmy ASTVITowe mikoryzują system korzeniowy, próchnicują glebę sprawiając, że jest bardziej przepuszczalna i chłonna składników odżywczych, przekazują wybiórczo roślinie co potrzebuje, oraz wiążą azot z powietrza tzw. azotobakter. Wszystko to funkcjonuje w sytuacji, jeśli nie wprowadzamy do podłoża nawozów mineralnych, czyli nie mieszamy ASTVITu z chemią. Nawozy organiczne - czysto organiczne możemy mieszać z ASTVITem.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  53. Zastanawiam się czy używając wody chlorowanej przypadkiem nie zabijam bakterii zawartch w Astvicie?
    Czy Państwa produkty zawierają bakterie mlekowe?
    ^
  54. Do wszystkich nawozów z życiem biologicznym używamy wody odstanej, wolnej od chloru - chlor osiada na dno pojemnika. ASTVIT nasz nie zawiera bakterii mlekowych, bo ich nie potrzebuje. Technologia tego produktu nie przewiduje jakichkolwiek innych dodatków.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  55. W jakiej formie i jak stosować Astvit jako ukorzeniacz i mikoryzę? ^
  56. Aby stosować ASTVIT przy wysiewie nasion do przepikowania roślin należy do kuwety wielkości 0,5m x 0,5m x 0,05m wypełnionej podłożem organicznym wprowadzić poprzez wymieszanie 1-3 łyżek stołowych (słabe podłoża 3 łyżki stołowe) sypkiego ASTVIT-u, nawadniać i po 3 tygodniach przepikować w nowe, uprzednio przygotowane miejsce z ASTVITem.

    Stosując ASTVIT jako ukorzeniacz należy przed włożeniem rośliny do uprzednio przygotowanego dołka wymieszać małą ilość sypkiego ASTVITu wokół dołka i wsadzić roślinę. Wprowadzając roślinę do dołka i zasypując roślinę ziemią rozsypujemy dodatkowo jeszcze małą ilość sypkiego ASTVITu i zagrzebujemy go z ziemią. Mikroorganizmy ASTVITowe mając podłoże organiczne mikoryzują system korzeniowy zastępując w całości mikoryzę.

    Chcąc zaszczepić mikoryzę w rosnących już roślinach wprowadzamy sypki nawóz ASTVIT poprzez wykonanie otworków na głębokości 5cm w nierównych odległościach wokół pnia drzew, krzewów, itp. i wsypujemy po 1 łyżeczce sypkiego ASTVITu do każdego otworu, zasypując je ziemią oraz obficie podlewając wodą. Procedurę tą w zależności od zasobności gleby wykonujemy 1-3 razy w roku. Przy mniej organicznych podłożach dajemy wody mniej a częściej. ASTVIT sypki rozkłada się w podłożu od 3 do 6 miesięcy w zależności od zasobności podłoża i warunków klimatycznych (temperatura, wilgotność). Do prac pielęgnacyjnych zalicza się również nakłuwanie podłoża, hakanie oraz aeracja trawnika, w celu dostarczenia tlenu mikroorganizmom tlenowym oraz umożliwienie uwolnienia się z podłoża gazów.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  57. Jeżeli jeden krzak z porzeczkami się zmikoryzuje, to czy ta mikoryza dojdzie do kolejnego krzaczka w odległości metra, i czy połączy się z kolejnym krzakiem? ^
  58. To, czy mikoryza dojdzie do kolejnego krzaczka uzależnione jest od podłoża organicznego, t.j. od zawartości organiki w podłożu, w którym drzewka rosną. Istnieje taka możliwość dzięki napowietrzaniu, jeżeli podłoża są ze sobą połączone. Natomiast w przypadku gdy są odrębne i dzieli je np. 10-20cm przerwa w łączności tego samego podłoża, wtedy nie mamy tej pewności, i chociaż nie jest to niemożliwe, to jednak zaleca się zabezpieczać ASTVITem każdy krzaczek.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  59. Czy stosując oprysk interwencyjny (np. stężenie 5-krotne) rośliny są w stanie przyjąć całą dawkę, która pozostanie na roślinie (jaką ma siłę dokarmiającą)? ^
  60. Tak, rośliny są w stanie przyjąć całą dawkę, zawiera ona wszelkie potrzebne składniki danej roślinie. Wszelkie opryski wykonujemy na spodnią część liści, w porach porannych lub wieczornych, unikając w ten sposób działania gorących promieni słonecznych jakie mamy w ciągu dnia, dla bezpieczeństwa rośliny. Dodatkowo po oprysku nie powinno padać przez 6 godzin, jeśli tak się stanie oprysk trzeba powtórzyć, a wcześniej zużyty nawóz nie zmarnuje się, gdyż trafi z deszczem do ziemi w korzeń. Proszę jeszcze w celu rozmnożenia istniejących pożytecznych mikroorganizmów w ASTVICIE jako pożywkę dla nich wlać do opryskiwacza (10-litrowego) łyżkę cukru rozpuszczoną uprzednio w odrobinie wody, co pozwoli im się bardziej rozmnożyć i spełnić efektywniej swoją rolę. Oczywiście nie należy zapominać o regularnym podlewaniu zwykłą wodą, aby oprysk przyniósł efekty korzeń musi być wilgotny, inaczej zabiegi takie niewiele dają. Najlepiej robić opryski po deszczach w polu lub po podlewaniu na działkach, kiedy ziemia jest wilgotna. Dokarmianie na sucho nie przynosi oczekiwanych efektów.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  61. Co może spowodować oprysk o stężeniu większym niż ten 5-krotny? ^
  62. Oprysk o stężeniu większym niż 5-krotny nie zniszczy rośliny, a przy bardzo uciążliwych insektach lub chorobach można nawet jednorazowo wykonać oprysk koncentratem bez rozcieńczania go, tj. mocno zamgławiającym, dzięki czemu roślina dostaje jednorazowo większą dawkę dokarmiającą, co może spowodować, że w dalszych czynnościach będzie potrzebowała dokarmiania w mniejszych częstotliwościach.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  63. Czy zbyt częste opryski interwencyjne mogą zaszkodzić roślinie? ^
  64. Opryski interwencyjne wykonujemy jedynie w momentach zagrożenia dla rośliny, dlatego chociaż nie ma zagrożenia ze strony większej dawki czy częstotliwości dokarmiania dolistnego, to jednak nie ma jednocześnie potrzeby tego robić, jeśli roślina tego nie wymaga. Jeżeli natomiast roślina przez dłuższy czas wykazuje taką potrzebę to bez obaw stosujemy opryski aż do uzyskania poprawy jej kondycji, by pozwolić danej roślinie zregenerować się w potrzebnym jej do tego czasie. Potem nie nadużywamy tego procesu jeśli jest już zdrowa, gdyż aż taki nadmiar dokarmiania może sprawić, że zaistnieją inne procesy, prowadzące do zbyt okazałego przyrostu rośliny gdzie może nastąpić niewystarczające zgrubienie łodygi aby ją utrzymać. Także podsumowując, jeśli roślina tego potrzebuje, to stosujemy powyższe aż do wyzdrowienia, ale jeśli po tym nie ma potrzeby, to po co, wystarczy zwykłe dokarmianie dolistne poprzez opryski w stosunku 1:20.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  65. Kiedy należy zakończyć oprysk zasilający lub oprysk interwencyjny (jeżeli są różnice) aby rośliny mogły przygotować się do zimowego spoczynku (z podziałem na rośliny zdrewniałe np. iglaki, bukszpan, drzewka i krzaki owocowe oraz rośliny zielone wieloletnie )? ^
  66. Wszelkie rośliny dokarmiamy dolistnie do późnej jesieni, oprysk interwencyjny jest opryskiem nie tylko likwidującym insekty i choroby ale również dokarmiającym liście, dlatego przed samą zimą nie należy już tego robić. Przed samą zimą stosujemy do wszystkich roślin produkt sypki z uwagi na to, że ma w ziemi przedłużone działanie od 3-6 miesięcy, a w temperaturach poniżej dodatnich 8'C nie uwalnia azotu, a zabezpieczy na okres zimowy rośliny. Według instrukcji na naszej stronie internetowej dla drzew jest to 1/3 kg przed zimą (normalnie w ciągu roku stosujemy 1kg na drzewo o koronie 4-5m, w 3 dawkach po 1/3 na wiosnę, lato i jesień), wokół pnia robimy otworki gdzie wsypujemy dawkę ASTVITu sypkiego i zagrzebujemy go ostrożnie z ziemią. Pod inne rośliny i krzewy robimy tak samo ale w odpowiednio mniejszych proporcjach ASTVITu do wielkości danej rośliny i zasobności podłoża.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  67. Czy są inne informacje na temat stosowania koncentratu (przeznaczenia, wpływu na rośliny, skuteczności, zasad)? ^
  68. Wszelkie informacje na temat stosowania koncentratu płynnego jak i sypkiego są na naszej stronie internetowej, włącznie z opracowaniami naukowymi Prof. dr hab. Olgierda Nowosielskiego, b. pracownika Wydziału Ogrodniczego  WSEH oraz Instytutu Warzywnictwa w Skierniewicach, przy którego współpracy powstał ASTVIT. Oczywiście pojawiają się informacje dotyczące stosowania ASTVITu w innych opracowaniach, jak np. w książce Prof. dr hab. Rocha Włodzimierza Doruchowskiego "Warto uprawiać czosnek", jednak wszelkie informacje z podobnych wydań pochodzą z opracowań i zalecanych dawek profesora Nowosielskiego.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  69. Jak długo rozpuszczony sypki Astvit w mojej 200 l beczce zachowuje odpowiednie właściwości (praca często nie pozwala mi na użycie tego nawozu w ciągu 1 dnia, bywało, że używałem go dopiero po 3-6 dniach)? ^
  70. To bardzo dobrze, gdyż roztwór nawozowy ASTVITu im dłużej ma dostęp do tlenu tym silniejsze ma właściwości, dzięki temu, że w połączeniu z tlenem i mieszaniem od czasu do czasu następuje proces dotleniania, w wyniku czego mnożą się zawarte w ASTVICIE mikroorganizmy pożyteczne. Z tego powodu roztwór taki może stać bez obaw o jego parametry, dlatego proszę takiego pojemnika nie przykrywać jeśli stoi, i zostawić mu dostęp do tlenu.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  71. Ostatnio zakupiłem kilka litrów Astvitu i chciałbym go wykorzystać jako "ukorzeniacz" w czasie sadzenia malin. Dodam iż kawałek, który chcę obsadzić jest to gleba klasy V na której zastosowany będzie dodatkowo obornik i mączka bazaltowa. Czy jest sens jeszcze stosować Astvit? Myślałem o rozcieńczeniu go z wodą i moczeniu sadzonek przed wysadzeniem. Z kolei na wiosnę zamierzam już na szeroką skalę go stosować jako oprysk dolistny. Czy zastosowanie tu opryskiwacza "dmuchawy" będzie właściwe? Jak radzi sobie Astvit z chorobami grzybowymi liści? W tym roku niestety było to dość odczuwalne z uwagi na to, iż prowadzę gospodarstwo ekologiczne. Proszę o jakieś rady. ^
  72. Rewelacyjnym ukorzeniaczem i zastępstwem mikoryzy jest ASTVIT w postaci sypkiej. Należy zrobić roztwór: 4 płaskie łyżki stołowe na 10 litrów wody, albo 1kg na 200 litrów wody, zostawiamy produkt min. 3-7 dni od czasu do czasu mieszając-dotleniając, wlewamy roztwór z mazią do szerokiego pojemnika i zanurzamy wszystkie rośliny na min. 1 godzinę i następnie sadzimy rośliny. Szczególnie podłoże V klasy, gdzie zastosowano organikę w postaci obornika i mączki bazaltowej, potrzebuje szczepionki mikroorganizmów saprofitycznych znajdujących się w ASTVICIE. Duże siedlisko jest w mazi poprodukcyjnej, które zawarte jest w sypkim produkcie. Koncentrat płynny również posiada te umiejętności ale tylko w bogatym podłożu organicznym. Na pewno jest sensem zaraz po zastosowaniu obornika i mączki bazaltowej zastosować ASTVIT, ponieważ wprowadzamy życie biologiczne w postaci mikroorganizmów oraz umożliwiamy mikoryzowanie systemu korzeniowego. Wiosną, zaraz jak puszczą liście następuje dokarmienie dolistne z odpowiednim stężeniem, chroniące rośliny przed insektami i chorobami grzybowymi. Dokarmianie dolistne robimy po deszczach albo po nawodnieniu pielęgnowanego podłoża. Opryskiwacz "dmuchawa" jest prawidłowym sprzętem. Aby dokarmić dolistnie należy robić zawirowania, aby spodnia część liścia otrzymała pokarm. Dodatkowa informacja: proszę bezpośrednio przed dokarmianiem dolistnym (częstotliwość zabiegów i stężenie roztworu podana jest na naszej stronie internetowej) do opryskiwacza o pojemności 12l. wprowadzić roztwór z 1 płaskiej łyżki cukru bezpośrednio do opryskiwacza, zostawić lekko mieszając na 15 minut, z otwartym wlotem do opryskiwacza. Cukier jest pożywką dla mikroorganizmów i w pojemniku tym otrzymamy kilkakrotnie więcej mikroorganizmów niezbędnych nam w pracach dokarmiających i ochronnych.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  73. Czy konieczne jest równoczesne stosowanie dwóch metod dostarczania roślinom nawozu tzn. mieszania sypkiego nawozu z ziemią oraz podlewania mieszanką powstałą przez zalanie Astvitu sypkiego wodą? ^
  74. Jeśli wprowadzimy produkt sypki do podłoża należy podłoże utrzymywać w postaci lekko wilgotnej. Przy zdrowych roślinach nie potrzebujemy stosować obydwóch metod dostarczania roślinom pokarmu. Przy chorych nie zaszkodzi, a przeciwnie jest to wielka pomoc dla roślin.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  75. Czy tylko stosowanie tej pierwszej metody (mieszanie sypkiego Astvitu z glebą) chroni przed patogenami i powoduje wytworzenie się mikoryzy czy podlewanie roztworem nawozowym też daje takie efekty? ^
  76. Obie metody chronią przed patogenami i powodują wytworzenie się mikoryzy. Dokarmianie roślin dolistnie koncentratem płynnym po odpowiednim rozcieńczeniu również, a nawet skuteczniej, powoduje likwidację insektów i chorób grzybowych.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  77. Czy żeby uzyskać efekty w postaci odpowiedniego dostarczenia składników pokarmowych jak i ochronienia roślin przed patogenami konieczne jest podlewanie roztworem co najmniej 2 razy w tygodniu? ^
  78. Częstotliwość zabiegów uzależniona jest od stanu zdrowotności roślin.



    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  79. W programie (film video w Poradach) wspominał Pan coś o podawaniu roślinom oprócz Astvitu samej wody. Nie zrozumiałam o co chodzi. Czy może zanim roślina dostanie nawóz ma zostać nawodniona czystą woda? A może chodzi o to, że należy wlać trochę nawozu a potem uzupełnić wodą? Proszę to wytłumaczyć. ^
  80. Dokarmiane rośliny powinny mieć podłoże wilgotne, aby nawożenie było skuteczne.



    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  81. Mówił też Pan (w filmie video w Poradach), że jeśli chodzi o przygotowanie mieszanki do podlewania jest ona gotowa do użytku ok. 3-4 godziny po zalaniu proszku wodą. Nie zrozumiałam czy jeśli ta mikstura leży dłużej to ilość mikroorganizmów się zwiększa czy zmniejsza? Czy należy dążyć do tego żeby tych organizmów było jak najwięcej? ^
  82. Czym dłużej produkt sypki zalany wodą znajduje się w otwartej konewce z dostępem do powietrza, a od czasu do czasu wprowadzimy do niego tlen poprzez mieszanie zwykłym kijem w konewce, zwiększa się ilość mikroorganizmów tlenowych, niezbędnych dla słabego podłoża. Należy dążyć, aby było ich jak najwięcej.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  83. Mam ziemię kwaśną i wiosną chcę posiać Nostrzyk biały - roślinę, która rośnie na ziemiach wapnistych (wręcz nie rośnie na kwaśnych). Czy zastosowanie sypkiego Astvitu wiosną wraz z wysiewem nasion wystarczy, czy jednak muszę jeszcze w tym roku odkwasić (zwapnować) glebę? ^
  84. Na pewno zabieg ten będzie korzystny dla podłoża stosując wapno magnezowe. Natomiast stosując ASTVIT regularnie przez rok czasu, nie trzeba już wapnować podłoża, ale z uwagi na to, że jak wnioskuję Pan jeszcze Astvitu nie używał, to warto ten zabieg przeprowadzić. Nie byłoby też źle zastosować odpady organiczne w postaci kompostu, torfy (niekwaśne) aby podłoże było lekko przepuszczalne i wchłaniające życie biologiczne, które się potem w odpowiednich warunkach rozmnaża.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  85. Czy nawozem Astvit mogę podlewać rośliny przez cały rok (chodzi mi o pokojowe), czy w okresie zimowym dać im odpocząć? ^
  86. Informacja dotyczy pielęgnacji roślin nawozami naturalnymi z życiem biologicznym jak Astvit - nie dotyczy nawozów mineralnych. W związku z tym, że w okresie zimowym rośliny domowe mają gorsze warunki klimatyczne (suche powietrze, wysoka temperatura w otoczeniu z brakiem odpowiedniej wilgotności), następuje możliwość rozmnażania się insektów, jak również przy przedawkowaniu wilgoci chorób grzybowych. Profilaktyka jest najrozsądniejsza i rośliny zielone dokarmiamy w okresie zimowym ze zmniejszoną o połowę dawką, a rośliny kwitnące dokarmiamy tak jak w okresie letnim. Dodatkowo w pomieszczeniach suchych należy wokół rośliny od czasu do czasu zwykłą wodą nawilżyć powietrze.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  87. Mam w butelce 5l rozpuszczony 1kg astvitu. Butelka była przez miesiąc otwarta, ponieważ nie miałem pompki napowietrzającej, następnie przez dwa miesiące leżała zamknięta, bo nabrała dziwnego zapachu. Teraz nie wiem co zrobić by móc używać ten nawóz? Aktualnie posiadam pompkę napowietrzającą. Czy ten nawóz można używać w zmechanizowanych systemach hydro i aero ponicznych? ^
  88. Chcąc zrobić sobie samemu koncentrat płynny do dokarmiania dolistnego, do oprysków ochronnych albo do hydroponiki należy przez 4 tygodnie zalany 5 litrem wody 1kg koncentrat sypki ASTVIT - na okrągło dotleniać. Do pojemnika tego wprowadza się pompkę akwarystyczną, która na okrągło dotlenia wprowadzony do pojemnika z wodą nawóz. W tym momencie utajone mikroorganizmy (które mając formę przetrwalnikową jako beztlenowce) dostając tlen rozmnażają się, doprowadzają do odpowiedniego zasolenia koncentratu. Pojemnika nie wolno zamykać, musi być otwarty, co gwarantuje dostęp tlenu. Proces dotleniania trwa około 1 miesiąca. Po tym okresie należy wysłać nam około 100ml gotowego koncentratu, który został przelany przez sito mleczarskie albo gazę itp., aby usunąć w całości zanieczyszczenia, a my sprawdzamy czy jest to już nawóz dolistny o odpowiednich parametrach (usługa ta jest gratis).

    Adres do wysyłki:
    AST R. Nawozy Naturalne
    Pakowanie i Handel
    ul. Gorzycka 173
    63-400 Ostrów Wlkp.

    Po przelaniu koncentratu możemy zalać pozostałą maź ponownie tą samą ilością wody i wykonując te same czynności po 3 miesiącach otrzymamy znów podobny produkt. Trzeciego razu juz nie ma, a pozostałości poprodukcyjne wykorzystujemy do polepszenia gleby w próchnicę i zaszczepienia podłoża życiem biologicznym z mikroorganizmami, które znajdują się jeszcze w pozostałej mazi.

    W Pańskim przypadku zalał Pan 1kg 5 litrami wody, odstawiając to bez tlenu. Nastąpił proces gnilny mikroorganizmów tlenowych i stąd ten przykry zapach. Jednak bez paniki. Proszę robić to co powyżej napisałem i na pewno zrobi Pan koncentrat płynny. Po wykonaniu koncentratu proszę wysłać mi w kopercie w np. zgniecionej na płasko, czystej butelce plastikowej po wodzie mineralnej 100ml gotowego, czystego koncentratu, z zaznaczeniem Pańskiego Nr telefonu i sprawdzę, czy produkt jest gotowy. Ta czynność jest bezpłatna.
    ASTVIT jak najbardziej nadaje się do upraw hydroponicznych.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  89. Czy ten nawóz można używać w zmechanizowanych systemach hydro i aero ponicznych?
    Jak wygląda sprawa używania Astvitu w aeroponice podczas okresu wegetacji roślin? Astvit zawiera 'azotobakterie', ale czy te bakterie działają w środowisku bezglebowym? Z ciekawości, jeśli działają to jak z innymi bakteriami, mikoryzą itp.?
    Jakie powinno być EC roztworu? Bez tego raczej ciężko uprawiać w hydro/aero.
    ^
  90. Oczywiście, Astvit jak najbardziej nadaje się do upraw hydro- i aero- ponicznych. Pozytywne działanie Astvitu pozostaje niezmienione. Wszystko jest zachowane w odpowiednich proporcjach i nie ma to nic wspólnego z tym, czy uprawa jest w glebie, w wodzie czy na powierzchni. Mikroorganizmy działają z taką samą siłą. W wodzie również jest tlen, w powietrzu jest tlen, a to wszystko czego mikroorganizmy potrzebują do rozmnażania. Proszę wypróbować i przekonać się, że Astvit jest odpowiednią pożywką w każdych warunkach.

    Przy EC 4,30 koncentratu płynnego ASTVIT, dla uprawy na przykład Anturium, który potrzebuje 1,28 EC, rozcieńczamy 300ml-400ml koncentratu płynnego ASTVIT na 1 litr wody. Przy innych uprawach każda roślina potrzebuje oczywiście swoje parametry EC. Oprócz tego przy ewentualnych chorobach i insektach korzystnie jest zrobić interwencyjne opryski dolistne koncentratem płynnym ASTVIT o stężeniu 300ml-500ml na 2 litry wody.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  91. Zakupiłem dziś Astvit w płynie. Czy można go używać do sadzonki kawy, pomarańczy i innych egzotyków? Jeśli tak proszę i informację jak najlepiej go stosować? Czy codziennie podlewać nim rośliny i zraszać czy tylko co jakiś czas. Szczególnie proszę o informację co do kawy bo kawę trzeba codziennie zraszać i dużo podlewać. ^
  92. Jak najbardziej ASTVITu można używać także do sadzonek kawy czy cytrusów. Jesteśmy ze swoim produktem na plantacji mandarynek na Dominikanie gdzie sprawdził się rewelacyjnie. Ponieważ przekazywaniem odpowiednich składników odżywczych danej roślinie zajmują się zawarte w ASTVICIE mikroorganizmy pożyteczne, stosuje się go uniwersalnie i łatwo, według naszej instrukcji w ulotce, tj.: koncentrat płynny rozcieńczamy do podlewania w stosunku 1:40, tzn. 100ml na 4 litry wody (1 zakrętka na 0,6l wody) i podlewamy 2 razy w tygodniu.

    Można także od czasu do czasu zasilać rośliny poprzez oprysk dolistny, w tym celu rozcieńczamy koncentrat płynny w stosunku 1:20, tzn. 100ml na 2 litry wody (2 zakrętki na 0,6l wody). Jednak najkorzystniej byłoby profilaktycznie zastosować od razu silniejsze 3-krotne stężenie (tj. 300ml na 2 litry wody), w celu całkowitego zabezpieczenia rośliny przed chorobami grzybowymi i wszelkim robactwem oraz zapewnieniu pełnej ochrony biologicznej, nie zapominając przy tym o nawadnianiu rośliny zwykłą ustaną wodą, ponieważ dokarmianie dolistne nie przyniesie efektu jeśli podłoże będzie suche.

    Natomiast w przypadku kiedy roślinie już coś dolega i zauważymy jakiekolwiek zmiany chorobowe lub insekty, należy wykonać oprysk interwencyjny, szczególnie na spodnią część liści, w stężeniu wyższym, tj. od 3- do 5-krotnie silniejszym przy bardzo opornych szkodnikach (300-500ml na 2 litry wody). Oprysk interwencyjny wykonujemy 3-4 razy w ciągu 2 dni, chyba że zajdzie potrzeba aby robić to dłużej to bez obaw, nie ma możliwości przenawożenia, ratujemy roślinę dopóki nie poprawi się jej kondycja.

    Wszelkie pozostałe zabiegi robi Pan jednocześnie wedle swojej wiedzy, tzn. wiedząc, że kawa potrzebuje codziennego zraszania wodą, to tak też czynimy. Proszę jedynie nie zapomnieć, że po opryskach dolistnych nie powinno padać ok. 4-6 godzin, jeżeli kawa czy inna roślina będzie wystawiana na warunki zewnętrzne, gdyż mniej więcej tyle potrzebuje na wchłonięcie potrzebnych jej składników. Jak już wspomnieliśmy na początku, to mikroorganizmy pożyteczne sterują tym, jakie składniki zostaną przekazane roślinie na poziomie komórkowym, a jakie nie, zależnie od jej potrzeb, w związku z tym proszę nie obawiać się, że nawóz posiada m. in. wapń, którego kawa nie toleruje w zbyt dużych ilościach w glebie, ponieważ jeżeli dana roślina czegoś nie potrzebuje, wtedy nie zostaje jej to przekazane. Oczywiście proszę pamiętać o tym, aby unikać oprysków i zraszania w pełnym słońcu!

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  93. Jestem rolnikiem ekologicznym prowadzącym towarową produkcję zwierzęcą. Płody rolne prawie w całości wykorzystuję na pasze. Zapoznałem się z Waszą stroną internetową, a szczególnie z zakładką "O produkcie- stosowanie". W związku z tym mam kilka pytań: ^
  94. - Czy preparat stosować można w uprawach roślin zbożowych i motylkowatych drobnonasiennych (lucerna)? Jakie jest dawkowanie i jak często trzeba przeprowadzać oprysk? Czy zabieg można/trzeba powtarzać?
    Tak. Częstotliwość oprysku i ilości stosowane na hektar są podane w tabeli w opracowaniu „Uprawa bez chemii” prof. dr hab. Olgierda Nowosielskiego, które znajduje się na naszej stronie internetowej w dziale OFERTA pod zdjęciem Profesora. Ilość koncentratu płynnego klarownego na 1 hektar roślin zbożowych z pełną ochroną biologiczną wynosi 465 litrów. Aby wykonać 465 litrów koncentratu płynnego niezbędne jest 46,5kg koncentratu sypkiego. W załączeniu przesyłamy „Sposób wykonania koncentratu płynnego klarownego”.

    - Czy zwykły opryskiwacz ciągnikowy sobie z tym poradzi? (nie będzie się zapychał), a jeżeli tak to jakie ciśnienie trzeba ustawić?
    Tak i nie będzie się zapychał z uwagi na to, że produkt ten jest całkowicie przelany przez sita nieprzepuszczające zanieczyszczeń.

    - Czy po zastosowaniu pogłównym w formie oprysku należy spulchnić glebę np. poprzez bronowanie?
    Nie potrzeba, ale nie zaszkodzi z uwagi na to, że poprzez bronowanie wpuszczamy do podłoża powietrze.

    - Czy preparat działa na stonkę ziemniaczaną i rdze zbożowe?
    Tak. Stosując opryski zapobiegawcze: 3-krotnie silniejsze stężenie niż do dokarmiania dolistnego, a w przypadku zaistnienia już problemów: 5-krotnie silniejsze stężenie 2-3 razy w odstępach kilkunastogodzinnych aż do momentu zlikwidowania problemu.

    - Czy efekt jest widoczny jest w pierwszym roku, czy trzeba podobnie jak EM-y stosować kilka lat?
    Efekt widoczny jest natychmiast w ciągu kilku-kilkunastu dni.

    - Czy można stosować preparat na ściółkę w produkcji zwierzęcej lub z wodą do picia (koncentrat płynny?)
    Można to zrobić i takie potwierdzenie mamy od naszego naukowca prof. dr hab. Olgierda Nowosielskiego, ale z niewiadomych nam przyczyn Dziennik Ustaw Ministerstwa Rolnictwa nie zaleca stosowania produktów na bazie odchodów drobiowych do nawożenia pastwisk, na których będą wypasane zwierzęta hodowlane.

    - Z góry dziękuję za odpowiedź. Spróbuję zamówić dwie formy preparatu "na próbę" w uprawach warzywnych - szpinak, jarmuż, marchew i ziemniaki.
    Zapewniamy Pana, że w uprawach warzywnych (szpinak, jarmuż, marchew, pomidory, ogórki, itd.) jest to rewelacyjny produkt dla zdrowego i szybkiego rozwoju roślin ale i zdrowego odżywiania. W związku z tym, że w całej produkcji ekonomia jest podstawą do podjęcia decyzji o zastosowaniu konkretnego preparatu, zalecamy zakupić produkt sypki i według naszej instrukcji dołączonej do niniejszego emaila, samemu robić sobie z niego produkt płynny klarowny do całej produkcji, ponadto pozostałości poprodukcyjne, które zawierają próchnicę i nieskończoną ilość pożytecznych mikroorganizmów, które wprowadza Pan wraz z całą mazią do podłoża pogłównie, wzbogacając dzięki temu podłoże. Jest to najkorzystniejsze rozwiązanie, dzięki któremu ma Pan jeden produkt, który dokarmia rośliny i jednocześnie zapewnia pełną ochronę biologiczną.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  95. Czy ma Pan jakieś wskazania odnośnie nawożenia ziemniaków i roślin z ogródka warzywnego: czosnek, pomidor i ogórek pod folią, bób, itp.? ^
  96. Przy sadzeniu ziemniaków proszę wprowadzić do otworków w glebie niewielkie ilości produktu sypkiego ASTVIT i zagrzebać lekko z ziemią, dotyczy to także czosnku - również w momencie sadzenia. W innych przypadkach wystarczy podlewanie roztworem nawozowym (4 łyżki na 10 litrów wody), albo dokarmianie dolistne zgodnie z naszą instrukcją (na stronie www w dziale O PRODUKCIE, opisane jest stosowanie koncentratu płynnego ASTVIT). Częstotliwość opryskiwania ziemniaków (jak i innych roślin) uzależniona jest od jakości i kondycji rośliny, będzie Pan widział, czy roślina jest zdrowa czy potrzebuje dokarmienia, a opryskując stężeniami od 3 do 5 -krotnie wyższymi zabezpieczamy m. in. przed stonką ziemniaczaną.

    - Ale gdy będę sadził sadzarką, bo sadzę około 20a - 30a to jak zrozumiałem zostaje mi tylko podlewanie? Czy można na to rozsiać nawóz inaczej? Bo jak rozumiem, istotą nawożenia ASTVITem jest nawożenie punktowe pod roślinę. No, chyba, że posadzę ręcznie uprzednio wsypując nawóz punktowo w rządki i przyprószając ziemią a następnie posadzę ziemniaki po staremu - ręcznie. To co Pan napisał przypomina mi sposób sadzenia mojego dziadka, który podobnie stosował nawóz kurzy i gołębi.
    Alternatywą zamiast podlewania będzie dla Pana robienie oprysków zamgławiających, aby spodnia część liści dostała pokarm, nie zapominając o podlewaniu zwykłą wodą aby korzenie/bulwy miały wilgoć. Istotą nawożenia w naszym przypadku jest zaszczepienie podłoża życiem biologicznym jakie ASTVIT posiada, z makroskładnikami i mikroelementami niezbędnymi dla rozwoju rośliny. Można ręcznie, jeśli to nie kłopot, ale są sadzarki zaprojektowane przez Instytut Warzywnictwa w Skierniewicach, gdzie przed wprowadzeniem ziemniaka wprowadza się nawóz, gdzieś na rynku na pewno są dostępne, ale jak wyżej pisaliśmy opryski bardzo dobrze dokarmiają roślinę. Nasi dziadkowie i pradziadkowie od zawsze wiedzieli co najlepsze.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  97. Chcąc wypróbować nawóz Astvit przed przyszłym zastosowaniem też na innych roślinach i na większym areale proszę o informację na temat uprawy ziemniaków z zastosowaniem nawozu Astvit: ^
  98. - Jaka jest potrzebna ilość nawozu (sypkiego) do uprawy ziemniaków ok. 5 ar, na ziemi w drugim roku po oborniku - ogólnie dość żyznej?
    Zalecamy uprawę ziemniaków zgodnie z wytycznymi zawartymi w opracowaniu śp. Prof. dr hab. Olgierda Nowosielskiego "Uprawa bez chemii ASTVITem", w tabeli na stronach 5 i 6, dotyczy punktu 4 tabeli tj. rośliny warzywne. W tabeli tej zamieszczona jest potrzebna ilość ASTVITu sypkiego na 1 hektar uprawy o przeciętnej żyzności - przy założeniu ekonomicznego wykorzystania produktu. W Pana przypadku na 5 arów uprawy potrzeba 70L Astvitu klarownego, zatem do samodzielnego wykonania potrzebnych ilości koncentratu płynnego potrzeba 7kg Astvitu sypkiego, które to Pan zalewa 35L wody i do pojemnika tego wprowadzić należy np. pompkę akwarystyczną, która na okrągło dotlenia wprowadzony do pojemnika z wodą nawóz. Pojemnika nie wolno zamykać, musi być otwarty, co gwarantuje dostęp tlenu. Proces dotleniania trwa około 1 miesiąca. Po tym okresie należy wysłać nam około 100ml gotowego koncentratu, który został przelany przez sito mleczarskie albo gazę itp., aby usunąć w całości zanieczyszczenia, a my sprawdzamy czy jest to już nawóz dolistny o odpowiednich parametrach (usługa ta jest gratis). Po przelaniu koncentratu możemy zalać pozostałą maź ponownie tą samą ilością wody i wykonując te same czynności po 3 miesiącach otrzymamy znów podobny produkt. Trzeciego razu już nie ma, a pozostałości poprodukcyjne wykorzystujemy do polepszenia gleby w próchnicę i zaszczepienia podłoża życiem biologicznym z mikroorganizmami, które znajdują się jeszcze w pozostałej mazi. Można oczywiście także zakupić 70L gotowego koncentratu płynnego.

    - Jak zastosować nawóz, czy jednorazowo po posadzeniu sadzarką zmieszać w rzędzie nawóz z ziemią jak najbliżej posadzonych sadzeniaków, czy trzeba podzielić stosowanie na kilka tur., czy może rozsypać nawóz przed posadzeniem na całej powierzchni - co jest najbardziej efektywne? Czy może trzeba jeszcze podlewać rośliny nawozem i stosować dokarmianie dolistne?
    Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest wprowadzić nawóz sypki z bulwą ziemniaka w miejsce jego sadzenia. Przy dużych areałach dobrze jest mieć sadzarkę, która potrafi ziemniak z nawozem wprowadzić do dołka. Następnie należy dokarmiać dolistnie zgodnie z częstotliwościami i zaleceniami ze wspomnianej wcześniej tabeli, pkt. 4 "Uprawy bez chemii Astvitem". Silniejszym stężeniem opryskujemy w celu zabezpieczenia przed chorobami grzybowymi i insektami (zarazą ziemniaka, stonką ziemniaczaną, itp.).

    - Czy zastosowanie nawozu jako ochrony przed chorobami grzybowymi i np. zarazą ziemniaczaną i insektami np. stonką ziemniaczaną jest tak samo skuteczne jak stosowanie ochrony chemicznej?
    Stosowanie Astvitu w celu ochrony przed chorobami i insektami jest bardziej skuteczne, niż stosowanie ochrony chemicznej z uwagi na to, że również dokarmiamy roślinę, a jednocześnie chronimy zdrowie człowieka i środowisko naturalne.

    - Jak wykonać oprysk chroniący lub leczący roślinę przed w/w chorobami i szkodnikami, w jakiej częstotliwości, czy stosowanie oprysku na spodnią stronę liści związane jest tylko z ochroną rośliny przed promieniami słonecznymi? Czy może o odpowiedniej porze dnia i pogodzie można stosować dokarmianie lub oprysk ochronny na całą powierzchnię rośliny, czy oprysk mgiełką jest najbardziej wskazany?
    Oprysk mgiełką jest najbardziej wskazany, ale nigdy nie wykonujemy oprysku w pełnym słońcu. Stosowanie oprysku na spodnią stronę liści związane jest z ochroną rośliny przed promieniami słonecznymi, dlatego zawsze wykonujemy go w godzinach porannych lub popołudniowych, i najlepiej po deszczach lub po podlewaniu, gdyż wtedy podłoże i korzeń ma wilgoć, dzięki czemu roślina łatwiej przyswoi niezbędne jej składniki. Wprowadzając do opryskiwacza koncentrat płynny, np. do 10L pojemnika proszę dodatkowo na ok. 20min przed opryskiem dolać rozrobiony roztwór z 1 płaskiej łyżki cukru uprzednio rozpuszczonego w oddzielnej szklance wody, a pojemnika na ten czas nie zamykać. Tak przygotowany cukier będzie pożywką dla mikroorganizmów, dzięki czemu jeszcze bardziej się rozmnożą, z korzyścią dla procesu dokarmiania dolistnego i ochrony biologicznej.

    - O ile można zwiększyć plon stosując nawóz Astvit?
    Nie jesteśmy w stanie określić sztywnych ram ilości zwiększenia plonów stosując Astvit, gdyż zależy to od wielu czynników: glebowych, atmosferycznych, systematyczności pielęgnacji i wielu innych, jednak na pewno zauważy Pan efekty, więc warto się przekonać. Z uwagi na te czynniki dla każdego plantatora będzie to inny procent przyrostowy. Proszę pilnować systematyczności nawożenia dolistnego, gdyż można nim w bardzo szybki i efektywny sposób uzupełnić brakujące składniki roślinie już w przeciągu 4 godzin, co przy nawożeniu dokorzennym może trwać przynajmniej tydzień, lub dłużej w przypadku utrzymujących się niesprzyjających warunków pogodowych – wszystko to może doprowadzić do opóźnienia wchłonięcia wymaganych składników pokarmowych poprzez korzeń. Dlatego dokarmianie dolistne jest najkorzystniejszą formą dokarmiania roślin i daje wielokrotnie lepszy efekt w porównaniu z nawożeniem doglebowym.

    - Czy sadzeniaki przed sadzeniem można zaprawić przez namaczanie w roztworze nawozowym 0,5 l na 100 wody, tak jak nasiona czy przyniesie to jakiś efekt?
    Można sadzeniaki przed sadzeniem zaprawić przez namaczanie w roztworze nawozowym, ale nie jest to konieczne, bo wprowadziliśmy produkt sypki, który ma nie tylko makroskładniki i mikroelementy, ale zabezpiecza przed chorobami grzybowymi. Mikroorganizmy Astvitowe będą mikoryzować system korzeniowy, który wytworzy się w krótkim czasie.

    - Czy bakterie azotobakter pobierają azot pod ziemią czy tylko na powierzchni?
    Azot wiązany jest z powietrza, dlatego w tunelach foliowych, szklarniach, itp. należy wietrzyć, by uzyskać możliwość lepszego wiązania. W polu na powietrzu oczywiście nie ma takiej potrzeby.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  99. Mam amatorski ogród ok. 2000m² (trawnik, byliny, thuje, różaneczniki, krzewy ozdobne, róże, wrzosy) i od zeszłego roku próbuję poradzić sobie bez chemii, choć nie ukrywam, że jest to dosyć trudne. Mieszkam na pięknym, zalesionym przez 70 letnie sosny i spore dęby terenie, ale przez to mam także typowe dla takich lasów choróbska i szkodniki na swoich roślinach. Widzę teraz także, że zima dała się moim roślinom we znaki i są nią mocno zmęczone - czekam aż stopnieje śnieg. Gleba jest piaszczysta i sucha, każdą roślinę sadzę w specjalnie przygotowane podłoże (ziemia z obornikiem, rodzimie piaszczyste podłoże i torf). W zeszłym roku do zasilania gleby stosowałam Humus Activ oraz Rosahumus ograniczyłam także mocno środki chemiczne - co niestety poskutkowało słabą kondycją roślin przed zimą.

    Obecnie chciałabym wprowadzić produkty ASTVIT oraz dalej stosować do poprawy jakości gleby Rosahumus oraz Humus Activ. Mam zatem pytanie - od kiedy i w jakiej formie zacząć stosować ASTVIT - czy opryskiem "dać siłę na start" swoim roślinom a dalej postępować z Pana zaleceniami? Nie chciałabym stosować juz żadnej chemii a na pewno mam problem z osutką sosny (kosodrzewiny), fytoftorozą (wrzosy), na jabłonce licznie występuje parch a na jarzębinie rdza. Oczywiście zawsze jest problem z różami - mączniak, plamistość, rdze...
    ^
  100. W związku z tym, że ma Pani w ogrodzie glebę piaszczystą i suchą najważniejszym jest wprowadzenie obornika oraz kompostów, jakiekolwiek one by nie były, nawet nie do końca przefermentowane. Czym więcej organiki w podłożu piaszczystym, tym mniej ASTVITu z mikroorganizmami potrzeba i uprawa jest wtedy dużo tańsza. Stosując ASTVIT i oborniki z kompostami nie ma potrzeby stosowania Rosahumusu ani Humusu Activ. Są to zbędne koszty. Przy słabych roślinach należy małe ilości ASTVITu w postaci sypkiej wprowadzić w glebę, poprzez mieszanie z glebą albo robienie otworków wokół korzeni i zagrzebując go w ziemi. Tym sposobem wprowadzamy pokarm (makroskładniki i mikroelementy z mikroorganizmami), który uwalnia się przez czas od 3 do 6 miesięcy. ASTVIT również mikoryzuje system korzeniowy, czyli zastępuje mikoryzę, zabezpiecza przed chorobami grzybowymi, jest rewelacyjnym ukorzeniaczem, dlatego chore rośliny, które nie są do końca ukorzenione mają możliwość łatwiejszego startu. Ilości ASTVITu uzależnione są jednak od podłoża organicznego. Czym więcej organiki tym mniej ASTVITu. ASTVIT w podłożu organicznym jest nie tylko nawozem ale i szczepionką życia biologicznego.

    Chore rośliny zabezpieczamy od korzenia sypkim produktem, a jednocześnie można stosować dokarmianie dolistne poprzez oprysk, który działa natychmiast na roślinę, bo w ciągu 4 godzin roślina wchłania to, co przez korzeń około 1 tygodnia. Ważne jest aby spodnia część liścia otrzymała pokarm, gdyż to ona jest odpowiedzialna za dokarmianie, a górna część liścia za wchłanianie światła. Stosując 2-3 opryski o stężeniach 3-5 krotnie większych, przy słabych roślinach w odstępach 12-godzinnych potrafimy natychmiast zatrzymać choroby i zlikwidować insekty. Następnie przy dalszej regularnej pielęgnacji, również poprzez dokarmianie dolistne, zwiększonymi stężeniami 3 krotnie silniejszymi otrzymamy mocniejsze, dorodniejsze i zdrowsze rośliny oraz większe owocowanie a także gęstsze i bujniejsze liście i kwiaty u roślin ozdobnych. Częstotliwość dokarmiania dolistnego dla różnych rodzajów roślin zależnie od ich fazy rozwoju przedstawia tabela na stronie 5 i 6 w opracowaniu Prof. dr. hab. Olgierda Nowosielskiego pt. "Uprawa roślin bez chemii ASTVITem", które znajduje się na naszej stronie internetowej pod zdjęciem profesora.

    Podsumowując powyższe ASTVIT w postaci płynnej możemy zastosować natychmiast w momencie ruszania wegetacji i pojawienia się pierwszych liści. Chore rośliny leczymy i pielęgnujemy ASTVITem sypkim naprzemiennie z opryskami z ASTVITem płynnym dokarmiając je dolistnie jak wyżej opisano. Zdrowe rośliny można dokarmiać robiąc roztwory z ASTVITu sypkiego i podlewać system korzeniowy. Wszelkie choroby, które Pani wymieniła likwidujemy tym jednym produktem, sterując jedynie stężeniami oprysków jak zalecono powyżej.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  101. Przymierzam się do wysiewu papryk chilli w doniczkach i chciałem zastosować Wasz produkt w postaci sypkiej jako domieszkę do gleby. Moje pytanie brzmi: ile należy dodać nawozu na litr ziemi do doniczki? Tak mniej więcej - najlepiej w łyżkach stołowych. ^
  102. Zalecamy 10-20kg na 1 kubik podłoża w zależności od rośliny, tj. na początek jej rozwoju. Oczywiście podłoże należy dobrze wymieszać z Astvitem sypkim. W Pańskim konkretnym przypadku na przeciętną kuwetę ogrodniczą 50x60x5cm proszę dać 3 łyżki stołowe Astvitu sypkiego.

    Dalsza pielęgnacja:
    Należy zrobić roztwór z Astvitu sypkiego i podlewanie tym roztworem roślin 2 razy w tygodniu. Korzystne jest również dokarmiane dolistne Astvitem koncentratem płynnym w 3-krotnie silniejszym stężeniu (300ml na 2 litry wody) i do tej ilości również proszę wprowadzić czubatą łyżeczkę cukru, uprzednio rozpuszczając go w wodzie, gdyż cukier jest pożywką dla mikroorganizmów i umożliwiamy im wielokrotne rozmnożenie się - takie dokarmianie dolistne zapobiegnie chorobom grzybowym i insektom.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  103. Zwracam sie do państwa z pytaniem czy nawóz astvit można też stosować do odkażania tuneli foliowych w celu pozbycia się wszystkich chorób i przygotowaniu podłoża do uprawy? ^
  104. Proszę nie mylić mikroorganizmów Astvitowych z EM-ami. Naszym Astvitem nie da się odkazić tuneli foliowych. Podłoże, które zostanie uaktywnione Astvitem jesteśmy w stanie przygotować do uprawy, likwidując wszelkie patogeny w podłożu. Najkorzystniej byłoby zrobić oprysk koncentratem płynnym w 5-krotnie silniejszym stężeniu i to 3-4 krotnie w przeciągu 2-3 dni. Przed opryskami podłoże należy lekko zwilżyć aby system korzeniowy miał wilgoć.

    Reasumując naszym produktem można zlikwidować wszystkie choroby ale w podłożu, nie na ścianach, foliach, szkłach, itp. Powinno ono posiadać dużo organiki, wtedy to mikroorganizmy Astvitowe-saprofityczne mają możliwość zaszczepić to podłoże życiem biologicznym, które zlikwiduje wszystkie patogeny i doprowadzi do jego równowagi biologicznej.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  105. Jak pielęgnować groszek zielony? ^
  106. Jeśli groszek jest w dobrej kondycji to podlewamy go regularnie roztworem nawozowym (4 łyżki ASTVITu sypkiego na 10L wody) 2 razy w tygodniu, oczywiście nie zapominając o podlewaniu zwykłą wodą, gdyż korzeń powinien mieć zawsze wilgoć. Jak w każdej uprawie częstotliwość podlewania zależy od ogólnych warunków glebowych i atmosferycznych, czy jest susza, itp., co należy obserwować i utrzymywać podłoże optymalnie wilgotne.
    Jeśli natomiast zauważy Pan po wyglądzie, że groszkowi coś zaczyna dolegać, tzn. dotyka go choroba lub oblegają insekty, wtedy należy wykonać 3-4 razy (lub więcej jeśli roślina tego wymaga) oprysk interwencyjny z ASTVITu koncentratu płynnego w rozcieńczeniu 300-500ml na 2 litry wody (silniejszy 500ml jeśli problem jest uciążliwy) w odstępach kilkunastogodzinnych, najlepiej rano lub wieczorem, aby nie było to w pełnym słońcu by nie zniszczyć rośliny, tak aby jak najwięcej roztworu trafiło na spodnią część liści. Wciąż proszę pamiętać o podlewaniu zwykłą wodą, korzeń musi mieć zawsze wilgoć. Życzymy udanej uprawy.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  107. Jak stosować ASTVIT do pomidorów? ^
  108. Pomidory należy dokarmiać dolistnie (poprzez oprysk) 1 raz w tygodniu roztworem sporządzonym z 300ml ASTVITu koncentratu płynnego na 2L wody, a dokarmianie dokorzenne (przez podlewanie) 2 razy w tygodniu każdy krzaczek 1 szklanką roztworu powstałego z rozcieńczenia 100ml na 4 litry wody. Do podlewania można zrobić także roztwór z ASTVITu sypkiego: 4 łyżki na 10L wody. Roztworem należy podlewać nie tylko w jedno miejsce ale także wokół korzenia, dzięki czemu zaszczepiamy podłoże i mikoryzujemy system korzeniowy rośliny. Pomiędzy zabiegami dokarmiającymi podlewamy także zwykłą odstaną wodą jeśli podłoże tego wymaga, aby utrzymać je wilgotne.

    W ten sposób mamy dobrze zabezpieczone pomidory z łącznie trzema zabiegami dokarmiającymi w tygodniu - dwa dokorzenne i jeden dolistny. Dodatkowo przed wysiewem czy sadzeniem zaleca się troszkę podsypać w ziemię ASTVITu sypkiego i zagrzebać łyżką z ziemią w miejsca sadzenia. Jeśli mamy rośliny, które już rosną a chcemy podsypać ASTVITem, to wtedy robimy to dookoła ale blisko nich, uważając aby nie naruszyć korzeni.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  109. Uprawiam warzywa i owoce wyłącznie stosując naturalne nawozy (wyjątkiem jest tu Asahi SL) mam jednak kilka pytań: ^
  110. - Czy na mączniaka agrestu mogę mieszać Pana produkt z wywarem ze skrzypu polnego? (opryski)
    - Czy nie przeszkadza Astvitowi oprysk na mszyce na różach wykonany z naparu z tytoniu?
    - Czy mogę mieszać Astvit płynny z gnojówką z pokrzyw i mlecza również w formie oprysków? (pomidory)

    Na wszystkie trzy zadane przez Pana zapytania możemy odpowiedzieć twierdząco, czyli że może Pan bez przeszkód stosować te metody jednocześnie z ASTVITem. Wynika to z tego, że wszystko co naturalne, nie zaszkodzi jego pracy, natomiast wszelkie chemiczne, mineralne środki jak najbardziej odradzamy. Zwracamy jednak uwagę na fakt, że tak naprawdę nie ma potrzeby przy stosowaniu ASTVITu używać innej dodatkowej pomocy, gdyż radzi sobie on świetnie sam. W razie kłopotów typu choroby czy insekty wystarczy odpowiednio regulować stężeniami oprysków interwencyjnych nawet do 500ml na 2L wody przy uciążliwych problemach a na pewno sobie poradzi.

    Czy można stosować Astvit (płynny) łącznie z BIOstymulatorami takimi jak Asahi SL i Tytanit(mineralny!)? Czy nie zabijają przypadkiem pożytecznych mikroorganizmów zawartych w Astvicie? Chodzi mi o zmieszanie wszystkiego w jednym opryskiwaczu bo przyznam się, że tak wcześniej robiłem. Wiadomo, dokarmiałem dolistnie Astvitem dużo częściej (raz w tygodniu), ale też przy okazji (raz w miesiącu) dodawałem w/w biostymulatory.
    Tak jak już wcześniej pisaliśmy, naturalne środki można stosować jednocześnie z ASTVITem, choć nie ma takiej potrzeby. Natomiast mineralnych, jakim jest - jak Pan podkreślił Tytanit - nie powinno się, gdyż zadusi Pan zaszczepione w podłożu życie biologiczne i zakłóci pracę mikroorganizmów. Jeżeli chce Pan swoje uprawy pielęgnować w sposób ekologiczny i stosuje Pan takie zabiegi o jakich Pan poprzednio pisał, typu opryski z naparu z tytoniu, naturalnych gnojówek z pokrzyw czy mleczy to nie ma sensu tym momencie aby całą tą pracę zakłócać dodatkami mineralnymi. W momencie decyzji o przejściu na ekologiczną uprawę wprowadzając ASTVIT należy całkowicie zrezygnować z jakiejkolwiek chemii i sztucznych wspomagaczy. Jeśli jednocześnie chce Pan stosować inne środki to proszę sprawdzać ich etykiety na opakowaniu i nie wprowadzać tych mineralnych. Dozwolone są tylko naturalne, choć przy Astvicie naprawdę są zbędne, ponieważ w momencie pojawienia się jakichkolwiek problemów, typu choroby czy insekty, zwalczamy je tylko ASTVITem poprzez zwiększenie dawki i częstotliwości oprysków interwencyjnych. Przed opryskami zalecamy rozpuścić w małej ilości wody 1 łyżkę stołową cukru, a następnie dolanie tego do opryskiwacza na 10L roztworu i pozostawienie go na 20 min od czasu do czasu z 2-3 razy mieszając w celu lepszego dotlenienia. Po tym czasie wykonujemy dokarmianie dolistne poprzez oprysk na liście, na ich spodnią część oraz na podłoże. Dodany cukier w takiej formie jest doskonałą pożywką dla mikroorganizmów, dzięki czemu ich liczba w tym czasie wzrasta pięciokrotnie. Proszę zadbać o to aby podłoże miało wilgoć - przed dokarmianiem dolistnym podłoże należy zwilżyć, a dokarmianie dolistne przeprowadzać tylko ASTVITem z w/w dodatkiem rozpuszczonego cukru i nie mieszać go z innymi środkami w jednym pojemniku. Ok. 6 godzin po zabiegu dokarmiającym dolistnym nie powinno padać. Jeśli padało, produkt ten zostanie wchłonięty przez roślinę poprzez system korzeniowy – jeśli jest konieczność, powtórzyć oprysk po deszczu. Polecamy także, aby w okresie jesiennym wprowadzać dużo organiki w podłoże, gdyż czym więcej jest w nim organiki tym większa możliwość zaszczepienia życia biologicznego. Może to być każdy przefermentowany odpad organiczny czyli komposty, oborniki.
    Dziękuje za odpowiedź. Muszę przyznać, że robiłem tak z lenistwa, gdyż nie chciało mi się biegać z opryskiwaczem i chciałem wszystko "załatwić" za jednym razem. Ten Tytanit mam z przed lat i nie chciałem, aby się zmarnował.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  111. Chciałbym prosić o opinię jak uratować kwiaty w naszym domu. Jakiś czas temu na "palmie" pojawiły się białe robaczki, które wraz z wiekiem stały się czarne. Zniszczyły nam 90% liści nim udało się nam je na jakiś czas pousuwać. Jednak pojawiły się ponownie i to nie tylko na tym kwiecie ale również na innych, przez co nasze obawy o nie wzrosły o 1000%. Nie wiem co to za robactwo i czym je zwalczyć. Kiedyś użyliśmy jakiegoś nawozu co to miał je zlikwidować ale na nic to się zdało. Polecano nam przecieranie denaturatem czy nawet coca-colą ale jakoś nie mam zaufania. (...) ^
  112. Zalecamy z Astvitu koncentratu płynnego zrobić roztwór w proporcji 5 zakrętek na 0,6l wody lub 500ml na 2L wody do przeprowadzenia oprysku interwencyjnego, w celu pozbycia się robactwa. Dawka ta jest odpowiednia dla wszystkich rodzajów roślin. Zanim jednak przystąpi Pan do oprysku doskonałym sposobem na zwiększenie zawartych w Astvicie mikroorganizmów, które zajmą się całą pracą będzie rozpuszczenie w małej ilości wody 2 łyżeczek cukru, a następnie dolanie tego do opryskiwacza na wspomniane 2L roztworu i pozostawienie go na 20 min. Po tym czasie wykonujemy oprysk na liście, na ich spodnią część oraz na podłoże. Dodany cukier w takiej formie jest doskonałą pożywką dla mikroorganizmów, dzięki czemu ich liczba w tym czasie wzrasta pięciokrotnie. Proszę zadbać o to aby podłoże miało wilgoć a oprysk wykonać rano i wieczorem. Następnie proszę obserwować czy w kolejnych dniach będą już widoczne efekty. Jeśli okaże się, że robactwo jest wyjątkowo uciążliwe proszę powtórzyć oprysk ponownie w tych samych proporcjach.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  113. Mam ogród o pow. 3600m², w którym są różne problemy, między innymi: ^
  114. - Mam od 2 lat oczko wodne i walczę w nim z glonami nitkowatymi. Rośliny wodne takie jak lilie rosną w nim słabo, tj. mają mało i niewielkie liście. Mam pytanie czy mogę zastosować astvit w płynie i czy on nie zaszkodzi rybom, których jest ok 60 szt. w stawiku z 25000L wody? Jeśli tak to proszę o podanie jak to zrobić.
    Do oczka wodnego proszę na 25000L wody wlać 1L koncentratu płynnego ASTVIT, jednak proszę pamiętać o tym, że konieczne jest aby taki zbiornik wodny był stale dotleniany, np. pompą czy kompresorem. Ponieważ zbiornik jest duży należy wlać ASTVIT do wody u źródła dotleniania czyli w miejscu napowietrzania, a najkorzystniej byłoby napowietrzać go w kilku różnych miejscach. Jeżeli jest taka możliwość to najlepiej byłoby wykorzystać jednocześnie kilka tanich pomp wodnych i w tych miejscach wprowadzać ASTVIT. Mikroorganizmy tlenowe zawarte w Astvicie rozmnażają się do ogromnej liczby dzięki takiemu napowietrzaniu i skutecznie likwidują glony a także dokarmiają przy tym rośliny wodne, jednak potrzebują do tego właśnie tlenu. Wspomnianą wyżej dawkę 1L koncentratu proszę dolewać do oczka regularnie 1 raz na tydzień, i obserwować jego stan, przynajmniej na razie. Jeśli liczba glonów zacznie się zmniejszać a rośliny będą kwitnąć będzie to oznaka, że stan się poprawia i w przyszłości będzie można dawkę zmniejszyć, ale póki nie oczyścimy w ten sposób zbiornika i nie poprawimy jego stanu to proszę trzymać się zalecanej dawki i jednocześnie dotleniać wodę. Więcej także proszę nie dawać, gdyż musimy umożliwić rybkom przyzwyczajenie się do nowej sytuacji, a przyzwyczają się na pewno i nic im nie będzie. Ryby będą zdrowe, rośliny będą ładnie kwitnąć a glony zanikną.

    AKTUALIZACJA - tydzień później:
    Otóż uważam, że oczko mam dobrze napowietrzane, gdyż na wys. ok 6m jest filtr, do którego woda z oczka jest doprowadzana pompą i spada po kaskadzie kamieni przez 2 malutkie zbiorniki wody. Dodatkowo mam fontannę na środku, która też napowietrza. Astvit wlałam do pierwszego małego zbiornika (b. płytki) bezpośrednio pod strumień wody spadający z filtra. Woda bardzo się poprawiła, glony stają sie brązowe i tworzą osad denny, obecnie jest ich bardzo mało. Może za tydzień powtórzyć, wlewając środek w pobliżu fontanny oraz pod kamienie kaskady, ale do wody wpadającej już w samym oczku?

    Bardzo cieszy nas taka szybka poprawa stanu oczka. Jak najbardziej proszę zrobić tak jak Pani zaproponowała, skoro ma Pani taki układ ruchu wody w swoim zbiorniku - to wiele ułatwia. Nadal proszę utrzymywać dawkę 1L koncentratu płynnego ASTVIT co tydzień i informować nas na bieżąco o postępach, a będziemy dostosowywać w późniejszym czasie dawkę odpowiednio do wymagań oczka kiedy pozbędziemy się glonów.

    AKTUALIZACJA - 2 tygodnie później:
    Witam Pana! Pragnę poinformować, że pozbyłam się glonów. W moim oczku jest jedynie dość dużo osadu dennego. Czy w związku z tym nadal stosować dawkę 1 litra raz w tygodniu? Pozdrawiam Marzena.

    Bardzo nas cieszy uzyskany efekt, jednak proszę jeszcze utrzymywać dawkę 1L na tydzień aż do prawie całkowitej klarowności wody. Jeśli można to prosimy o jakieś zdjęcia oczka na naszą stronę internetową. Pozdrawiamy.

    - Drugi mój problem to hortensje, które bardzo lubię, ale z uwagi na to, iż mój ogród jest na Wyspie Sobieszewskiej w odległości ok 1,5 km od morza, narażony jest na zimne wiatry i zimą mi przemarzają mimo okrywania, nie wydając urokliwych kwiatów. Stosuję nawożenie nawozami do hortensji, posadzone są w kwaśnym torfie, ale kwiaty przemarzają. Proszę o pomoc.
    Hortensje zalecam dokarmiać regularnie ASTVITem aż do jesieni roztworem najlepiej z ASTVITu sypkiego (w proporcjach:4 łyżki stołowe na 10L wody). Po sporządzeniu takiego roztworu może on stać do użytku w otwartym pojemniku, nie należy go zamykać, gdyż musi mieć dostęp do tlenu a będzie coraz silniejszy. Przed każdym podlewaniem należy go zamieszać. Dodatkowo proszę od czasu do czasu poruszyć glebę haczką, aby umożliwić wprowadzenie do niej powietrza oraz mazi powstałej z roztworu nawozowego, gdyż ona także zawiera mnóstwo mikroorganizmów. Nasze hortensje, rododendrony, itp. pielęgnujemy tylko ASTVITem i są bardzo silne i odporne na niekorzystne warunki pogodowe, dlatego zalecamy odstawić wszelkie inne preparaty. Chemii z ASTVITem używać nie wolno, nie wiem o jakim środku do hortensji Pani pisze, ale jeśli jest to środek naturalny to nie zaszkodzi, natomiast jeśli mineralny to odradzam, gdyż zakłóci pracę ASTVITu i nie ujrzymy żadnych efektów. Z doświadczenia wiemy jednak, że nawet inne naturalne środki nie są potrzebne, bo chociaż w niczym nie przeszkadzają to jednak nie ma potrzeby aby ich używać, gdyż ASTVIT radzi sobie świetnie sam. Proszę dać mu tylko odpowiedni czas aby mógł zadziałać. Zalecamy też podsypać ASTVIT sypki wokół korzeni do otworków w ziemi i delikatnie zagrzebać. Dodatkowo podajemy naturalny przepis na zakwas dla roślin kwaśnolubnych:
    2 kg pokrojonych łodyg rabarbaru zalewamy 5 litrami wody, odstawiamy na 2 tyg. (mieszając co jakiś czas) a potem rozcieńczamy w proporcji 1:5 i podlewamy wszystkie rośliny kwaśnolubne. Zabieg ten wykonujemy 3 razy w sezonie w równych odstępach.
    W okresie jesiennym zaleca się spady jabłkowe posiekać, rozrzucić pod roślinę i przykryć ziemią, następnie podlewać roztworem nawozowym, który przyspieszy rozkład oraz zakwasi podłoże.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  115. Czy dodawanie melasy lub gnojówki z pokrzyw do roztworu astvitu to dobry pomysł? Czy takimi roztworami można dokarmiać dolistnie czy tylko normalnie podlewać? ^
  116. Roztwór ASTVITu zalecamy mieszać tylko i wyłącznie z melasą, proszę go nie mieszać z innymi środkami. Owszem, możliwe jest stosowanie jednocześnie z ASTVITem wszelkich naturalnych środków jak wspomniana gnojówka z pokrzyw (choć nie ma takiej potrzeby), jednak proszę stosować je naprzemiennie i nie mieszać ze sobą w jednym zbiorniku. Natomiast melasa dodana do roztworu ASTVITu na 15-20min przed opryskiem dokarmiającym dolistnym 5-krotnie zwiększy nam liczbę zawartych w nim mikroogranizmów, dla których jest ona naturalną pożywką. Proszę zadbać o to aby podłoże miało wilgoć - przed dokarmianiem dolistnym podłoże należy zwilżyć, a dokarmianie dolistne przeprowadzać tylko ASTVITem z w/w dodatkiem melasy i nie mieszać go z innymi środkami w opryskiwaczu. Ok. 6 godzin po zabiegu dokarmiającym dolistnym nie powinno padać. Jeśli padało, produkt ten zostanie wchłonięty przez roślinę poprzez system korzeniowy – jeśli jest konieczność, powtórzyć oprysk po deszczu. Polecamy także, aby w okresie jesiennym wprowadzać dużo organiki w podłoże, gdyż czym więcej jest w nim organiki tym większa możliwość zaszczepienia życia biologicznego. Może to być każdy przefermentowany odpad organiczny czyli komposty, oborniki.

    ASTVIT z melasą proszę stosować do dokarmiania dolistnego - stężenie 3-krotnie silniejsze (300ml na 2 litry wody) nie tylko dokarmia ale i zapewnia pełną ochronę biologiczną roślin. Należy opryskiwać nim także podłoże w celu zaszczepienia życia biologicznego, zlikwidowania procesów gnilnych w podłożu, itp. Przefermentowaną gnojówkę używać w rozcieńczeniu 1:10; a pokrzywę 1:15 – do podlewania, nie mieszając tego z ASTVITEM.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  117. Czy jest możliwe, że jeśli podlewam albo mieszam z ziemią astvit sypki, to przez zwiększenie ph do 8 może to doprowadzic do tego, że roślina będzie słabiej przyswajała azot? ^
  118. Nie, nie ma takiego zagrożenia. Pożyteczne mikroorganizmy ASTVITowe wytwarzają trwała próchnicę oraz wiążą AZOT z powietrza – azotobakter i w ten sposób przekazują roślinie odpowiednie jego ilości, dlatego ważne jest aby rośliny domowe lub pod osłonami miały zapewnioną odpowiednią wentylację w celu stałego dostępu powietrza, by uzyskać możliwość lepszego wiązania. W polu na powietrzu oczywiście nie ma takiej potrzeby. Warty uwagi jest tutaj fakt, że ASTVIT stosuje się przez cały rok, ponieważ w okresie późnej jesieni w temperaturach poniżej dodatnich 8'C nie uwalnia azotu, a zabezpieczy na okres zimowy rośliny, dlatego zaleca się wszelkie rośliny dokarmiać dolistnie do późnej jesieni. Oprysk interwencyjny jest opryskiem nie tylko likwidującym insekty i choroby ale również dokarmiającym roślinę przez liście, dlatego przed samą zimą nie należy już tego robić. Przed samą zimą stosujemy do wszystkich roślin produkt sypki z uwagi na to, że ma w ziemi przedłużone działanie od 3-6 miesięcy.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  119. Z zainteresowaniem przeczytałem informacje nt. Astvit, szczególnie wobec tego, że o pozytywnym działaniu środków poprawiających strukturę gleby przekonałem się stosując od trzech lat na mojej winnicy i ogrodzie EMy. Plantację winogron zakładałem na zdegradowanej, zmineralizowanej glebie lessowej, o znikomej ilości humusu. Aktualnie sytuacja ustabilizowała się; wróciły dżdżownice i krety. Stosowanie Astvitu idzie w podobnym czy wręcz identycznym kierunku. Jestem gotowy na stosowanie Astvitu (...), proszę informacje: ^
  120. - Porównanie technologii Astvitu i EMów?
    ASTVIT to nie są Emy, a Emy to nie jest ASTVIT. Cieszy mnie bardzo, że stosuje Pan Emy z uwagi na to, że wprowadza Pan w swoje podłoża życie biologiczne, jednak nie jest to nawóz i ochrona biologiczna roślin. ASTVIT jest to jedyny w Polsce nawóz płynny dokorzenny i dolistny z ochroną biologiczną w jednym – regulując stężeniami w momencie dokarmiania dolistnego. Jednocześnie likwiduje wszelkie choroby grzybowe i insekty, likwiduje glony w oczkach wodnych i akwarystyce przy jednoczesnym dokarmianiu roślin wodnych. Nadaje się do wszystkich roślin dla domu, ogrodu i wszystkich upraw towarowych – zalecany do produkcji ekologicznej. Zastępuje mikoryzę i ukorzeniacz. Likwiduje m. in. mączniaka, stonkę ziemniaczaną, zarazę ziemniaka na pomidorach, wszelkie odmiany mszyc oraz inne choroby i insekty.

    - Rokowania w zakresie ochrony winorośli przed chorobami grzybowymi i insektami?
    Przy stosowaniu ASTVITu należy spełnić pewne wymagania i warunki, tzn. nie należy mieszać go z ochroną biologiczną chemiczną oraz nie używać nawozów mineralnych i stosować dawki zgodne z tabelą w opracowaniu śp. Prof. O. Nowosielskiego „Uprawa roślin bez chemii z dnia 28.01.2008r.” (str. 5 i 6), a wtedy efekty są gwarantowane. Zgodnie z w/w tabelą pkt. 2 dla krzewów owocowych (w tym winorośli) potrzebna ilość ASTVITu sypkiego na 1ha wynosi 117kg przy ekonomicznym wykorzystaniu produktu. Pielęgnację należy wykonywać według podanych w niej informacji.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  121. Chciałbym dowiedzieć się jak zbić PH roztworu przed podlaniem roślin? Astvit ma Ph8, a czytałem o dodaniu do nawozu i wody małej łyżeczki melasy, której PH wynosi 4 jednostki. Wówczas Ph całej pożywki stabilizuje się do optymalnej wartości. Czy to jest sprawdzona metoda oraz czy znają Państwo jakieś inne sposoby na obniżenie Ph mieszanki, którą będę podlewał rośliny? ^
  122. Dodanie melasy do roztworu ASTVITu jest dobre jeśli chodzi o obniżenie pH, jednak proszę pamiętać aby dodać ją na krótko przed podlewaniem w przeciwnym razie melasa spowoduje powtórną fermentację. Melasa sama w sobie nie obniża pH, natomiast dodana do roztworu jest pożywką dla mikroorganizmów znajdujących się w ASTVICIE i to one wspomagają dopasowanie podłoża do wymagań danej rośliny.

    Dzięki melasie mikroorganizmy astvitowe rozmnożą się wielokrotnie, co wpłynie bardzo pozytywnie na rośliny, ponieważ mikroorganizmy te wchodzą do komórki roślin wraz z pożywką, która znajduje się w ASTVICIE, i przekazują roślinom wybiórczo dokładnie to, czego w danym momencie potrzebują, a blokują te składniki, które nie są im potrzebne, przy współudziale krzemionki, która została w naturalny sposób wytworzona w tym produkcie. Dlatego właśnie polecamy dodawanie melasy do roztworu, gdyż zwiększenie ich liczebności jest korzystne dla szybszego i wartościowszego dokarmiania, co ma szczególne znaczenie nie tylko przy regularnym dokarmianiu dolistnym ale także w procesie leczenia roślin poprzez interwencyjne opryski dolistne.

    pH ASTVITu 7,5-8ph jest optymalne-neutralne dla wszystkich roślin, natomiast jeżeli potrzebuje Pan obniżyć pH gleby dla swoich roślin kwaśnolubnych (poniżej 7ph) wtedy polecamy zastosować naturalne sposoby opisane na naszej stronie internetowej, które przedstawiamy także poniżej. Doskonale sprawdziły się one u naszych dotychczasowych klientów, m. in. dla upraw borówki amerykańskiej, itp. A ponieważ są to sposoby naturalne, to nie ma obaw, aby zaszkodziły pielęgnacji ASTVITowej, gdyż proszę pamiętać, że nie należy używać z ASTVITem żadnych chemicznych, sztucznych, mineralnych środków.

    Sposoby zakwaszania gleby:
    Przepis na zakwas dla roślin kwaśnolubnych z rabarbaru i jesiennych spadów jabłkowych.
    - 2 kg pokrojonych łodyg rabarbaru zalewamy 5 litrami wody, odstawiamy na 2 tyg. (mieszając co jakiś czas) a potem rozcieńczamy w proporcji 1:5 i podlewamy wszystkie rośliny kwaśnolubne. Zabieg ten wykonujemy 3 razy w sezonie w równych odstępach.
    - W okresie jesiennym zaleca się spady jabłkowe posiekać, rozrzucić pod roślinę i przykryć ziemią, następnie podlewać roztworem nawozowym, który przyspieszy rozkład oraz zakwasi podłoże.

    - Korzystnie jest też posypać podłoże wiórami drzew iglastych (np. z tartaku), co m. in. obniża pH jak i pozwala mikroorganizmom spróchnicować spodnią część warstwy wiórowej z korzyścią dla podłoża. Proszę pamiętać, że wióry muszą być wcześniej przekompostowane, ponieważ świeże mogą negatywnie wpłynąć na rośliny ze względu na zawartość trujących związków fenolowych, a bakterie rozkładające wióry zabierają roślinom azot z podłoża.

    Wtedy nie ma potrzeby obniżania pH samego roztworu jakimikolwiek innymi środkami, które zazwyczaj są chemiczne i szkodzą środowisku, zdrowiu zwierząt i ludzi, a jak już wcześniej napisaliśmy, chcąc stosować ASTVIT nie możemy stosować równocześnie żadnych środków chemicznych, ponieważ zniszczymy życie biologiczne zaszczepione ASTVITem a oczekiwane efekty będą nieosiągalne.

    Z naszej strony gwarantujemy pozytywne działanie naszego produktu na wszystkie rośliny, czy są kwaśnolubne czy nie, w każdym przypadku wpływa pozytywnie jeśli chodzi o odżywianie roślin a także w zwalczaniu przeróżnych chorób grzybowych i szkodników, a potwierdzeniem tej naszej gwarancji są nasi klienci, którzy z powodzeniem wdrożyli uprawę samym Astvitem, z zachowaniem naszych wskazówek i porad. To dzięki nim powstał na naszej stronie internetowej dział OPINIE, w którym możemy przekazać innym ich wiedzę i doświadczenia w zakresie stosowania ASTVITu i tego, jakie efekty udało im się osiągnąć w konkretnych uprawach. Zapraszamy: ASTVIT - OPINIE.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  123. Czy o tej porze roku sensowne będzie wykonanie oprysku dolistnego Państwa nawozem ASTVIT? W ogrodzie który posiadam mam zarówno krzewy jak i drzewa owocowe. Myślę o wykonaniu oprysku całości ze względu na kiepską kondycję roślin. Tak np.: brzoskwinie mimo oprysku wczesnowiosennego Sylitem nie uniknęły kędzierzawości liści -liście obecnie są jasnozielone a owoce były drobne mimo przerywania zawiązek. Jabłoń to problem z parchem. Śliwy były mocno zaatakowane przez mszyce i również ciekawie nie wyglądają. Kilka drzew wiśni jest obecnie praktycznie pozbawiona liści ze względu na drobną plamistość. Posiadam krzewy porzeczki, agrestoporzeczki, malin, borówki amerykańskiej - i jeśli nie ma przeciwwskazań chciałbym również je opryskać aby wzmocnić jeszcze przed zimą. Pytanie tylko czy obecnie ma to sens? W tunelu foliowym uprawiam corocznie pomidory, w tym roku mocno zaatakowane przez zarazę ziemniaczaną - jak poprawić właściwości gleby i ją odgrzybić? Czy posypać lub polać ASTVITEM i ją przed zimą przekopać? Mam małe dziecko i zależy mi bardzo aby to co zbieram było wolne od preparatów chemicznych i może dlatego też stan moich roślin jest taki a nie inny. Szukając ekologicznych sposobów na uprawę natrafiłem w Internecie na informację o Państwa produkcie, który zamierzam zakupić we Wrocławskim sklepie i jeszcze w tym roku zastosować. Będę wdzięczny za praktyczne wskazówki i odpowiedzi na postawione powyżej pytania, a moje wątpliwości wynikają z obawy czy nie jest za późno na wykonywanie dolistnych oprysków na poszczególne krzewy i drzewa biorąc pod uwagę porę roku, jednak chciałbym poprawić kondycję roślin, co może przyniesie pozytywne efekty przezimowania i plonowania w przyszłym sezonie. ^
  124. Iglaki jak i wszystkie inne zimnozielone drzewka można jeszcze na 3 tygodnie przed pierwszymi przymrozkami wzmocnić poprzez oprysk, a co ważne proszę opryskać tym samym stężeniem także podłoże. Taki oprysk podłoża należałoby wykonać w całym ogrodzie wokół wszystkich roślin jakie Pan ma, dzięki temu zaszczepi Pan w tym podłożu życie biologiczne. Im więcej tych mikroorganizmów wprowadzimy do podłoża tym mniej będziemy mieli procesów gnilnych, gdyż spróchnicują one wszystko co jest w podłożu niespróchnicowane. Przy niższych temperaturach składniki pokarmowe tak czy inaczej nie będą się uwalniać, ponieważ mikroorganizmy ASTVITowe wchodzą do rośliny od wewnątrz komórek mając zapewnioną dodatnią temperaturę otoczenia. W okresie zimowym przy temperaturach ujemnych mikroorganizmy przechodzą w formę przetrwalnikową w beztlenowce i są one uśpione czekając na lepsze warunki klimatyczne, a co za tym idzie nie następuje w tym momencie proces dokarmiania roślin składnikami zawartymi w podłożu. Przy temperaturze dodatnich 8'C i poniżej azot ASTVITowy w ogóle nie uwalnia sie i nie zostaje przekazany roślinie.

    Jeśli opryski są uciążliwe to można również podłoże podlać konewką roztworem o stężeniu silniejszym, takim jak do oprysków, nie zapominając by również w tym przypadku wprowadzić na 10L roztworu dokarmiającego uprzednio rozpuszczoną w niewielkiej ilości wody 1 łyżkę stołową cukru, i pozostawić przed użyciem na ok. 20min. w otwartym pojemniku lub konewce 2-3 mieszając w celu lepszego dotlenienia roztworu. Tak sporządzony cukier jest pożywką dla mikroorganizmów, które w tym czasie rozmnożą się aż pięciokrotnie.

    Aby wszystkie drzewa i krzewy owocowe zabezpieczyć przed chorobami należy wprowadzić ASTVIT sypki w podłoże wokół korzenia. W tym celu proszę zrobić punktowo otworki w różnych miejscach wokół systemu korzeniowego i wprowadzić do nich po 1 łyżeczce ASTVITu sypkiego i delikatnie zagrzebać. Jest to forma mikoryzowania systemu korzeniowego, czyli zabezpieczenie całej rośliny od korzenia przed chorobami grzybowymi. W okresie wiosennym należy ten zabieg powtórzyć, a przy rozpoczętej wegetacji w momencie rozwijania pączków i ukazaniu się pierwszych liści należy wykonać kilka zabiegów dokarmiania dolistnego zgodnie z naszą ulotką i informacjami zawartymi w opracowaniu śp. Prof. Nowosielskiego pt. "Uprawa bez chemii ASTVITem", gdzie w tabelce na str. 5 i 6 w punkcie 2 jest stosowanie dot. krzewów owocowych, a w punkcie 3 dot. drzew owocowych. Proszę się nie przerażać ilościami potrzebnymi na hektar, tylko zwrócić uwagę na częstotliwości oprysków na danym etapie wzrostu i rozwoju tych roślin.

    Zastosowanie ASTVITu sypkiego przed zimą jest to najbezpieczniejszy sposób z uwagi na to, że rozkłada się on od 3 do 6 miesięcy w podłożu a podstawą jest właśnie próchnicowanie. Proszę pamiętać, że drzewo wielkości ok. 4 metrów potrzebuje w całym roku ok. 1kg ASTVITu sypkiego, który to kilogram dzielimy na 3 części i stosujemy na wiosnę, lato i jesień w dawce 1/3kg. Dzięki ASTVITowi rozpocznie Pan pielęgnację wszelkich roślin wraz z pełną ochroną biologiczną a czym więcej wprowadzi Pan organiki jesienią, tym mniej potrzeba będzie ASTVITu by to życie biologiczne w Pana podłożu zaszczepić. Może to być każdy przefermentowany odpad organiczny czyli komposty, oborniki, itp.

    Na naszej stronie internetowej znajduje się opis pielęgnacji drzew i krzewów owocowych, link bezpośredni:
    -- Pielęgnacja drzew i krzewów ozdobnych ASTVITem.

    Jeżeli chodzi o pomidory to zapraszamy do działu OPINIE, gdzie zamieściliśmy zdjęcia otrzymane od Pana Zbigniewa ze Szczecina, który używając tylko ASTVITu zebrał naprawdę imponujące i zdrowe plony. Znajdzie Pan tam opis jak zastosować ASTVIT do pomidorów:
    -- OPINIE: Pomidory Pana Zbigniewa ze Szczecina.

    Więcej informacji o pielęgnacji pomidorów mamy także tutaj:
    -- Pielęgnacja pomidorów ASTVITem.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  125. Czy można zastosować nawóz astvit do przygotowywania podłoża na wiosnę w ogrodzie?? Chodzi o zamieszanie go z obornikiem przed wsadzaniem roślin. I czy w takiej mieszance po wsadzeniu roślin naturalnie zacznie się rozwijać mikoryza?? Jak postępować w przypadku obornika granulowanego? ^
  126. Obornik najlepiej wprowadzać jesienią. Jeżeli chce Pan to zrobić wiosną, to minimum półtora miesiąca przed sadzeniem, sianiem lub okresem wegetacji roślin. W przeciwnym razie nieprzefermentowany obornik działa tak agresywnie jak nawóz mineralny, dlatego nie dajemy go bezpośrednio przed sadzeniem. Na dzień dzisiejszy w naszym rejonie podłoże jest niezamarznięte, nie wiem z jakiego jest Pan miasta, ale jeśli warunki na to pozwalają to zalecam wprowadzenie obornika natychmiast, dopóki jest taka możliwość. A następnie kiedy przyjdzie już wiosna, należy wprowadzić ASTVIT, dzięki czemu mikroorganizmy astvitowe zmikoryzują system korzeniowy i uaktywni wszystko co Pan wcześniej wprowadził w glebę. Rośliny będą miały łatwiej, gdyż podłoże będzie wcześniej przygotowane organiką, a czym więcej organiki w podłożu tym większa możliwość zaszczepienia w podłożu życia biologicznego, które ASTVIT zawiera.

    Dotyczy to także obornika granulowanego, gdyż jest on tylko wstępnie przefermentowany, po czym suszony termicznie. Po suszeniu termicznym powinny być zaszczepione w nim bakterie życia biologicznego, które producent obornika suszonego nabywa u producenta bakterii w Puławach i zakładamy, że tak jest. Więc w tym przypadku proszę postępować tak samo.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  127. Jak należy stosować ASTVIT jako nawóz dolistny w przypadku winorośli. Chodzi o program nawożenia, czyli jak często w jakich dawkach i od kiedy do kiedy?
    Drugie pytanie dotyczy zwalczania białej mszycy na cytrusach i innych kwiatach doniczkowych. W mojej oranżerii zagnieździło się to trudne do zwalczenia robactwo i nie wiem za bardzo jak sobie z tym poradzić?
    ^
  128. Dokarmianie winorośli wraz z ochroną polega na wprowadzeniu wiosną jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji 2-3 łyżek sypkiego ASTVITu i wymieszaniu go z ziemią wokół korzenia. Kiedy puszczą pierwsze liście należy wprowadzać 1 raz w tygodniu 2 szklanki roztworu nawozowego w postaci płynnej (tzn. roztworu zrobionego wcześniej z sypkiego w rozcieńczeniu 100ml na 4 litry wody). Ta częstotliwość „1 raz w tygodniu” nie jest konieczna w przypadku wcześniej przygotowanego podłoża, wtedy częstotliwość można zmniejszyć. Można również naprzemiennie co drugi tydzień zastosować dokarmianie interwencyjne dolistne w stężeniu 300ml na 2 litry wody, dzięki czemu dokarmi Pan roślinę i zapewni jej pełną ochronę biologiczną. Proszę nie zapomnieć przy każdym dokarmianiu dolistnym wymieszać wcześniej 1 płaską łyżkę cukru w oddzielnym pojemniku w niewielkiej ilości wody, a następnie wprowadzić to do pojemnika opryskiwacza na ok.20-30min. przed opryskiem, od czasu do czasu mieszając aby dzięki temu zwiększyć zawartą w ASTVICIE liczbę mikroorganizmów nawet pięciokrotnie.

    Wszystkie inne problemy, które ma Pan z innymi roślinami likwiduje Pan robiąc opryski interwencyjne koncentratem płynnym ASTVIT: 5 nakrętek na 0,6L wody albo 0,5L na 2 litry wody (nie zapominając o dodatku cukru). Proszę wykonać 3 opryski, tzn.: rano, wieczorem i trzeci następnego dnia, dokładnie w tych proporcjach, jakie podałem.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  129. Mam bardzo gęsto posadzony 1 ar czosnku ozimego. Ziemia pod ten czosnek była nawożona obornikiem końskim. Chciałbym zwiększyć plon tej uprawy i zastosować Astvit koncentrat tylko dolistnie. Proszę napisać ile tego koncentratu powinienem zakupić dla 1 ara tej uprawy, na cały czas wzrostu czosnku? Jak często go stosować? Jak długo? W jakich proporcjach go rozcieńczyć? Ile czasu musi minąć od rozcieńczenia koncentratu do momentu opryskania roślin dolistnie? Ile litrów samego koncentratu trzeba zużyć na jedno opryskanie roślin? ^
  130. Czosnek jest bardzo żarłocznym warzywem w czasie wzrostu i nabierania wartości odżywczych, gwarantując wysokie zawartości biologicznie czynnych substancji. Zapotrzebowanie obornika na 1ha ziemi uprawnej wynosi 40-60 ton. 35 ton obornika na 1ha, to 170kg czystego Azotu, który zgodnie z ustawą Ochrony Środowiska można w wprowadzać do podłoża. Większe ilości ponad 35 ton obornika wprowadzamy na własne ryzyko zgodnie z zapotrzebowaniami roślin. W Pańskim przypadku, na 1 Ar - 100m2 potrzeba było zastosować 400 - 600 kg obornika. (ASTVIT-u około 1,5-6kg) Stosując ASTVIT potrzebujemy od 150-600 kg/ha Nawozu w zależności od klasy ziemi. Dawka 150 kg ASTVIT-u zastępuje 10 ton obornika.
    Stosując oborniki nieprzefermentowane, przygotowanie pola pod uprawę czosnku należy rozpocząć z dużym wyprzedzeniem, nawet dwuletnim przed bezpośrednim sadzeniem. Pozwala to ograniczyć nadmierne zachwaszczenie przez różne mechaniczne zabiegi uprawowe i zastosowanie odpowiednich herbicydów. Wszelkie zaniedbanie we właściwym przygotowaniu pola sprzyja dużemu zachwaszczeniu, niskim plonom oraz słabej jakości czosnku. W razie dużego zakwaszenia gleby niezbędne jest wapnowanie i doprowadzenie jej do pH 6,8. Na glebie o nieodpowiednim odczynie i to zarówno poniżej pH 6,8 , jak i nadmiernie zasadowej, o pH powyżej 7,5 zakłócony jest wzrost czosnku. Utrudnione jest wówczas pobieranie ważnych składników pokarmowych - azotu, fosforu, siarki, żelaza, miedzi, cynku, molibdenu, manganu i boru.
    Dzięki ASTVIT-owi uprawa czosnku nie jest tak skomplikowana. Produkt sypki wprowadzamy bezpośrednio przed sadzeniem (dotyczy to sadzenia jesiennego jak i wiosennego), na oczyszczone uprzednio od chwastów pole. W uprawie czosnku z sadzenia jesiennego niezbędny jest azot jak najwcześniej na wiosnę, po ukazaniu się pierwszych liści. Azot, zanim zostanie wypłukany przez opady w strefę wzrostu korzeni, nie jest dostępny dla rośliny. Zapotrzebowanie roślin na Azot jest w tym okresie duże, ponieważ zimą składnik ten jest łatwo wypłukiwany przez nadmiar wody z opadów jesienno-zimowych. Po ukazaniu się pierwszych liści, przy sprzyjającej wiosennej pogodzie nadchodzi dokarmianie pogłówne, poprzez dokarmianie dolistne.
    Poprzez dokarmianie dolistne mikroorganizmy ASTVIT-owe wprowadzają roślinie od wewnątrz komórki wszystkie niezbędne w danej chwili składniki pokarmowe, wyścielając w pierwszej kolejności miejsca najsłabsze. Mikroorganizmy atakując najsłabsze miejsca w komórce rośliny, wyścielają ją wszystkimi makroskładnikami i mikroelementami oraz wiążą Azot z powietrza, tzw. Azotobakter. Na 1ha uprawy potrafią zawiązać około 80 kg czystego Azotu z powietrza. Oczywiście wszystko uzależnione jest od przygotowanego podłoża w organikę.
    Na 100m2 należy do opryskiwacza wlać około 5,1L wody, wprowadzić 0,9 L koncentratu płynnego ASTVIT, zawartość wymieszać, wziąć 1 płaską łyżkę cukru, rozrobić w małej ilości wody - jest to pożywka dla istniejących w opryskiwaczu mikroorganizmów i wprowadzamy ją do opryskiwacza przed opryskiem, kilkakrotnie mieszając z dostępem powietrza. Po tym zabiegu w przeciągu 30 minut posiadamy w opryskiwaczu 5x więcej mikroorganizmów i zabieramy się do dokarmiania dolistnego. Proszę nie zapomnieć, że spodnia część liścia odpowiada za dokarmienie rośliny, wierzchnia część liścia odpowiada za światło. Zabiegi te powtarzamy w odstępach 1 tygodniowych, w zależności od kondycji roślin (min. 5-10 zabiegów).
    Czas na rozcieńczenie koncentratu do oprysku, to około 1/2 godziny na rozmnożenie j.w. mikroorganizmów.

    Mam jeszcze jedno pytanie. Gdybym nawiózł ziemię obornikiem w zbyt dużych ilościach tzn. więcej niż 600kg/ar ziemi, co by się stało z czosnkiem posadzonym na tej ziemi? Czosnek zostałby posadzony pół roku po nawiezieniu? Czy czosnek nie nadawałby się do jedzenia? Jakie by były tego konsekwencje?
    Nie ma możliwości przedawkowania czosnku obornikiem. Oczywiście nie sadzimy czosnku tylko w oborniku, nie mieszając go z ziemią. Obornik, który nie został wcześniej rozłożony w ziemi nie jest pobierany przez czosnek. Tylko dobrze rozłożony, przerobiony obornik, posiada łatwo przyswajalne przez roślinę związki mineralne, które to są niezbędne roślinie. Dlatego korzystnie jest wcześniej, 1 rok a nawet do 2-ch lat przed założeniem plantacji wprowadzić obornik, aby on całkowicie się rozłożył. W sytuacji, gdy przed wiosennym sadzeniem czosnku obornik wprowadziliśmy do podłoża poprzedzającą jesienią, może nastąpić sytuacja, że obornik nie jest wystarczająco rozłożony, aby była odpowiednia próchnica i może on być nie przyswajalny przez roślinę. Wprowadzając do uprawy ASTVIT w okresie wegetacji roślin, Mikroorganizmy ASTVIT-owe wspomagają w próchnicowaniu nie do końca rozłożonego obornika, przekazując jednocześnie roślinie niezbędne składniki pokarmowe, które to ASTVIT sam posiada, a obornik w tym momencie jeszcze nie został odpowiednio przygotowany do przekazania roślinie składników pokarmowych, bo jeszcze nie został do końca rozłożony. Nie ma żadnych konsekwencji konsumpcyjnych z chwilą wprowadzenia do podłoża większej ilości obornika. Plantacja czosnku lubi nawadnianie, także w okresie suszy proszę nie zapomnieć o nawadnianiu. Jesteśmy w stałym kontakcie z Prof. Rochem Włodzimierzem Doruchowskim, który jest fachowcem w uprawie czosnku. Jego fachowe opracowania książkowe zawierają również informacje o naszym produkcie, jakim jest ASTVIT i sam uprawia czosnek stosując tylko ASTVIT.

    Chciałbym jeszcze o coś zapytać. Czy jeśli na 100m2 ziemi -uprawa czosnku- dam 600 kg nawozu końskiego i jest to max. ilość nawozu to czy zastosowanie astvitu ma sens? Czy zwiększy on jeszcze wielkość plonu czosnku?
    Jak już wcześniej informowałem, obornik, który nie został wcześniej rozłożony w ziemi nie jest pobierany przez czosnek. Tylko dobrze rozłożony, przerobiony obornik posiada łatwo przyswajalne przez roślinę związki mineralne, które to są niezbędne roślinie. Dlatego korzystnie jest wcześniej, tj. 1 rok a nawet do 2-ch lat przed założeniem plantacji wprowadzić obornik, aby on całkowicie się rozłożył. W sytuacji, gdy przed wiosennym sadzeniem czosnku obornik wprowadziliśmy do podłoża poprzedzającą jesienią, może nastąpić sytuacja, że obornik nie jest wystarczająco rozłożony, aby była odpowiednia próchnica i może on być nieprzyswajalny przez roślinę. Wprowadzając do uprawy ASTVIT w okresie wegetacji roślin, Mikroorganizmy ASTVIT-owe wspomagają w próchnicowaniu nie do końca rozłożonego obornika, przekazując jednocześnie roślinie niezbędne składniki pokarmowe, które to ASTVIT sam posiada. Dokarmiając rośliny dolistnie, zachowując przed zabiegiem wilgotne podłoże, regulując stężeniami chronimy dodatkowo roślinę przed insektami i chorobami grzybowymi. Dlatego zastosowanie ASTVIT-u po zastosowaniu Pańskiego nawozu końskiego jest całkiem zasadne.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  131. W nawiązaniu do naszej rozmowy w Traczu proszę o
    - przypomnienie ilości cukru jaką należy wsypać do roztworu
    - choruje mi migdałek na Brunatna zgnilizna drzew pestkowych w jakim stężeniu go pryskać aby nowe gałęzie nie były porażone?
    - chorują oczywiście róże
    - oraz mam szarą pleśń na piwoniach
    Więcej nie wymieniam bo podejrzewam, że na wszystkie choroby podacie Państwo jedno stężenie. Proszę podać ilość koniecznych oprysków i czasookres oprysków.
    Czy Państwa preparat zawiera Eemy?
    ^
  132. Odnośnie oprysków: Ich częstotliwość jak i stężenie uzależnione jest od tego z jakim problemem na roślinach, i w jakim stopniu mamy do czynienia. Zalecamy zastosować stężenie 300-500ml. ASTVITU na 2L wody. Jeśli jest bardzo poważny problem to nawet można zrobić stężenie 1,5 litra ASTVIT-u na 2 litry wody (2-3 zabiegi w odstępie czasu 12 godzin). ASTVIT-em nie przedawkuje Pani i nie zniszczy Pani roślin.
    Na ok. pół godziny przed dokonaniem zaplanowanego oprysku proszę dodać rozpuszczony w małej ilości wody cukier (1 duża łyżka na 10 L. wody) do rozrobionego koncentratu ASTVIT-owego w odpowiedniej ilości wody. Cukier stanowi pożywkę dla mikroorganizmów i poprzez dodanie go rozmnażają się one minimum 5-krotnie. Im więcej mamy mikroorganizmów tym osiągniemy lepsze efekty. Bardzo ważne jest aby oprysk wykonywać, gdy podłoże jest wilgotne. Najlepiej oprysk robić po deszczach (jeśli są to rośliny w ogrodzie), lub wcześniej sami podlewamy. Opryskiwane rośliny należy nie tylko spryskiwać górną część liści, ale starać się w miarę jak najlepiej spryskać spodnią część liści. Spodnia część liści odpowiedzialna jest za dokarmianie rośliny, a górna jest odpowiedzialna za fotosyntezę. (...)
    Pyta Pani o E-emy. ASTVIT zawiera mikroorganizmy saprofityczne, działające korzystniej jak E-emy.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  133. Zakupiłam Astvit i podlewam nim pomidory balkonowe. Dziś natknęłam się na taką wiadomość - cytuję: "Zabrania się stosowania płynnych nawozów naturalnych podczas wegetacji roślin przeznaczonych do bezpośredniego spożycia przez ludzi". Proszę o wypowiedzenie się, czy mogę nadal stosować Astvit do pomidorów. ^
  134. Jak najbardziej może Pani bez obaw stosować ASTVIT do pomidorów jak i do wszystkich innych roślin. Technologia produkcji ASTVITu doprowadziła do tego, że ASTVIT pozbawiony jest całkowicie szkodliwych substancji, które to zawierają nieprzefermentowane, a nawet nie do końca przefermentowane oborniki.
    Produkt nasz jest tak czystym produktem, że nawet opryskując owoce miękkie w czasie zbiorów zatrzymujemy procesy gnilne tych owoców i przedłużamy okres ich przechowalnictwa. W sytuacji gdyby ktoś nie umył owocu po zabiegach, nie ma żadnych zagrożeń dla zdrowia gdyż nasz produkt nie ma okresu karencji.
    Literatura polska nie zna naszego produktu, ponieważ jest to technologia amerykańska, którą wdrożyliśmy w naszym kraju wraz z Prof. Nowosielskim z Instytutu Warzywnictwa w Skierniewicach.

    Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Astvitem podlewam też wszystkie swoje rośliny doniczkowe, które pięknie przyrastają. Zastanawiam się natomiast, czy mogłabym podlewać nim Strelicję królewską, która nie toleruje nawozów naturalnych tylko mineralne o małej zawartości azotu. Jeżeli nie nadużywam Pana uprzejmości, to chciałabym wiedzieć jakie jest Pana zdanie na ten temat. Każda roślina ma swoje wymagania. Dokarmiając rośliny - w tym przypadku Strelicję królewską nawozami mineralnymi MY decydujemy o żywotności rośliny, mając odpowiednią wiedzę, abyśmy nie przedawkowali, albo aby roślina była niedokarmiona. ASTVIT jest bardzo specyficznym Nawozem Naturalnym, którego technologia produkcji doprowadziła całkowicie do zlikwidowania wszelkich szkodliwych substancji jakie to posiadają oborniki, i w tym momencie to nie człowiek decyduje o powodzeniu upraw, tylko ilość pożytecznych saprofitycznych mikroorganizmów zawartych w naszym produkcie.
    ASTVIT - Naturalna Pożywka Hydroponiczna żywi efektywnie roślinę a duża część jej składników pokarmowych, a zwłaszcza azot, fosfor, siarka, występuje w ciałach mikroorganizmów i innych związkach organicznych, w tym antyutleniaczach, wchodząc w skład soku komórkowego i wyścielając komórkę mikroorganizmami od wewnątrz, utrudnia rozwój patogenów chorobotwórczych oraz uodparnia roślinę na tyle, że roślina chroni się sama przed insektami, dlatego pożywka ta świetnie żywi roślinę i jednocześnie uodparnia ją na patogeny. Bez obaw może Pan stosować ASTVIT dla Strelicji królewskiej, jak i innych problematycznych w hodowli roślin.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  135. Czy Astvitem można prowadzić hortensje, używając tego nawozu jako jedynego? ^
  136. Jak najbardziej można prowadzić hortensje, używając tylko ASTVIT-u jako jedynego nawozu. Proszę tylko w okresie letnim i jesiennym zakwaszać podłoża naturalnymi zakwasami z owoców. Receptura jest na naszej stronie w poradach.

    Mam kilka hortensji w ogrodzie w gruncie i kilka w donicach, które na zimę wędrują do widnej piwnicy. Oczywiście, muszę utrzymywać wilgoć w tych donicach. Mam pytanie, czy zimą też dodawać do wody Astvit czy tylko w okresie wegetacji?
    Tylko jeśli jest światło dzienne można wspomóc co drugie podlewanie ze stężeniem 50%, tzn.: normalna dawka do podlewania jest 100ml ASTVIT-u koncentratu płynnego na 4 litry wody, więc w tym przypadku stosujemy 50ml na 4 litry wody. Jeśli coś w okresie zimowym uschnie, proszę proces likwidacji suchych gałązek rozpocząć dopiero na wiosnę, przed okresem wegetacji.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  137. Proszę o informację czy astvit zwalcza stonkę i mszycę oraz czy działa jako środek grzybobójczy. Jednym słowem proszę o pełną informację na temat zastosowania tego środka. ^
  138. Pełne informacje na temat zwalczania koncentratem płynnym ASTVIT - stonki ziemniaczanej, mszyc oraz czy działa jako środek grzybobójczy znajdzie Pan na naszej stronie internetowej w postaci przekazanej naszej wiedzy i w opiniach naszych Klientów. Niemniej odpisuję Panu na pytanie:
    Zwalczanie stonki ziemniaczanej - najkorzystniej jest, gdy w czasie sadzenia ziemniaków każda bulwa otrzyma Nawóz ASTVIT w postaci sypkiej. (około 120-250kg/ha - w zależności od żyzności gleby. 150kg ASTVITu sypkiego zastepuje 10 ton obornika). ASTVIT w postaci sypkiej posiada wszystkie makroskładniki i wszystkie mikroelementy niezbedne dla wszystkich roślin, zarówno ziemniaków. Rozkłada się On od 3-ch do 6 miesięcy w zależności od żyzności gleby. Mikroorganizmy ASTVIT-owe mikoryzują system korzeniowy bulw ziemniaka i zastępują w całości mikoryzę, chroniąc bulwy (roślinę) przed chorobami grzybowymi. W momencie ruszenia wegetacji ziemniaka, i w następstwie jego kwitnienia, niezbędne są zabiegi wg informacji Prof. O. Nowosielskiego z dnia 28.01.2008r (informacje na naszej stronie internetowej) w postaci dokarmiania dolistnego w ilości 600L/ha - 510L woda + 90L ASTVIT klarowny - około 8 zabiegów w odstępach 1-2 tygodniowych. W razie złej pogody kilka zabiegów więcej. Wykonując te zabiegi powinniśmy sobie dać radę z pełnym dokarmieniem rośliny, ochroną przed stonką ziemiaczaną oraz chorobami grzybowymi i insektami. Jeśli tych zabiegów wcześniej nie zrobiliśmy, należy jak najszybciej na wilgotne podłoże po deszczach zrobić dokarmianie dolistne poprzez opryski w zwiększonym stężeniu - ilość cieczy użytkowej w litrach - 600L/ha (420 litrów wody, 180 litrów ASTVIT klarowny, min. 2-4 zabiegi w odstępach 1 tygodniowych, kontrolując oczywiście plantację. Zaleca się do opryskiwacza o poj. 600L wprowadzić przed zabiegiem uprzednio rozpuszczony 1 kg cukru w ilości około 5 litra wody i pół godziny przed opryskiem wprowadzić rozpuszczony cukier do opryskiwacza, kilkakrotnie mieszając mieszalnikiem w opryskiwaczu. Cukier/melasa, jest pożywką dla mikroorganizów i w ciągu około pół godziny potrafi się namnożyć 5x więcej mikroorganizmów, niezbędnych w procesie dokarmiania i pełnej ochrony biologicznej. W razie jakichkolwiek dalszych problemów nie należy korzystać z pomocy chemii tylko zwiększać stężenie i ewentualną częstotliwość zabiegów. Powodzenie sprawdzone, zapewnione. W razie jakichkolwiek problemów prosimy o kontakt.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  139. Czy w waszej firmie znajdę coś skutecznego na jajeczka, larwy, gryzonie liści, „opuchlaki”? ^
  140. Proszę zastosować koncentrat płynny ASTVIT w stosunku 500ml na 2 litry wody do oprysku. Ponowić zabieg po 12 godzinach. Jeśli to nie pomoże proszę 2-krotnie zastosować 1 litr ASTVITu na 2 litry wody. Silniejsze dawki likwidują żyjątka. Co do jajeczek proszę spróbować. Do każdego zabiegu na 10 litrów wody rozpuścić w oddzielnym pojemniku 1 płaska łyżkę cukru w małej ilością wody, i półgodziny przed opryskiem wprowadzić do opryskiwacza, od czasu do czasu mieszając w nim, w celu dostarczenia nowym mikroorganizmom tlenu. Cukier jest pożywką dla mikroorganizmów. W przeciągu 1/2 godziny osiągniemy 5 x więcej mikroorganizmów, które niezbędne są nam w procesie dokarmiania dolistnego, wiązania azotu z powietrza tzw. azotobakter, uaktywniania wszystkich makroskładników i mikroelementów niezbędnych roślinie. Silniejsze stężenie koncentratu ASTVIT, które jest zabójcze dla insektów, larw, gryzoni liści itp. w kilkukrotnym podaniu nie jest szkodliwe dla roślin, czyli nie ma przenawożenia.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  141. Interesuje mnie data przydatności preparatu ASTVIT? ^
  142. Ekologiczny Środek Poprawiający Właściwości Gleby ASTVIT jest bezterminowy. ASTVIT w postaci płynnej: urzędowo 3 lata od daty produkcji - to oficjalna wersja. Nieoficjalnie, czym dłużej leżakuje przy małej ilości powietrza, tym produkt bardziej dojrzewa - tak jak wino, i po dłuższym czasie jest jeszcze silniejszy pod względem zasolenia, zachowując makroskładniki i mikroelementy niezbędne wszystkim roślinom.
    Po kilku latach przechowywania koncentratu płynnego ASTVIT w odpowiednich warunkach dla mikroorganizmów, możemy osiągnąć te same rezultaty przy mniejszych dawkach stosowania koncentratu płynnego, a zachowując te same dawki przy większym zasoleniu (co uzyskamy przy dłuższym rozmnażaniu mikroorganizmów) osiągniemy nawet jeszcze lepsze rezultaty dokarmiające i ochronne.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  143. Piszecie Państwo, że aby rozmnożyć pożyteczne organizmy w odżywce Astvit należy do 10 litrowego roztworu dodać rozpuszczoną uprzednio łyżeczkę cukru. Moje pytania brzmią następująco:
    - Po jakim czasie można tak dokarmione żyjątka używać do oprysku lub do podlewania?
    - Czy można dokarmiać melasą i czy jest to lepszy sposób niż cukrem?
    - Czy mikroorganizmy mogą zostać dodatkowo zasilone np.: świeżym sokiem z selera, czy cukier lub melasa będą w zupełności wystarczające?
    - Czy tak wzmocniona (nawet samym cukrem) odżywka nie będzie miała zbyt dużego stężenia? Jednym słowem, czy należy ją rozcieńczyć?

    Rafał [10.12.2014]. ^
  144. Witamy serdecznie, Proszę pamiętać, że do 10 litrowego roztworu należy dodać rozpuszczoną uprzednio łyżkę, a nie łyżeczkę cukru. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na Pańskie poszczególne pytania:
    Po jakim czasie można tak dokarmione żyjątka używać do oprysku lub do podlewania?
    - Po pół godziny po dodaniu rozpuszczonego cukru można już dokonać oprysku. Proszę jednak pamiętać aby w ciągu tych pół godziny kilkakrotnie zamieszać całość, aby zapewnić mikroorganizmom więcej tlenu do rozmnażania się. Po tym czasie należy zużyć cały roztwór, gdyż jeśli zostawimy go na dłużej niż godzinę rozpoczęłaby się wtórna fermentacja, dlatego proszę przygotowywać tyle roztworu do oprysku, ile w danym momencie Pan potrzebuje.
    Czy można dokarmiać melasą i czy jest to lepszy sposób niż cukrem?
    - Oczywiście jak najbardziej można dokarmiać melasą jeśli Pan posiada, będzie jeszcze lepszy efekt.
    Czy mikroorganizmy mogą zostać dodatkowo zasilone np.: świeżym sokiem z selera, czy cukier lub melasa będą w zupełności wystarczające?
    - Nie ma potrzeby dodawać nic innego oprócz cukru/melasy, które są potrzebne do rozmnażania mikroorganizmów a nie do ich dokarmiania. Sam roztwór ASTVITu zawiera wszystko to co jest potrzebne roślinie do jej dokarmienia, natomiast mikroorganizmy rozmnażamy po to, aby zwiększyć ich ilość, czyli im więcej mikroorganizmów tym szybciej i efektywniej dostarczają roślinie potrzebne jej składniki odżywcze. Dokładanie po procesie fermentacji jakichkolwiek pseudo-pożywek, nieprzefermentowanych dodatków, itp. nie jest korzystne. Stosowanie melasy/cukru jest wystarczające.
    Czy tak wzmocniona (nawet samym cukrem) odżywka nie będzie miała zbyt dużego stężenia? Jednym słowem, czy należy ją rozcieńczyć?
    - Tak jak w odpowiedzi na poprzednie pytanie: nie zwiększamy stężenia środka a ilość mikroorganizmów w nim zawartych, a im więcej mikroorganizmów tym szybsze dokarmienie rośliny a nie większe stężenie samego środka.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  145. Mam 2h porzeczki czarnej jednorocznej i 2h dwuletniej z której 1/5 siedzi w ziemi i od dwóch lat nie chce rosnąć, owszem słabsza ziemia, kupiłem astvit sypki rozcieńczyłem 1/20 t/j 5kg na 100L wody i co dalej? Myślę że doglebowo jak i dolistne tylko kiedy?
    Leszek [04.02.2015] ^
  146. To co Pan zrobił proszę zużyć doglebowo, najlepiej rozlać np. wozem asenizacyjnym, wzdłuż lewej i prawej strony krzewów (tzn. z obu stron krzewów), a następnie zabronować w głąb podłoża, co można zrobić też glebogryzarką. Najkorzystniej byłoby zastosować koncentrat płynny ASTVIT wg dawek przedstawionych w opracowaniu Prof. Nowosielskiego "Uprawa ASTVITem bez chemii" w tabelce na stronie 5 i 6. W punkcie 2-gim tabelki zawarte jest dawkowanie do krzewów owocowych w 3 etapach ich wzrostu i rozwoju, gdzie jak Pan zobaczy należy sporządzić roztwór w ilości 90L ASTVITu koncentratu płynnego na 510L wody, co daje 600L roztworu do oprysku. Proszę wykonać zabieg wg tych dawek a po ok. 3 tygodniach po zabiegu wysłać nam ponownie próbki tego samego podłoża. Przed każdym opryskiem i rozcieńczeniem koncentratu ASTVIT zgodnie z instrukcją, proszę wprowadzić do opryskiwacza na podane 600L roztworu uprzednio rozpuszczony w niewielkiej ilości letniej/ciepłej wody 1kg cukru (np. w wiadrze) i dolać to do opryskiwacza na pół godziny przed dokonaniem oprysku, mieszając kilkakrotnie mieszadłem całość w opryskiwaczu. Może Pan u nas nabyć gotowy koncentrat ASTVIT płynny lub kupić ASTVIT sypki i z niego zrobić samemu koncentrat. Do niniejszego emaila załączamy instrukcję wykonywania takiego koncentratu płynnego z ASTVITu sypkiego samodzielnie jednak trzeba na to poświęcić troszkę czasu, oraz dokument "Uprawa bez chemii ASTVITem" z tabelką, o której wyżej pisaliśmy, certyfikaty ekologiczne, i inne materiały o ASTVICIE - prosimy zapoznać się z materiałami. Pozdrawiamy.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  147. Jestem zainteresowany stosowaniem środków ochrony jako Waszego Astvitu. Dane: porzeczka czarna - 2-lata, klasa gleby - III, jesienią zeszłego roku rozsypałem nawóz - Polifoskę, powierzchnia uprawy 1.2ha. Prosiłbym o program dawkowania, koncentracji, i czy płynny czy sypki - choć ten ostatni zabiera czas na jego sporządzenie.
    Radosław [16.05.2015] ^
  148. W związku z tym, że zastosował Pan jesienią nawóz mineralny sypki, to ASTVIT w postaci płynnej zastosowany poprzez oprysk roślin i podłoża potrafi uaktywnić wszystko to, co Pan wcześniej wprowadził w glebę. Proszę pobrać próbki gleby z głębokości ok. 5-8cm w ilości 2 czubatych łyżek stołowych i nam je przesłać do zbadania, jest to z naszej strony bezpłatne. Najkorzystniej byłoby na początek zastosować dawki przedstawione w opracowaniu Prof. Nowosielskiego "Uprawa ASTVITem bez chemii" w tabelce na stronie 5 i 6. w punkcie 2-gim tabelki zawarte jest dawkowanie do krzewów owocowych w 3 etapach ich wzrostu i rozwoju, gdzie jak Pan zobaczy należy sporządzić roztwór w ilości 90L ASTVITu koncentratu płynnego na 510L wody, co daje 600L roztworu do oprysku. Proszę wykonać zabieg wg tych dawek a po ok. 3 tygodniach po zabiegu wysłać nam ponownie próbki tego samego podłoża. Przed każdym opryskiem i rozcieńczeniem koncentratu ASTVIT zgodnie z instrukcją, proszę wprowadzić do opryskiwacza na podane 600L roztworu uprzednio rozpuszczony w niewielkiej ilości letniej/ciepłej wody 1kg cukru (np. w wiadrze) i dolać to do opryskiwacza na pół godziny przed dokonaniem oprysku, mieszając kilkakrotnie mieszadłem całość w opryskiwaczu. Może Pan u nas nabyć gotowy koncentrat ASTVIT płynny lub kupić ASTVIT sypki i z niego zrobić samemu koncentrat. Do niniejszego emaila załączamy instrukcję wykonywania takiego koncentratu płynnego z ASTVITu sypkiego samodzielnie jednak trzeba na to poświęcić troszkę czasu, oraz dokument "Uprawa bez chemii ASTVITem" z tabelką, o której wyżej pisaliśmy, certyfikaty ekologiczne, i inne materiały o ASTVICIE - prosimy zapoznać się z materiałami. Pozdrawiamy.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  149. Ile czasu można przechowywać ASTVIT rozcieńczony nawóz do nawożenia dolistnego? Czy jednorazowo trzeba go zużyć go po rozcieńczeniu?
    Rafał [10.05.2015] ^
  150. Jeżeli w nawozie tym nie ma cukru lub melasy (czyli pożywki dla mikroorganizmów zawartych w ASTVCIE) – to termin przechowywania rozcieńczonego nawozu dolistnego ASTVIT jest nieograniczony. Należy zostawić mały dopływ powietrza. Cukier do rozmnażania mikroorganizmów w postaci rozpuszczonego lukru wprowadzamy do opryskiwacza pół godziny przed zabiegiem (na 10L opryskiwacz 1 łyżka stołowa cukru rozpuszczonego w szklance wody (a opryskiwacz polowy: 600L - 1kg cukru rozpuścić w 5L wody) kilkakrotnie mieszając zawartość wody, nawozu i pożywki dla mikroorganizmów (cukier/melasa) przez ok. 30min. Roztwór z cukrem należy w całości wykorzystać opróżniając opryskiwacz. Pozdrawiam R. Ast

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  151. W zeszłym roku tak na próbę podlałem ok. 10 metrów kwadratowych pola z czosnkiem większą ilością wody. Niestety czosnek na tej częsci pola mi zgnił. Czy da się ASTVITEM "naprawić" te pole? Jak go zastosować? Ile czasu musi minąć by można było znowu tam posadzić czosnek?
    Tomasz [02.06.2015] ^
  152. Witam, podłoże musi być przepuszczalne i wolne od chorób grzybowych. Korzystnie jest, jeśli nie wprowadziliśmy uprzednio do podłoża przefermentowanych oborników, wprowadzić kompost albo torf, aby umożliwić podłożu częściowe rozłożenie masy organicznej, umożliwiającej mikroorganizmom zaszczepienie się w podłożu. W wodzie i w stale wilgotnym podłożu jest niebezpieczeństwo chorób grzybowych i czosnek w takich podłożach nie będzie zdrowo rósł. Zakażone pleśnią podłoże uprzednio wysuszone należy wymieszać z ASTVITem - koncentratem sypkim, najlepiej 100%-200% dawki jak zalecamy tzn. 2-4kg/40m2, dobrze mieszając, na głębokości do 10cm. Podłoże zostawić na kilka dni lekko nawilżając. Dobrze byłoby przez kilka dni również podłoże nakłuwać widłami w celu wprowadzenia powietrza dla rozmnażających się mikroorganizmów. Wczesna i chłodna wiosna z dostateczną ilością opadów oraz ciepłe lato sprzyjają rozwojowi czosnku. Duże upały i susza w lecie przyspieszają dojrzewanie ale również ograniczają wielkość plonu. Do rozwoju systemu korzeniowego i liści konieczna jest dostateczna ilość opadów lub nawadnianie podczas suszy. A więc - woda jest niezbędna i uprawiając czosnek należy stale kontrolować podłoże, a efekty same przyjdą. Pozdrawiamy ASTVIT.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  153. Posiadam odmiany ziemniaków denar, vineta, red fantasy - areał 4 ha. W nawiązaniu do dzisiejszej rozmowy o ziemniakach podaje co zastosowałem: - po żniwach poplon z gorczycy
    - na jesień 4 q/ha polifoski 8 i 1 q/ha soli potasowej
    - na wiosnę 2 q/ha mocznika
    - zaprawa prestige
    - na chwasty mistral 70 WG 24 dk/ha - po jego użyciu bardzo mocno przyżółkły, miejscami przypalone (zwłaszcza vineta)
    - titus 25 WG 30 g/ha
    - dokarmianie verduro 3,75 l/ha
    - asahi SL 0,5 l/ha
    Dziś wysłałem Państwu próbki mojej ziemi.
    Andrzej [07.06.2015] ^
  154. Witam. Próbka ziemi z pod ziemniaków, którą przysłał nam Pan wygląda następująco: zasolenie EC=0,942, pH~6,10. Pomimo tego, że wprowadził Pan nawozy mineralne, ziemniaki nie są w pełni dokarmione, a ponadto nawozy mineralne, środki ochrony roślin oraz herbicydy zmniejszają ilość mikroorganizmów w podłożu. Nie zastanawiałbym się za dużo, zaraz po deszczach należałoby przynajmniej 1x zrobić oprysk dolistny (dokarmianie dolistne) na 1ha - 90 litrów klarownego ASTVIT-u w opryskiwaczu 600 litrowym – 510L. woda + 90L ASTVIT klarowny. Po 1 tygodniu obserwować rośliny i zastosować zmniejszoną dawkę na 1ha - ilość cieczy użytkowej 300L. (45 litrów ASTVIT klarowny + 255L woda), również na wilgotne podłoże po deszczach. Do każdego opryskiwacza, po wprowadzeniu wody oraz koncentratu klarownego ASTVIT, - 0,5 godziny przed zabiegiem należy wprowadzić do opryskiwacza uprzednio rozpuszczony w 5L wody 1kg cukru, kilkakrotnie mieszając mieszadłem opryskiwacza, w celu 5-krotnego powiększenia się ilości mikroorganizmów zawartych w opryskiwaczu. Częstotliwość zabiegów uzależniona jest od kondycji roślin. W związku z tym, że mamy podłoże o ograniczonej ilości życia biologicznego po każdych zabiegach należy rośliny obserwować. Skuteczność zabiegów dla zdrowego ziemniaka uzależniona jest od zaprzestania szukania pomocy w chemii. Zaszczepiamy podłoże życiem biologicznym i to mikroorganizmy decydują o ilości przekazanych składników pokarmowych. Jeżeli okaże się, że zabiegi są niewystarczające należy zwiększyć częstotliwość zabiegów. Gdyby wykonywał Pan zabiegi od samego początku tylko ASTVITem zgodnie z naszymi dawkami, wykonując koncentrat klarowny samemu z naszego koncentratu sypkiego, wystarczyłoby na 1ha 46,5kg sypkiego ASTVITu na 1ha do dokarmiania dolistnego. Jest to kwota 502,20zł brutto /1ha. Z 46,5kg sypkiego ASTVITu otrzyma Pan według naszej instrukcji 465 litrów klarownego koncentratu ASTVIT niezbędnego do zasilenia podłoża zniszczonego chemią. Przekazane informacje znajdują się na naszej stronie internetowej www.astvit.com.pl na pierwszej stronie pod pozycją „Uprawa roślin bez chemii z dnia 28.01.2008r.”. W razie podjęcia jakichkolwiek decyzji proszę o kontakt telefoniczny pod nr 605546095. Pozdrawiam R. Ast – ASTVIT.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  155. Nie bardzo mogę zdecydować się na postać nawozu płynną czy sypką - rozumiem różnicę jeśli chodzi o nawożenie dolistne - mnie chodzi o podawanie nawozu do gleby. Czy mogę prosić o poradę? Chciałabym pielęgnować kwiaty domowe - co lepsze: płynna postać czy sypka do zrobienia roztworu?
    Czy nawóz płynny po rozcieńczeniu w wodzie nie musi stać kilka godzin jak ten sypki zalewany wodą? Płynny jest gotowy zaraz po rozcieńczeniu, czy dobrze rozumiem?
    Interesuje mnie jeszcze sprawa wody. Woda jaką mam z wodociągu jest bardzo złej jakości, potwornie twarda itd. czyli musi ona najpierw odstać kilka godzin by chlor opadł na dno? A co dalej? (co z tym chlorem na dnie skoro potem mam mieszać nawóz?) - wsypuję ten sypki nawóz i taki roztwór znowu musi odstać kilka godzin, tak?
    Czy woda deszczowa zbierana w beczkach nie nadaje się do Astvit-u? A jeśli chodzi o wodę butelkowaną czy ona by się nadawała?
    Jeśli chodzi o postać płynną czy sypką to która jest lepsza doglebowo, czy to bez różnicy? Z Poważaniem,
    Ewa [11.06.2015] ^
  156. ASTVIT koncentrat sypki jest surowcem do robienia koncentratu płynnego, jak również do roztworu płynnego. W postaci sypkiej jest Ekologicznym Środkiem Poprawiającym Właściwości Gleby, jest Nawozem rozkładającym się w ziemi od 3 do 6 miesięcy, posiadającym wszystkie makroskładniki i mikroelementy niezbędne każdej roślinie. Z 4-ch płaskich łyżek stołowych, które zalewamy w 10 litrowej konewce, albo z 1kg, który zalewamy 200 litrową ilością wody robimy rewelacyjny roztwór do podlewania wszystkich roślin. Czym dłużej produkt jest w wodzie i jest dotleniany, nabiera swoją większą wartość. Składniki pokarmowe rozpuszczają się lepiej (próchnica nie rozpuszcza się ale po wprowadzeniu jej do ziemi rozkłada się w ziemi pomagając rozkładowi innym, zawierając dużą populację mikroorganizmów potrafiących procesy gnilne zamienić w procesy próchniczne, nieprzerobionym odpadom organicznym oraz poprzez rozmnażanie się mikroorganizmów tlenowych saprofitycznych - pożytecznych środowisku. Podczas robienia roztworu nie należy zakręcać szczelnie pojemników, musi być stały dostęp powietrza, nawet poprzez mieszanie w pojemnikach. W sytuacji, gdy roślina nie radzi sobie podczas dokarmiania do korzennego, koncentrat płynny podawany dolistnie dostarcza w ciągu 4-ch godzin składniki pokarmowe roślinie, które podawane poprzez korzeń roślina ma w ciągu tygodnia, a nawet dłużej, w nieodpowiednich warunkach klimatycznych, do których należy niska temperatura, brak wilgotności, zła przepuszczalność gleby. Proszę jednak nie mylić roztworu robionego przez Państwa z produktu sypkiego poprzez zalewanie wodą, a robienie roztworu z koncentratu płynnego, że to taki sam produkt. Jest to również ASTVIT, niemniej jednak koncentrat płynny do dokarmiania dolistnego podawany w różnych stężeniach zachowuje się jak środek ochrony roślin i w nim jest wielka chwała. Koncentratem płynnym możemy również dokarmiać rośliny dokorzennie w stężeniu 100ml koncentratu płynnego na 4 litry wody, do dokarmiania dolistnego wprowadzamy stężenie 100ml na 2litry wody, przy ochronie biologicznej 300-500 ml ASTVIT-u klarownego na 2 litry wody, przy większych problemach nawet 1000-1500ml na 2 litry wody w niedużych odstępach czasowych. Do dokarmiania dolistnego do opryskiwacza 10 litrowego, po wprowadzeniu do pojemnika odpowiedniej dawki koncentratu klarownego należy pół godziny przed zabiegiem wprowadzić uprzednio rozpuszczoną łyżkę stołową cukru w celu rozmnożenia zawartych w opryskiwaczu mikroorganizmów. Przed wprowadzeniem cukru w opryskiwaczu 10 litrowym znajduje się około 1 biliona mikroorganizmów, po pół godzinnym, kilkukrotnym mieszaniu mamy ich około 5 bilionów. Jeśli rośliny są w dobrej kondycji wystarczy dokarmiać dokorzennie i wybór należy do Pani, czy roztworem z sypkiego czy roztworem z koncentratu płynnego, klarownego. Koncentrat sypki, aby z niego zrobić roztwór powinien kilka godzin dojrzewać z dostępem tlenu, koncentrat płynny klarowny po wprowadzeniu do wody nadaje się natychmiast do użytku. Każdy z nas używa wody z wodociągu, niemniej jednak woda ze studni ma większą wartość. Deszczówka również może być stosowana z ASTVITem. Jeśli chodzi o postać płynną czy sypką to która jest lepsza doglebowo czy to bez różnicy: nie do końca bez różnicy. Jeśli mamy glebę piaszczystą, przepuszczalną, bez podłoża organicznego powinniśmy na małych areałach wprowadzić produkt sypki, rozkładający się wolniej, mający możliwość mikoryzowania systemu korzeniowego, zabezpieczającego przed chorobami grzybowymi całą roślinę. W przypadku dużych areałów, hektarów - piaszczystych gleb koszty utrzymania gleby do dokarmiania dokorzennego są bardzo duże i należy na takich podłożach dokarmiać dolistnie z większą częstotliwością zabiegów.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  157. Czy sypki nawóz Astvitu można stosować jesienią w formie rozsypanej na powierzchni ziemi przed nadejściem zimy?
    Jeżeli nie to, w jakim terminie rozsypać przed posianiem warzyw.
    Kiedy najlepiej podsywać iglaki oraz trawnik?
    Jaka jest wydajność 1kg na m kwadratowy?
    Jaka jest cena za 1kg astvitu sypkiego, czy można zamówić telefonicznie nawóz albo przez sklep, który sprzedaje nawóz?
    Anna Sz. [01.10.2015]
  158. Witam, Nawóz ASTVIT w postaci sypkiej musi być wprowadzony do gleby na głębokość min 2-5 cm, ponieważ mikroorganizmy mikroflora bakteryjna nie znoszą światła dziennego i giną w przeciągu 48 godzin. Po ziemią, zabezpieczone przed światłem dziennym życie biologiczne ma wilgoć, podłoże organiczne, w którym może się zaszczepić i rozwijać oraz tlen znajdujący się w próchnicznych częściach podłoża. Zakładając warzywniak ASTVIT sypki wprowadzamy do gleby bezpośrednio przed sianiem nasion, albo nawet z nasionami.
    Przy sadzeniu warzyw ASTVIT sypki wprowadzamy w małych ilościach do każdej sadzonki.
    Iglaki – nawóz sypki ASTVIT wprowadzamy profilaktycznie 2 razy w roku – wiosna-jesień robiąc małe otworki szpikulcem wokół korzenia wsypując po 1 łyżeczce. 1kg ASTVIT-u na około 40m2 powierzchni. (W zależności od wielkości roślin).
    Trawnik, – aby wprowadzić sypki ASTVIT w trawnik, który nie tylko dokarmia, rozkładając się od 3-ch do 6 miesięcy, ale również mikroryzuje system korzeniowy zabezpieczając przed chorobami grzybowymi, należy aeratorem napowietrzyć całą powierzchnię uzyskując tysiące małych otworów w trawie, wsypać na trawnik 1kg na 40m2 trawnika wcierając w ziemię miotłą rozsypany ASTVIT. Między wiosną a jesienią należałoby kilka razy podlać trawnik roztworem z sypkiego ASTVIT-u (4 płaskie łyżki sypkiego ASTVIT-u na 10 litrów wody zostawiając to w konewce na min 24-48 godzin- powierzchnia podlewana około 20-40m2 w zależności od żyzności podłoża, uprzednio nawadniając trawnik oraz kilkakrotnie w roku robić Aerację trawnika- uwalniamy gazy i wprowadzamy dodatkowo tlen dla mikroorganizmów, które uaktywniają składniki pokarmowe zawarte w podłożu, wiążą azot z powietrza, tzw. AZOTOBAKTER, w temp. Powyżej + 8 o C, próchnicują glebę, zmieniając procesy gnilne w próchnicze). Cennik-1kg 14, 20+przesyłka pobraniowa 18, 91 =33, 11 zł. Koszty przesyłki pobraniowej są takie same od 1kg do 27kg produktu+ opakowanie (przesyłka do 30kg), np. 2kg x14, 20 + 18, 91, 10kg x 14, 20+ 18, 91 itd. 25kg opakowanie -270, 00 zł + 18, 91 zł (przesyłka pobraniowa). Zamówienia można składać telefonicznie jak również e-mailem. Na porady internetowe dla naszych Klientów staramy się odpowiadać do 2-ch dni.

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  159. Witam przed zakupem waszego produktu Astvit chciałem dowiedzieć sie ile w 100 litrach płynnego koncentratu znajduje się składników odżywczych w przeliczeniu na kilogramy NPK-Ca-Mg-So zdaje sobie sprawę ze będą to pewnie szacunkowe wyliczenia ale chociaż orientacyjnie.
    Paweł [12.11.2015]
  160. Witam -ASTVIT -Ekologiczny Środek Poprawiający Właściwości gleby ,Nawóz Naturalny w postaci sypkiej - ważność opakowania zamkniętego jest bezterminowa. Produkt należy przechowywać w foliowych opakowaniach chroniąc przed zalaniem i wilgocią . Produkt płynny urzędowo ma 3 letnią gwarancję , w związku z wodą , która należy do całości produktu płynnego . W praktyce - produkt zamknięty nie zmienia zawartości . Produkt z lekko otwartym korkiem , przy dostępie powietrza powiększa swoją liczbę mikroorganizmów tlenowych .Z chwilą zamknięcia butelki korkiem , mikroorganizmy przechodzą w formę przetrwalnikową -beztlenowców , czekając na sprzyjające dla nich warunki do rozmnażania się , co następuje przy dokarmianiu roślin nawozem . Pozdrawiamy R. Ast - A S T V I T .

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  161. Do którego roku będzie miał ważność Astvit kupiony teraz?
    Dorota Ch. [18.11.2015]
  162. ASTVIT -Ekologiczny Środek Poprawiający Właściwości gleby, Nawóz Naturalny w postaci sypkiej - ważność opakowania zamkniętego jest bezterminowa. Produkt należy przechowywać w foliowych opakowaniach chroniąc przed zalaniem i wilgocią. Produkt płynny urzędowo ma 3 letnią gwarancję, w związku z wodą, która należy do całości produktu płynnego. W praktyce - produkt zamknięty nie zmienia zawartości. Produkt z lekko otwartym korkiem, przy dostępie powietrza powiększa swoją liczbę mikroorganizmów tlenowych. Z chwilą zamknięcia butelki korkiem, mikroorganizmy przechodzą w formę przetrwalnikową -beztlenowców, czekając na sprzyjające dla nich warunki do rozmnażania się, co następuje przy dokarmianiu roślin nawozem. Pytanie: Chodziło mi o to, do kiedy ten kupiony teraz ma datę ważności. Wiem, że jest to okres 3 lat, ale liczy się to od daty produkcji. Czy sprzedawany teraz wyprodukowany jest w tym roku? Odpowiedź: nie mamy starych zapasów. Produkt nasz schodzi z produkcji i na bieżąco rozlewany wychodzi do Klienta. Pozdrawiam R. Ast - A S T V I T .

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  163. Czy teraz mogę poratować różaneczniki i oleander przechowywane w domu?
    Dorota Ch. [19.11.2015]
  164. Witam ponownie - w donicę o średnicy około 30cm może Pani wprowadzić, poprzez wymieszanie z glebą 1 x w miesiącu 1 łyżkę stołową ( 12,5-15 g ) sypkiego Koncentratu ASTVIT, delikatnie podlewając roślinę. Temperatura otoczenia około 8-12 stopni i lekki dostęp światła dziennego. Pozdrawiam R . AST - A S T V I T .

    POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]


  165. Dzień dobry, czytałam , że tego specyfiku też można używać do ukorzeniania sadzonek? Proszę mi powiedzieć jak to stosować do ukorzeniania??
    Aneta [20.03.2022]
  166. Witam - ukorzenienie sadzonek truskawek, krzewy, drzewa owocowe i ozdobne bez ziemi - małe ilości - 4 łyżki stołowe wsypujemy do konewki, zalewamy wodą. ASTVIT jest produktem suchym i będzie lekko unosił się na powierzchni wody. Należy kilka razy pomieszać w ciągu 0,5-1 godziny i to jest gotowy roztwór do ukorzenienia. Zanurzamy rośliny związane w kłąbek na kilka godzin, a nawet 24 godziny i sadzimy. Jeżeli mamy większe ilości roślin do ukorzenienia - to 1kg ASTVIT-u wsypujemy do beczki 200 l, zalewamy wodą, wprowadzamy rurę stalową połączoną z małym kompresorem, napowietrzamy zbiornik, po 1 dniu zanurzamy korzenie roślin w pojemnikach na 24 godzin. 100% pewności przyjęcia się posadzonych roślin. Pozostały roztwór nawozowy wykorzystujemy do podlewania posadzonych roślin. Inny sposób - w zależności od wielkości rośliny - wsypujemy do uprzednio przygotowanego dołka małą ilość sypkiego ASTVIT-u ( duża łyżka, albo i więcej, w zależności od bryły korzeniowej ), mieszamy z ziemią, zasypujemy roślinę, utrzymujemy wilgoć wokół rośliny. Pozdrawiam R. Ast - A S T V I T .

    p> POBIERZ


  167. Proszę o informację czy nawóz płynny Astvit można stosować bez rozcieńczenia do pielęgnacji roślin iglastych (tuja, cis, jałowiec)? Dodatkowo czy oprysk we wrześniu nie zaszkodzi roślinom? Do kiedy najpóźniej rekomendują Państwo pielęgnację w oprysku oraz zasilanie doglebowo?
    Kasia G. [30.08.2022]
  168. Witam - przy dużych problemach, jeśli nie skutkują opryski z podanymi stężeniami można zastosować oprysk bez rozcieńczenia. Nie jest to forma pielęgnacyjna, lecz interwencyjna z chwilą pojawienia się chorób, insektów. Do pielęgnacji korzystniej jest rozcieńczać , ponieważ poprzez oprysk dolistny następuje również, albo przede wszystkim dokarmianie rośliny. Rozcieńczając koncentrat w proporcji 300ml-500ml/2 litry wody, w opryskiwaczu 10l należy wprowadzić 1 łyżkę rozpuszczonego cukru, pół godziny kilkakrotnie mieszać, aby rozmnożyć mikroorganizmy i następnie staramy się całą roślinę zmoczyć mgiełką. Również podłoże, w którym rośnie roślina .Wrześniowe opryski nie zaszkodzą roślinom. Korzystne jest podlewanie roślin wokół systemu korzeniowego, bo w tym momencie oprócz dokarmiania, zaszczepiamy w podłożu mikrobiologię, likwidując, a przynajmniej redukując robactwo, choroby grzybowe, oraz czyścimy podłoże z zalegającej chemii. W okresie zimowym przy niskich temperaturach mikroorganizmy przyjmują formę beztlenowców i czekają aż do sprzyjających warunków, nie ginąc .Wysokie temperatury latem, bez wilgoci w podłożu, mogą doprowadzić do wyginięcia mikroorganizmów. Jesienią przy temperaturze poniżej 8 stopni C Azot, azotobakter łączący azot z powietrza nie uwalnia się. ASTVIT w związku z tą sytuacją jest również bardzo dobrym ekologicznym nawozem jesiennym. Prof.dr hab.O.Nowosielski za swego życia robił bardzo dużo prób nie tylko w laboratorium ,ale również na plantacjach z naszym uczestnictwem z bardzo dużym powodzeniem . Pozdrawiam R. Ast - A S T V I T .

    p> POBIERZ

    [~POWRÓT DO POCZĄTKU~]